Kariyerine Uluslararası Bir Başlangıç Yapmak İsteyenlerin Şimdiden Atması Gereken 5 Adım

Uluslararası bir kariyer her idealist genç bireyin hayali! Sınırların olmadığı, dünyanın farklı yerlerinden bir araya gelen takım arkadaşlarıyla global hedeflere birlikte ulaştığınız bir iş hayatı… Böyle bir kariyer için potansiyel sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız bugünden itibaren atmanız gereken birkaç değerli adım var.  Bu adımlar hedefinize giden yolda sizi hızlandıracak türden.

1) İkinci yabancı dilinizi seçin ve öğrenmeye başlayın.

Global kariyer hedefleriniz için İngilizce’niz zaten iyi bir seviyede olmalı. İyi seviyede bir İngilizce sizi tabii ki ön plana çıkaracaktır fakat bu da artık tek başına yeterli olmaktan çıkıyor. Bu durumda ortak hedefe sahip olduğunuz kişiler arasından sıyrılmak için ikinci bir yabancı dile ihtiyacınız olabilir.

2) İletişime dair her şey iletişim becerilerinizi güçlendirir.

Soft Skills denen kavramın son yıllarda ne kadar önem kazandığının farkındasınızdır. Dolayısıyla iyi bir ortalama ya da belirli bir alanda uzmanlaşmak kadar iletişim becerileriniz de global hedefleriniz için çok önemli. İletişim becerilerinizin hemen hemen tamamı pratikle gelişir. Tiyatro, radyo, konferans, sinema, hobi, yazmak ve dahası… Bunların tamamı iletişim becerilerinize doğrudan etki eder. İletişime dair zihninizde yeni yol haritaları oluşturur.

3) Bir kariyer planı, bir gelişim planı ve bir finansal plan hazırlayın.

Uluslararası kariyerinizi inşa ederken detayların ve sürecin önemli olduğunu, seçimlerinizin daha anlamlı ve radikal olduğunu unutmayın. Bu yüzden birtakım planlarınız ve yol haritalarınız olmalı. Bu planlar, atacağınız her adımın sizi hedefinize taşıyıp taşımadığını, fırsatları en iyi şekilde değerlendirip değerlendiremediğinizi, hangi koşullarda nasıl seçimler yapmanız gerektiğini gösterecektir. Zaman kaybetmeden kendinize şimdiden uzun vadeli 3 plan hazırlayın: kariyer planı, gelişim planı ve finansal plan.

4) Dünyayı daha iyi anlamak adına tarih, coğrafya ve kültür gibi alanlarda derinlik kazanın.

Dünyayı daha iyi anlamak ve algılamak için yabancı dil tek başına yeterli değil. Dil yalnızca bir araç. Bu güçlü algılama için insanların, toplumların, coğrafyaların derinlerine inmek ve geçmiş hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Dolayısıyla bu alanlarda kendinizi donatmaya başlayın. Okuyun, araştırın, izleyin, konuşun…

5) Yurt dışı adımını atmak için 30’lu yaşları beklemenize gerek yok.

Global bir kariyerin global bir çerçevede inşa edilmesi en değerli ve en doğru olanı. İnsanlar genelde bu adımı atmak için 30’lu yaşlarını ya da kendi alanlarında uzman olmayı bekliyorlar. En enerjik olduğunuz bu genç yaşlarınızda, enerjinizi en doğru şekilde kullanmak için doğru fırsatı bulduğunuz anda o büyük adımı atın.
Belki de şu an o doğru fırsatla karşı karşıyasın.

ING’nin Uluslararası Yetenek Programı⇗ (International Talent Programme) ile profesyonel hayata hızlı bir giriş yap.

İstanbul, Amsterdam, Brüksel, Frankfurt ve Londra’daki global eğitim, rotasyonlar ve sertifikasyonlarla kariyerine bir adım önde başla!

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/