Başarıya Dair İlham Alabileceğiniz 10 Muhteşem Blogger

Kendini ve içeriklerini geliştirmeyi amaçlayan bir blogger ya da sadece ilham almak isteyen biriyseniz, size ilham verecek en iyi 10 bloggerla tanışma vakti!

Haydi, LifeHack’ten Jordan Fried’ın hazırladığı yazıyla dünyanın en iyi bloggerlarından birkaç tanesini tanıyalım!

1. Gary Vaynerchuk ( Gary Vaynerchuck)

Gary Vaynerchuck New York’ta yaşıyor ve Wine Library TV isminde bir Youtube kanalı var. Bu kanalda şaraplarla ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi paylaşıyor. Bu online kanal sayesinde yılda $3 milyon kazandığı işini yılda $60 milyon kazanan bir iş haline getiriyor. Aynı zamanda, kendisinin de kurucu ortaklarından olduğu Vayner Media’da 2 kez “en çok satan yazar” oldu. Vayner Media çok büyük bir dijital pazarlama ajansı ve dünyadaki en büyük şirketlerden bazılarıyla çalışıyor. Gary, The Wall Street Journal, GQ, ve Time Magazine gibi büyük dergilerde ve Late Night with Connan O’Brien ve The Ellen DeGerenes Show gibi Amerika’nın en ünlü televizyon şovlarında yer aldı. 

2. Rand Fishkin (SEOmoz)

Rand Fishkin üniversiteyi yarıda bırakmış ve 2004 yılında ailesinin işlettiği web geliştirme şirketinde çalıştığı sırada SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu olarak da biliniyor) ile ilgili blog yazmaya başlamış. Aynı zamanda da birkaç küçük şirkete SEO danışmalığı yapmış. Daha sonra danışmanlık işini bırakıyor ve SEOmoz’u kuruyor. Danışmalık yerine sadece SEO yazılımı yapmaya odaklanıyor ve bu endüstriye eğitici kaynaklar sağlayan bir topluluğa da destek veriyor. Şimdilerde SEOmoz’u işletiyor ve ara ara blog yazmaya devam ediyor.

3. Pat Flynn (Smart Passive Income)

Pat Flynn dünyadaki en iyi bloggerlar arasında gösteriliyor. Birkaç yıldır çalıştığı işini kaybedince ailesini geçindirmek için mücadele etmek zorunda kalıyor. Çeşitli sitelerdeki ve online para kazanma projelerindaki gelişimini görmek için “smartpassiveincome.com” sitesini kuruyor. Dürüstlük ve şeffaflığı sayesinde büyük bir okuyucu kitlesi kazanıyor. Bugün hala aylık kazancını okuyucularıyla paylaşıyor ve sayısız bireye ilham veriyor. Son 6 aydır yaklaşık olarak aylık $50,000 kazanıyor.

4. Brian Clark (Copyblogger)

Brian Clark Copyblogger’ın kurucusu. Blog yazmaya 2006’da, girişimcilere daha iyi metin yazarı ve içerik pazarlamacısı olmak hakkında yazarak başladı. Blog 2006’dan bu yana hızlı bir şekilde büyüdü ve şuan 100 binden fazla takipçisi var. Brian bu fırsattan yararlandı ve Copyblogger Medya’yı ve birkaç tane yan şirketini kurdu. Bu yazılım şirketlerinden birkaçı; Scribe, Premise, Synthesis, ve StudioPress. Başarısının arkasında  sadık okuyucuları var ve Brian’ın geliştirdiği pazarlama yazılımlarını almak için sıraya giriyorlar!

5. Andrew Sullivan (The Dish Daily)

Andrew The Daily Dish’i 2000 yılının sonlarına doğru kurdu ve 2003’ün ortalarına gelindiğinde aylık yaklaşık olarak 300,000 ziyaretçiye ulaşmıştı. Kendini tamamen The Daily Dish’e adamak için yakın zamanda büyük bir değişim yaparak blogger olarak çalıştığı diğer işleri bıraktı ( TIME, The Antlantici ve The Daily Beast). 

6. Harvey Levin (TMZ)

Harvey Amerikalı bir avukat, analist, blogger, ve ünlü bir muhabir. TMZ magazin endüstrisinde önde gelen bir internet sitesi. Harvey Levin’i kendi televizyon şovunu sunarken ya da diğer programlarda konuk olarak görebilirsiniz.
7. Michael Arrington (Tech Crunch)

Michael kariyerine Kaliforniya’da teknoloji anlaşmalarında M&A avukatı olarak başladı. StartUp dünyasına duyduğu ilgiyi fark edince bir teknoloji bloğu oluşturmaya karar veriyor; TechCrunch.com. Bloğunda teknolojik gelişmeleri ve girişimcileri değerlendiriyor. Techcrunch.com dünyada en çok okunan teknoloji bloğu haline geliyor ve AOL tarafında $30 milyona satın alınıyor. Bu gelişmeyi bir melek yatırımcı olmak için kullanıyor ve kendi yatırım fonunu kuruyor; CrunchFund!

8. Tim Ferriss (4HourWorkWeek)

Tim Türkçe’ye “4 Saatlik Hafta – Az Çalış, Çok Kazan ve İyi Yaşa” olarak çevrilen kitabın yazarı. Aynı zamanda, blog yayınlarıyla kitlesel bir çevrimiçi takipçi ağı inşa eden, alanında uzman bir  “life hacker”. Aynı zamanda 2 tane daha basılmış kitabı bulunuyor. Kişisel gelişimin popüler yazarlarından biri olarak görülüyor.

9. Timothy Sykes (Timothy Sykes)

Tim blog yazmaya $12,000 değerindeki Bar-Mitzvah (Yahudi kültüründe 13 yaşına giren erkeklerin ergenliğe girişinin kutlandığı tören) parasını nasıl $1 milyona yükselttiğini yazarak başlamış. Bloğunun binlerce ziyaretçisi var ve bu bazı ek şirketleri kurmasına yardımcı olmuş (Profit.ly). Timothy Sykes’ı Amerika’nın ünlü televizyon kanalları ABC, CNN, FOX, ve CNBC’de stok marketi programlarında izleyebilirsiniz.

10. Darren Rowse (ProBlogger)
Darren blog yazmaya bir hobi olarak Olimpiyatlar ve fotoğraf tutkusu hakkında yazarak başlamış. Daha sonra bu hobisini geliştirmiş ve diğer bloggerlara da yardımcı olabilmek adına ProBlogger’ı kurmuş. Darren, şuanda da hala ProBlogger’da aktif olarak blog yazıyor ve online reklamlar, üyelik programları, AdSense ve e-book satışlarından para kazanıyor.  Darren Forbes’un İnternet Ünlüleri listesinde yer aldı. 

Kategoriler: Girişimcilik, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/