5 Maddede Neden Staj Yapmalısınız?

İş hayatına yeni atılanlar farklı engellerle karşılaşıyor. Bu engellerin temelini ise deneyimsizlik etkeni oluşturuyor. İşveren, deneyimi olmayan adayı tercih etmiyor ve doğal olarak aday da tercih edilmediği için deneyim kazanamıyor. Bu döngünün bir parçası olmamak için henüz öğrenciyken önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin en etkili olanı ilgi duyduğunuz alanda staj yapmaktır. Peki neden staj yapmalısınız?

1) Deneyim, deneyim, deneyim!
Deneyim kazanmak, yalnızca dahil olmak istediğiniz sektöre dair iş deneyimi ya da teknik deneyim kazanmak değildir. Ekip içerisinde sorumluluk almaktan tutun da, insan ilişkilerine kadar birçok sosyal deneyim sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu birikimler sizi her zaman diğer adaylardan bir adım önde tutacaktır.
1

2) Network oluşturabilirsiniz.
Neredeyse her yazımızda bunun öneminden bahsediyoruz. Çevre edinmek iş hayatında size büyük avantajlar sağlayacaktır. İlgi duyduğunuz sektörde iyi noktalara gelmiş insanlarla tanışın, bağlantı kurun. Bu konuyla ilgili detaylı olarak oluşturduğumuz “5 Adımda Network Oluşturmak” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
2

3) Kariyer planlarınız değişebilir.
Belki de hayalini kurduğunuz ve tutkuyla bağlı olduğunuz sektör konusunda yanılıyorsunuzdur. Belki de gelecekte olmak istediğiniz yer gerçekten olmak istediğiniz yer değildir. Bunu farketmenin ya da düşündüklerinizden emin olmanın yolu da tezgaha girmekten geçiyor. Kendiniz için daha doğru, daha istikrarlı bir kariyer planı oluşturmak için staj deneyimi vazgeçilmeziniz olmalı.
3

4) Maddi birikimler söz konusu olabilir.
Çoğu firma stajyere ücret ödemese de ücretli stajlar da mevcut. Ücretli bir staj süresince yapılabilecek iyi bir maddi birikimi yine kendi eğitiminiz ve kişisel gelişiminiz için kullanabilirsiniz. Ayrıca staj yaptığınız süre boyunca iş yerindeki diğer çalışanlara sağlanan imkanlardan da faydalanabilirsiniz.
4

5) Çalışan yaşamına erken adapte olabilirsiniz.
Çalışan insan profiline sahip olmak önemlidir. Çalışan insanların genellikle düzenli bir hayatları vardır. Deneyim sahibi olmayan mezunlar iş hayatına başladıklarında bu anlamda büyük zorluklar yaşarlar. Bu yaşamsal adapteyi staj yaparak erken yaşta deneyimlemek sizin için büyük bir ayrıcalık olacaktır.
5

Daha fazlası için Siemens, 6 Mayıs’ta Kartal Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Kariyer Şenliği‘ne seni de davet ediyor! Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/