Eğer Bu Yazıyı Okuyorsan Bir Şeyler Üretme Zamanın Gelmiş Demektir

Hayatta hiçbir şeyi çalışmadığın sürece başarabileceğine inanmıyorum. Aynı şekilde inanıyorum ki hayatta hiçbir şey rahatlıkla da elde edilmiyor. Zor ve kötü şeyler yaşayabiliyoruz. Ayrıca aile ve birkaç iyi dost dışında kimse bize şefkatle yaklaşmıyor. Hayat her şeyiyle oldukça zor, üstesinden gelinmesi gereken şeylerle dolu.
Tüm bunlara rağmen inanıyorum ki….
Bu gezegende her birimizin evrene geliş amacı, gerçekleştirmesi gereken bir gerçeği ve bu doğrultuda yaptığı iyi en az bir şey var. Yaptığın her ne olursa olsun, gün sonunda bir insana dokunmak ve değer katmak belki de en doyurucu kısmı.
İnan bana bunu daha iyi hissetmen için söylemiyorum. Potansiyeli gerçeğine dönüştürmen ve bu dünyaya bir şey verme düşüncesini benimsemeni istiyorum.
Muhtemelen daha önce duyduğunuz ve gerçekliğine yürekten inandığım o motivasyon klişesini tekrar hatırlatmak istiyorum: Sadece etrafına bir bak. Kullandığın tüm ürünler, sürdüğün araba, dinlediğin müzik, izlediğin filmler. Tüm bunları yapanlar sadece insanlar. Senin gibi birileri. Onlar yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin.
Berbat bir sesin olabilir, ünlü biri olamayabilirsin ancak iyi olduğun doğru şeyi bulabilirsin. Denemeye devam et, denedikçe sonuca yaklaşacaksın.
Steve Jobs diyor ki:
“Büyüdüğünüz zaman size dünyada nasıl yaşamanız ve bazı şeyleri çok zorlamanız gerektiği söylenir. Güzel bir aileye sahip olmak için çalışın, eğlenin, biraz para kazanın. Bu çok sınırlı bir hayat. Bu basit gerçeği keşfettikten sonra hayat çok daha farklı olabilir. Etrafınızda yaşamı çağrıştıran her şey sizden çok da zeki olmayan insanlar tarafından yapıldı ve bunu değiştirebilir, etkileyebilir, başka insanların kullanabileceği şeyler inşa edebilirsiniz.Bunu yapmayı öğrendikten sonra bir daha asla eskisi gibi olmayacaksınız.”
Kendine karşı dürüst olmalı ve sormalısın: Beni ben yapan, yapabildiğim en iyi şey nedir? Hangi yeteneklere sahibim? Neyi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum? Neyi var etmek istiyorum?
Bir diğer konu, başkalarına nasıl değer sağlarsın? Bunun için 2 yol mevcut.
1. Başkaları için yararlı olan bir şey yapar veya yaratırsın.
2. İnsanları eğlendirirsin.
Peki bu amaca hizmet eden bir şey ne olabilir? Birkaç fikir…
Bir şarkı?
Komik video?
Makale?
Konforlu bir sandalye mi?
Güzellik ürünü mü?
Yeni bir araç mı?
Eğitim seansları mı?
Başlamak için daha fazla motivasyona ihtiyacınız yok ancak bir başlangıca ihtiyacınız var. Küçük ama etkili bir adım. İyi olduğunuz şeyi yapmak, yeni bir şey yaratmak için tek bir adım…
Bu uzun zamandır aklınızda olan ancak cesaret bulup çekemediğiniz YouTube videosu, yıllardır yazma hayalini kurduğunuz kitabınızın giriş paragrafı, yeni bir ürünün prototipi olabilir. Mesele kendine yardım ederken aynı zamanda başkalarına yardım etmeyi başarmak, mesele değer katmak ve bundan beslenmek.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/