Lokmacılar, Tostçular ve Dahası: İş Kurmak İsteyenler İçin Son Dönemlerin Popüler 13 İş Fikri

Hem ekonomideki dalgalanmalar hem de “kendi işinin patronu olmak” düşüncesinin geniş kitlelerce benimsenmiş olması son zamanlarda düşük risk taşıyan ve kar marjı yüksek iş fikirlerini gün yüzüne çıkardı. Bir anda patlayan lokmacılar, dijitali etkin kullanan tostçular sosyal medyada herkesin karşısına çıkar oldu.
Belki siz de geleneksel girişimci ruhunu taşıyor ve bu tarz popüler iş fikirlerinden birini hayata geçirmek istiyorsunuzdur. Ben de “O mu? Bu mu?” derken kafası fazlasıyla karışan böyle girişimciler için bu 12 iş fikrini bir araya getirdim.

1) 3. Dalga Kahveci

2012-2013 yıllarında başladı bu akım. İstanbul’un yeme-içme açısından öne çıkan Nişantaşı, Moda, Cihangir, Beşiktaş gibi semtlerinde açılmaya başlayan “üçüncü dalga kahveciler” hızla birçok semte yayıldı. Bugün Kadıköy, Balat gibi semtlerde ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde de yayılmaya devam ediyor. Özellikle ‘kahve’, kültür olarak da sizi mutlu eden bir ürünse bu işte başarılı olma şansınız yüksek.

2) Milkshake Bar

Özellikle Kadıköy’de popülaritesi artan Milkshake barlarda türlü şekerlemeler kullanarak etkileyici ve devasa Milkshake’lar yapılıyor. The Crazy Company isimli Milkshake dükkanı ise sosyal medyayı iyi kullanan örneklerden biri. Instagram profillerine buradan ulaşabilirsiniz.

3) Lokma

Lokmacı çılgınlığıyla ilgili söylenebilecek çok da bir şey yok aslında. Birileri düşündü, denedi ve tuttu. Gün geçtikçe çığ gibi büyümeye de devam ediyor. Bu yeni nesil lokma olayı hala oldukça trend. Dolayısıyla düşünenlerin çok da geç kalmaması taraftarıyım.

4) Şişte Patates / Çubukta Patates

Özellikle seyyar olarak satılmaya başlayan çubukta patates, bugün Burger dükkanlarının menülerinde de yer almaya başladı. Çubukta patatesi seri olarak servis edebilmek için bunun aletini satın almanız gerekiyor. E-ticaret sitelerinde bu aleti rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

5) Detoks İçeceği

Detoks içecekleri özellilkle büyükşehirlerde fazlasıyla tüketiliyor. İnternetten çoklu siparişler de verilebiliyor. Biraz girişimcilik, biraz bilim, biraz tarif bilgisiyle iyi Detoks ürünleri üretip satmak mümkün!

6) Tava Dondurma

Aslında Tayland dondurması olarak bilinen bu ürün yıllardır dünyada var. Fakat ülkemize tava dondurma olarak birkaç sene önce giriş yaptı. Özellikle tatil beldelerinde çokça ilgi görüyor. Tava dondurma yapmak için bunun da aletini satın almanız gerekiyor ve bu alete de yine e-ticaret sitelerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz.

7) Tostçu

Tostçu Erol ile başlayan tost furyası da toplumun daha farklı kesimlerine yönelik, farklı marka imajlarıyla büyümeye devam ediyor. Pesto soslu, kuru domatesli, ıspanaklı, lahanalı, küflü peynirli, avokadolu gibi binbir çeşit ürün artık tost edilerek satışa sunuluyor. Siz de yeni, başarılı tarifler oluşturarak ve elbette doğru noktaya dükkan açarak bu alanda başarı gösterebilirsiniz.

8) Pilav & Çiğ Köfte

Pilav ve çiğ köfte işlerinin patlayış yaşadığı dönemler aslında çok da yeni değil fakat bu alanda hizmet veren dükkanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Pilav ve çiğ köftenin bu yükselişinin arkasındaki en büyük sebep ise ucuza karın doyurmak isteyenleri fiyat ve performans anlamında tatmin ediyor olması.

9) Vintage Giyim Dükkanı

Özellikle Beyoğlu, Kadıköy gibi semtlerde popüler olmaya başlayan bu dükkanlar, doğru üreticilerden doğru ürünleri tedarik ettikleri noktada doğru müşteriyi bulmakta hiç de zorlanmadıklarını söylüyorlar. Bu işi yapan bazı dükkanlar ise sadece ikinci el ve iyi durumdaki parçaları temizleyip satışa sunuyor.

10) Danışmanlık Hizmeti

Ülkemizde hizmet ürünlerinin ve hizmet sektörünün iş hacmi giderek artmakta. Uzman olduğunuz herhangi bir konuya yönelik danışmanlık hizmeti vererek iyi paralar kazanabilirsiniz. Giderleriniz hemen hemen yoktur. Çünkü ürünün kendisi siz ve tecrübelerinizdir.

11) Günlük Yemek Servisi Girişimi

İnsanlara istedikleri kalori aralığında ve istedikleri fiyat aralığında aylık ya da yıllık abonelik üzerinden yemek getiren çok fazla günlük yemek servisi girişimi var. Bunun sporcu menüsü var, vegan menüsü var, fit menüsü var vs… Bu alanda müşteri sadakatini yüksek tutmayı başarabilir ve müşterilerinizin sayısını günden güne artırabilirseniz iyi paralar kazanabilirsiniz.

12) Minibüslü Dükkan

Bir minibüsün arka tarafını bir mutfak gibi dizayn edip minibüsün de dışını biraz dikkat çekici şekilde kaplarsanız ayaklı bir restorana sahip olabilirsiniz. İstanbul’da bu şekilde çalışan makarna, taco yapan minibüslü dükkanlar var. Bu şekilde para kazanan kahveciler de var. Nerede bir festival, etkinlik varsa minibüsünüzü oraya çekiyorsunuz ve iyi satışlar yapabiliyorsunuz. Üstelik sabit giderleriniz çok çok düşük oluyor.

13) Butik Ajans

İnanın büyük şehirlerde küçücük dairelerde, 2-3 markadan kazandıklarıyla hayatta kalan ve 3-4 kişilik ekipler halinde çalışan küçük küçük bir sürü butik ajans var. Özellikle dijital dünyada iyi deneyimleriniz varsa buna biraz da girişimcilik ruhunu ekleyip markaların dijital çalışmalarını yürütebilirsiniz.

Siz de bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz iş fikirlerini yorumlarda paylaşabilirsiniz. ?

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/