Girişimci Olmamanız Gerektiğini Gösteren 5 İşaret

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

“Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı ve Rich Dad şirketinin Kurucusu Robert T. Kiyosaki, aynı zamanda dünyaca ünlü bir girişimci ve yatırımcı. Finans ve kişisel gelişim konularındaki çalışmalara imza atan Kiyosaki, pek çok girişimciye de ilham veriyor.
Kiyosaki, bir yazısında girişimciliğin ruhuna aykırı 5 karakter özelliğine dikkat çekiyor.
“Çok sayıda insan kendi işine sahip olmak istiyor, peki neden bu kadar azı bunu gerçekleştirebiliyor? Cevap basit, çünkü zor. Herkesin girişimci olabileceğine gerçekten inanıyorum fakat çoğu insanın buna sahip olmayı başarmak için gerekli zaman, enerji ve bağlılığı ortaya koymadığını düşünüyorum.” Bu sözler Robert Kiyosaki’ye ait. Kiyosaki açık bir şekilde herkesin karakterinin girişimci olamayacağını ortaya koyuyor.
Şimdi, birlikte girişimcilerin başarı hikayeleri için yola çıkmadan önce hangi özelliklere sahip olmadıklarına yakından bakalım.
Girişimci kimdir? Girişimcilerin özellikleri nelerdir? Kimler girişimci olur, kimler olamaz? İşte girişimci olmamanız gerektiğini gösteren 5 işaret!

1) Kalın bir deriniz yoksa

Girişimci olmak için eleştiri yumruklarını yemeye hazır bir yapıya sahip olmak ve her şeyi kişisel olarak almamak gerekir.

2) Bağlantılı değilseniz

Dünyadan kopuk olmamak ve her an her yerde bağlantı kurmaya açık olmak, girişimcilerin temel özellikleri arasında yer alır.

3) Çabalarınızın takdir edilmesine ihtiyaç duyuyorsanız

Girişimciler, çalışan değildir; patronlarından geri bildirim beklemez. Aldıkları övgü, para kazanma becerileri ile doğru orantılıdır.

4) Sizi başka birinin motive etmesine ihtiyaç duyuyorsanız

Onaylanma ihtiyacı gibi dışarıdan motivasyona ihtiyacı yoktur. Her şey girişimin kendisinde biter.

5) Tek bir şapka takmaktan hoşlanıyorsanız

Sadece bir iş yapmaktan memnun olmak, girişimcilik ruhuna aykırıdır. Farklı işleri sahiplenip tek bir etiketi benimsememek gerekir.
Sizde girişimcilik kumaşı bulunmuyor olabilir. Ancak bu diğer mesleklerde başarılı olmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu özellikler, girişimcilik yapmanız için risk oluşturuyor. İş hayatında başka başka yerlerde de çok başarılı olabilirsiniz.
Her ne başarmak istiyorsanız, kariyerinizde bir sonraki adımı atmak ürkütücü görünebilir. Ama şunu unutmayın, küçük görünen birçok şey sizi başarının zirvesine oturtabilir. Küçük başarılar kazanırken büyükleri gelir. Ve biliyor musunuz, harika biri olduğunuzdan bence bu başınıza sizin düşündüğünüzden daha fazla gelecek!
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/