The Godfather’dan Öğreneceğimiz 5 Liderlik Dersi

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Sana reddedemeyeceğin bir teklif yapacağım…

Hiç tartışmasız Mario Puzo’nun eşsiz eseri The Godfather ya da Baba hem kitabı hem de filmi bugüne kadar yaratılmış en iyi mafya betimlemesidir.

Şiddet konu ile beraber sunulsa da hiçbir zaman ana tema haline getirilmemiş, aksine film derslere konu olacak müthiş liderlik örnekleri sunmaktadır.


1) Güçlü bir topluluk ya da camia kur.

Birgün, belki o gün hiç gelmeyecek, bana hizmet etmen için seni çağıracağım. ~Vito Corleone

İnsanlara yardım ederek veya onların sorunlarına çözüm bularak Vito Corleone güçlü bir etki ağı yaratıyor. Bu kısa vadede belirli bir ya da ölçülebilir bir getiri sağlayacak olmayabilir, ancak onun güç tabanını kuvvetlendirmeye yönelik bu hizmetin uzun vadede karşılıklı olarak geri dönmesi yüksek ihtimaldir.

Cemaatinizde herkes olabilir, müşteriler – aileniz – iş arkadaşlarınız. Onlara yardım edip öğrettiğiniz sürece size yardım için dönmek isteyeceklerdir.


2) İnsanları yaptıkları işten sorumlu tut.

Senin sıkıntın nedir? Sanırım beynin yumuşamaya başladı. ~Vito Corleone

Düşmanları Vito Corleone’in takımının zayıflıklarını ancak birkaç dakika gördüler. Bu bile ona suikast düzenlemelerine yetti. Bu onun suçu değil ekibinin suçuydu.

İş hayatında başarılı olmak için sert olmalısınız, kesin olarak hedeflere ve sonuçları getirmeye odaklanmalısınız. Ekibinizin başarısı takım arkadaşlarınıza bağlıdır, ancak ekibiniz zincirin en zayıf halkası kadar kuvvetlidir, bazen zor seçimler yapmanız gerekebilir.


3) Duygusal olma. (Ego yönetimi)

Bu kişisel değil, Sonny. Sadece iş. ~Michael Corleone

Sonny Corleone duygusal olarak tepki verip ani karar verdiği için oyun dışı kaldı. İş hayatında akılcı adım atmayıp duygusal olup seçimi rakibinize bırakırsanız her zaman yenilirsiniz. İnsanlar ya da şirketler duygusal seçimler yaptıkları zaman her zaman yenilmeye mahkumdurlar. Başarı ile yönetmek için egonuzu söndürüp dengeyi sağlamalısınız.

Kendinizi çok duygusal bir konumda hissettiğiniz zaman bulunduğunuz anın üzerinden bir 24 saat geçmesini sağlayın ve sonra tekrar düşünüp ona göre hareket edin. Mantık her zaman duyguların önünde gitmelidir.


4) Kararlı ol.

Ne kadar rahatsız edici olursa olsun, filmin bazı sahnelerinde aileyi etkileyecek durumların ortaya çıkması ve bu durumun önüne geçmek için aile bireylerinin ortadan kaldırılmasına şahit oluyoruz. Don Corleone konu ile ilgili karar alır ve bu kararları her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar uygular.

Aldığınız kararın sonuna kadar gidin. Tereddüt fırsatları kaçırmanıza yol açacaktır.


5) Ailen ile vakit geçir.

Ailen ile vakit geçiriyor musun? Ailesi ile vakit geçirmeyen bir erkek hiçbir zaman gerçek bir erkek olamaz ~Vito Corleone

Etkin ve etkili olmak için iş dışındaki insanlar ile görüşmelisiniz. Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirmek bakış açısını geliştirir. Sizi daha iyi bir insan yapar ve daha lider kılar. Ekip içinde aileye yönelik değerler sunmak ekibinizin yaptığı işte daha iyi olmalarını sağlar.
Egemen Atkaya’nın kendi izniyle “Baba Filminden 5 Harika Liderlik Dersi” isimli yazısından uyarlanmıştır.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/