Freelance Çalışmak mı, Yoksa Girişimcilik mi Size Daha Uygun?

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

29 Ekim 2016

Son dönemde birçok kişi geleneksel çalışma düzeninden çıkıp freelance çalışmaya veya girişimci olmaya başladı. Belki siz de işinizi bırakıp o çok hayalini kurduğunuz pastacı dükkanını açmayı ya da hayatınız boyunca hep yapmak istediğiniz şey olan kitap yazmayı istiyorsunuz.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için ne kadar kararlı olduğunuzu ve bu hayallerin yaşamınıza ne kadar uygun olduğunu bilmek çok önemli. Biz de girişimci olmak veya freelance çalışmak için ne kadar uygun olduğunuzu anlamanın yollarını sıraladık:

1) Yaratıcı mısınız, içerik sağlayıcı mısınız?

Girişimciler; farklı kültürlerdeki sistemsel problemleri çözecek fikirler geliştirmek için gerekli inisiyatife ve yeteneğe sahip kişilerdir. Buna aynı zamanda bu fikirlerden yeni iş kolları yaratmak ve karlı sonuçlar elde etmek de dahil.

Freelance çalışanlar ise devamlı olarak istihdam edilmemiş, kişiler veya kurumlar tarafından özel koşullarla işe alınmış kişilerdir. Bazen girişimcinin vizyonuyla veya yola çıkış nedeniyle ilgili işler yapsalar da hiçbir zaman işin toplamından sorumlu değillerdir. Belli bir hizmet sunarlar ve saatlik, proje başına veya serbest koşullar dahilinde anlaşma yaparlar. Freelance çalışan bir kişi, kendisine verilen görev bittiğinde başka bir bağı kalmadığını bilir.

İnsanlar zaman zaman iş yeri sahibi olmakla girişimci olmayı karıştırıyor. İş yeri sahibi olmak veya iş yeri açmak, sizi girişimci yapmaz.


2) Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Freelance çalışan bir kişi, yaptığı işle anılır. İyi bir web tasarımcısı, terzi veya yazar olabilir. Kattığı en önemli değer; elindeki yetenek ve bunu nasıl kullandığıdır. Başarılı bir freelance çalışan olmak istiyorsanız, yaptığınız işin uzmanı olduğunuzdan emin olun. Böylelikle fırsatları yakalayabilirsiniz.

Girişimci ise yarattığı şeyle anılır. henüz doğmamış fırsatlar için soyut güçleri harekete geçirip bunları kullanıma elverişli hale getirip herkes için hayatı kolaylaştırır.
Her girişimcinin aklına ilk gelen isimler Apple’ı kuran Steve Jobs veya Wallmarts’ı kuran Sam Walton olur. Bu kişiler, fikirlerini gerçeğe dönüştürdüklerinde dünyanın neye benzeyeceği düşüncesine sahip kişilerdi.


3) Herkes uyuduğunda neler düşünüyorsunuz?

Girişimci, herkesin uyuduğu saatlerde ayakta olup, tüm geceyi fikirlerini nasıl gerçekleştirebileceğini düşünmekle geçiren kişidir. Girişimciler zamanlarının çoğunu parçaları nasıl birleştireceklerini, projeye nasıl fon bulacaklarını veya nasıl kar edeceklerini düşünerek geçirirler.

Freelance çalışanlar da zaman zaman geceleri uykusuz geçirirler ancak onlar daha çok verilen görevi nasıl daha iyi gerçekleştireceklerini, nasıl daha fazla müşteri bulacaklarını düşünür.


4) Nasıl para kazanıyorsunuz?

Freelance çalışan bir kişinin daha çok para kazanması, iş için geçirdiği zamanın daha fazla olmasıyla ilgilidir. Bunun iyi tarafı, sorumlu oldukları tek kişinin, kendileri olması.

Girişimci ise doğru insanları bulduğunda ve onları doğru pozisyonlara yerleştirdiğinde günün her saati para kazanabilir. Ancak freelance çalışanlardan farklı olacak girişimcinin başarısı, iş planındaki her bir ayrıntıya bağlıdır. Eğer yolunda gitmeyen tek bir şey olursa, kazandıkları para da bundan etkilenebilir.


5) Kendini işinizde mi çalışıyorsunuz kendi işiniz için mi çalışıyorsunuz?

İnsanlar zaman zaman iş yeri sahibi olmakla girişimci olmayı birbirine karıştırıyor. İş yeri sahibi olmak veya iş yeri açmak, sizi girişimci yapmaz. Daha önceden var olan bir yeteneğinizle ilgili bir işe başlıyorsanız ve ürünlerin veya hizmetin ortaya çıkması için sizin de bu sürece dahil olmanız gerekiyorsa, iş yeri sahibisiniz demektir. İşinizde yeni fikirleri geliştirmek için zaman harcayabilirsiniz ancak bu dünyaya yeni bir şey sunduğunuz anlamına gelmiyor. Zaten var olan becerilerinizi genişletmiş oluyorsunuz.

Kaynak: Addicted2success.com – Çeviri: Uplifers

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/