Ünlü Girişimcilerin Başarı Tanımları Yan Yana Yazılırsa

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Geçenlerde okuduğum ünlü girişimcilerin başarı ipuçlarını okuyunca bunları ilgili konular doğrultusunda sıralayıp art arda eklersek nasıl olur diye düşündüm. Ve işte etkileyici sonuç:

“İnsanlar, beğendikleri insanlarla iş yapmak ister. Eğer insanlar sizi seviyorsa, sizinle iş yapmak isteyeceklerdir. O kadar iyi olun ki, kimse sizi görmezden gelemesin! Unutmayın, evrensel dil sms ile atılmaz, e-mail ile gönderilmez ve konuşulmaz. Hissedilir. Yaptığınız işi seviyorsanız ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırsanız, dilediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Tasarlamak ya da inşa etmek istediğiniz şey üzerinde düşündüğünüz, yalnız geçirdiğiniz her gece, buna değecektir. Yapmaya tam olarak hazır olmadığınız şeyleri de yapabilirsiniz. İnsanlar ve şirketler bu şekilde büyüyor. ‘Vay canına, bunu yapabileceğimi sanmıyorum.’ dediğiniz anlar kendinizi zorladığınız takdirde dönüm noktasınız olabilir. İşiniz yalnızca bir iş değil. Bir hayal, bir sebep olmalı. Başarı çok kötü bir öğretmendir. Zeki insanları, kaybedemeyeceklerini düşünmelerine inandırır.İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz, noktaları birleştirmeniz için geriye bakmanız gerekir. Böylece noktaların bir şekilde geleceğinizde birleşeceğine inanırsınız. Denge, uzun vadeli bir oyundur. Her daim çalışmanızı gerektirir. Bu, her zamankinden daha yoğun, daha heyecan verici bir duygudur. Ortaklarınız olmadan bunu başarmak daha da zor olur. Rekabet ile ilgili en büyük sorun ise: Bizi etrafımızdaki insanlara odaklanmamıza zorluyor ve rekabet ettiğimiz şeyler üzerinde yoğunlaşırken bir yandan önemli olan ve dünya için anlamlı olan şeyleri gözden kaçırıyoruz.Eğer rekabet odaklıysanız, sürekli bir şeyler yapan bir rakibin olmasını beklemek zorundasınız. Müşteri odaklı olmak ise size daha öncü olma fırsatı verir. Ne gerekiyorsa yapın. Fazladan çalışın. Fazlasını düşünün. Beklentilerinizin fazlasını satın. Kısa yol diye bir şey yoktur. Çılgın olun ve yapmak istediğiniz şey konusunda çok fazla tavsiye istemeyin (anneler hariç). Karşınıza çıkan fırsatlara ‘evet’ demenin yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davet edildiyseniz evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya evet deyin, yeni bir şey öğrenmeye evet deyin. İlk işinizi, sonraki işinizi, eşinizi ve hatta çocuklarınızı evet diyerek elde edersiniz. Annem her zaman bana geriye pişmanlıkla bakmamamı, aksine bir sonraki adıma geçmemi tembihlerdi. İnsanların yeni bir projeye enerji sarf etmek yerine başarısızlıklarını düşünerek harcadıkları zaman bgerçekten hayret verici. İtibarınızı inşa etmek 20 yıl, yıkmak ise 5 dakika alır. Bunu göz önüne alırsanız, farklı davranmaya başlarsınız.”

Bill Gates (Microsoft),Steve Jobs (Apple),Jack Ma (Ali Baba), Barbara Corcoran (The Corcoran Group), Peter Thiel (Fund,Y Combinator, Paypal), Marissa Mayer (Yahoo), Jeff Bezos (Amazon), Steve Wozniak (Apple), Katia Beauchamp (Birchbox), Jack Dorsey (twitter), Eric Schmidt (google), Marc Andreessen (netscape), Richard Branson (Virgin), Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Mark Zuckerberg (Facebook), Michael Dell (Dell)

Sevgili Doruk Demirsar ‘ın bu etkileyici yazısını kendisinin de izniyle yayınlamak istedik. İçeriğin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, İlham, Kreatif

Yorumlar (0) Yorum Yap

/