Çalışanlarına Muhteşem Sosyal İmkanlar Sunan Yeni Nesil 17 Şirket

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Spor salonları, oyun ve uyuma odaları, ücretsiz yiyecek-içecek alanları ve dahasına sahip, özellikle de Amerikalı olan bazı şirketlere bir hayli özeniyoruz. Büyük bir çoğunluğu dijital sektörde faaliyet gösteren bu yeni nesil şirketler bütün bunların yanında çalışanlarına birçok sosyal imkan da sağlıyor.

Çalışan ve üreten insana verilmesi gereken değerin bir hayli farkında olan bu şirketleri Business Insider’dan sizler için derledik.

1) Google, çalışanlarından birinin vefat etmesi durumunda maaşının yarısını 10 yıl boyunca dul kalan eşlerine ödüyor.


2) Netflix ise yeni anne ve baba olan çalışanlarına tam 1 yıllık ücretli izin veriyor. İzinden döndüklerinde de tam ya da yarı zamanlı çalışma seçenekleri sunuyor.


3) REI firması, çalışanlarına yılda iki gün ücretli izin veriyor. Ve bu günlerde onların en sevdikleri aktiviteleri yapmasını istiyor.


4) Salesforce’un çalışanları yılda 6 gün “Gönüllülük Çalışması” yapmaları için ücretli izin alıyor. Ve şirket bunun yanında çalışanlarının her birine istedikleri herhangi bir sivil toplu kuruluşuna bağışta bulunmalarını için 1000 dolar veriyor.


5) Facebook, yeni bebek sahibi olan çalışanlarına “Bebek Nakiti” adı altında 4000 dolar ödemede bulunuyor.


6) Spotify, çocuk sahibi olmakta sağlıksal problemler yaşayan çalışanının bu problemlere yönelik tedavi harcamalarını karşılıyor. Bunun yanında 6 aylık ücretli anne-baba izni ve sonraki 1 ay için de esnek çalışma saatleri sunuyor.


7) WWF (Dünya Vahşi Yaşam Fonu) çalışanları 15 günde bir Cuma günü “Panda Cumaları” adı altındaki uygulama ile 1 günlük izin kullanıyor.


8) Airbnb, her personeline her yıl 2000 dolarlık hediye çeki veriyor. Çalışanlar bu parayla istedikleri yere seyahat edip Dünya’nın herhangi bir yerinde Airbnb ev sahipleriyle kalabiliyorlar.


9) Pinterest’te ücretli bebek izni toplam 3 ay ve 1 ay da yarı zamanlı çalışma imkanı var. Aynı zamanda işe geri dönüş planı oluşturmak amacıyla çalışanlar ikişer kez danışmanlık hizmeti de alabiliyor.


10) Burton isimli şirketi yoğun bir kar yağışı sonrası kayak tatili yapmaları için çalışanlarına “kar günleri” izni ve sezonluk kayak merkezi üyeliği veriyor.


11) Twilio, çalışanlarına Kindle ve her ay 30 dolarlık kitap çeki hediye ediyor.


12) Twitter’da çalışanlar her gün özel hazırlanmış üç öğün yemeğin haricinde, şirket içinde akupunktur hizmeti ve doğaçlama dersleri gibi sıra dışı imkanlara sahip.


13) Walt Disney çalışanları ve yakınları Walt Disney’in tüm parklarına ücretsiz girebiliyor. Bununla birlikte otellerde ve Walt Disney ürünlerinde büyük indirimleri var.


14) Evernote şirketi, “Evernote Akademi” adı altında çalışanlarına geliştirme kursları veriyor.


15) Epic şirketi, şirkette beşinci yılını tamamlamış her çalışanına yaratıcı yeteneklerinin peşinden gidebilmesi için 4 haftalık bir ücretli izin veriyor.


16) Adobe firması tüm şirketi, Aralık ve Haziran aylarında birer hafta kapatıyor.


17) Asana çalışanlarının her biri şirket dışında yöneticilik, yaşam koçluğu hizmetleri alabiliyor.

facebook-paylas2          new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/