Daha İyi Bir Lider Olmak İçin Sessiz Kalmanızı Gerektiren 6 Durum

Bazen kelimelerin tümü övgüyü hak edecek kadar etkili değildir. Sessizlik bazen kelimelerden daha güçlü olabilir. Mucit ve sanatçı olan Leonardo Da Vinci “Otoriteyi sessizlik kadar güçlendiren hiçbir şey yoktur” demiştir.
Liderler sessizliği bir konuşma taktiği ve liderlik etmek için onlara sunulan bir fırsat olarak kullanmayı bilirler. İşte size liderlerin güçlerini arttırmak için sessizliğe başvurdukları altı durum:

1. Güven İnşa Edin

Etkili ilişkiler geliştirmek istiyorsanız, güven inşa etmeniz gerekir. Güven inşa etmek için ise dinlemelisiniz. Bir ilişki kurmak istediğinizde, tek konuşan siz olmayın. Kendinizi tanıtın, karşınızdaki kişiye onun hakkında sorular sorun ve onu dinleyin. Onun hakkında bilgiler edinin. O kişi, sizin onu dinlediğinizi fark edince o da sizi dinleyecektir.

2. Bir noktayı vurgulayın

Konuşmanız sırasında gereksiz kelimeler kullanırsanız, vurgulamak istediğiniz noktaları kaçırabilirsiniz. Arada sessiz kalmak veya daha az kelime kullanmak, önemli noktaları duymanızı sağlar. Bir toplantıdayken, gruba sorulan her soruyu siz cevaplamayın. Bir ya da iki soruya cevap verin. Böyle olunca sizin söyledikleriniz, her soruya cevap vermeye çalışan kişiye göre daha akılda kalıcı olacaktır.

3. Müzakere edin

Müzakere sırasında sessiz kalmak sinir bozucu olabilir. Karşınızdaki kişiler sessiz kaldığında, ne düşündüklerini merak edersiniz. Gerekirse masanızı çevirin. Onlar sizin ne düşündüğünüzü merak etsinler. Ya da diyelim ki maaşınız hakkında konuşuluyor. Hemen cevap vermeyin. Uygun ya da uygun değildir demeyin. Durun, bekleyin. Sessizlikten rahatsız olan taraf, konuşarak boşluğu doldurmaya çalışır. Bu şekilde konuşma sırasında üst mevkiinin bilgilerini ortaya dökmelerini sağlayın.

4. Başkalarını güçlendirin

Liderler başkalarına güç verir. Nadiren insanlara ne yapmaları gerektiğini söylerler. Liderler daha ziyade başkalarına onların ulaşmayı amaçladığı hedefler için yol haritası belirleme imkanını tanırlar. Liderler başkalarının ne düşündüklerini bilmek isterler. Yeni bir proje üzerinde çalışırken, çevrenizdekilerin düşüncelerini sizinle paylaşmalarını isteyin. Fikirlerini rahatlıkla dile getirmelerinin yolunu açın. Liderler, başkalarına da liderlik etme fırsatı veren kişilerdir. Bu durum da sizin gücünüzü arttırmaya ve size daha fazla saygı duyulmasına vesile olur.

5. İstediğiniz cevabı alın

Ne kadar sessiz olursanız, karşınızdaki kişiden istediğiniz cevabı o kadar çabuk alırsınız. Birçok insan, konuşma sırasında soru işaretini koyacağı noktayı bulamaz. Sorunuzu sorun ve bekleyin. Açıklama yapmaya devam etmeyin. Fazladan sarf ettiğiniz kelimeler, sorduğunuz sorunun ve sorunun içindeki mesajın gücünü zayıflatır.

6. Kendinizi merkeze alın

Sessiz kalmak size güç verecektir. Bunun için etrafınızda her an birilerinin olmasına gerek yok. Sessiz kalabilmek için kendinize vakit ayırın. Sabah uyandığınızda bir dakika boyunca sessiz kalın. İşiniz sırasında kısa bir mola verip boş bir odaya girin ve kapıyı birkaç dakikalığına kapatın. Yatmadan önce de bunu yapabilirsiniz. Thrive Global’in kurucusu ve CEO’su olan Arianna Huffington’a göre “Hepimizin yalnız kalmaya ihtiyacı var. Hepimizin sessizce durmak ve susmak için zamana ihtiyacı var. Sessizlikten korkmamalıyız. Aksi halde, güçsüz bir hal alırız. Enerjinizi ve gücünüzü arttırmak, gürültüden arınmak için sessiz zamanlar yaratın.”
Sessizliğin kelimelerden daha yüksek sesle konuşabileceği zamanlar vardır. Sessizliğin daha etkili bir şekilde konuşmanıza, gücünüzü yönlendirmenize ve ilerlemenize yardımcı olacağını bilin.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/