İş Hayatının En Büyük Laneti Mobbing’e Karşı Yapılacak En Mantıklı 6 Hamle

İşinizi ne kadar severseniz sevin, çalıştığınız yerde Mobbing’e uğruyorsanız şirketiniz sizin için zindan olmaya başlamış demektir.
İnsanlara karşı sevecen yaklaşmanız, işinizi iyi yapmanız, güvenilir ve dürüst olmanız Mobbing’e uğramayacağınız anlamına gelmiyor. Şartlar ortadayken böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman bunları bilmek faydalı olabilir.

1) Durumun farkında olduğunuzu Mobbing yapan kişiye hissettirin.

Karşınızdaki insana, onun ne yapmaya çalıştığının farkında olduğunuzu söylemek ve durması konusunda onu uyarmak hem gözdağı vermenize yardımcı olur hem de çevrenizdeki insanların olaya tanık olmasını sağlar.

2) Kanıt toplayın.

Başınıza gelen olayları, mailleri, sadece yük bindirmek için verilen görevleri gerek yazılı, gerek ses kaydı olarak kaydedin. Bu durum hukuki bir süreç içerisinde haklılığınızı ispatlayacak, aynı zamanda gereken yerlere raporlama yapmanızı kolaylaştıracaktır.

3) Topladığınız kanıtları rapor edin.

Raporunuzu, Mobbing yapan kişi eşitiniz ise üstünüze; üstünüz ise insan kaynakları ve yönetim kuruluna iletin. Bulunduğunuz kurumun bu konudaki hassasiyeti önemli. Eğer gerekli işlemler yapılmıyorsa Alo 170’e bir çağrı bırakabilirsiniz.

4) Sağlık kurumlarından rapor ve yardım alın.

Sağlık kurumları bu konularda çalışanların çoğu zaman yanında olur. Gerekli desteği almanız sizi psikolojik ve fizyolojik anlamda daha güçlü tutmakla beraber, tasdiklenmiş bir kanıt verecektir.

5) Bulunduğunuz şirketi araştırın.

Daha önce bu tarz olayların yaşanıp yaşanmadığını bilmek, şirketin böyle durumlarda nasıl davrandığını öğrenmek doğru yolda olup olmadığınızı gösterecektir. Aynı zamanda Mobbing’e uğrayan başka insanları bulmak, onların neler yaptığını öğrenmek sizi bu süreç içerisinde ileriye taşıyacaktır.

6) İş arkadaşlarınızla dayanışma içerisinde olun.

Susmak ve sessiz kalmak hiçbir zaman bir çözüm olmaz. İnsanlara bu durumu anlatın, gerekirse lobicilik yapın, aynı durumdan şikayetçi başka çalışanlar da bulabilirsiniz. Sayınız çoğalırsa grupça başvuruda bulunmak her zaman daha etkilidir.
Bu işlemler maruz kaldığınız Mobbing’i tamamen durdurmaya yetmese bile; hukuksal başvuru yapmanız için yeterli kanıtları sunmuş olacak. Yapılanların suç olarak kabul edilmesine ya da uygulamaların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Mobbing’e karşı bilinçli olmak ve bir birlik yaratmak bu konuda her şeyden daha önemlidir.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/