Geleceğin Dili: İspanyolca

Geleceğin en parlak dilinin İspanyolca olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre geleceğin dilleri arasındaki sıralamada İspanyolca ilk sırada yer almakta. Bunun sebebine gelirsek dünyada 400 milyon insanın ana dili İspanyolcadır. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık %6’sının İspanyolca konuştuğunu gösteriyor. İspanyolca 21 ülkenin resmi dilidir. Bu ülkeler İspanya, Meksika, Arjantin, Kolombiya, Peru, Venezuela, Şili, Küba, Ekvador, Guatemala, Bolivya, Kosta Rica, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Ekvator Ginesidir. İspanyolcanın en çok konuşulduğu ülkeler ise Meksika ve ABD’dir.
Bu istatistiklere bakılırsa sadece İngilizce bilmek artık bizi farklı kılmıyor. Dünyanın farklı yerlerinden 1 milyar insan iş dünyasında bir adım önde olabilmek için yeni diller öğreniyor.
Bugün iş dünyasında, özellikle uluslararası bir şirkette çalışıyorsanız, ikinci bir dil bilmenin sizi bir adım öne çıkardığı su götürmez bir gerçek. Bu noktada ise İspanyolca bizler için çok iyi bir seçenek olarak gözüküyor.
Resmi dili İspanyolca olan ülkelerin nüfus yapılarına ve sayılarına bakarsak dünyanın önde gelen birçok şirketinin radarında olduklarını söyleyebiliriz. Bu da İspanyolca konuşan ülkelerle yapılacak ticaret ve anlaşmalarda orada kurulacak şirketlerin bünyesinde İspanyolca bilen çalışanları bulundurması, bu çalışanların diğer adaylara göre yine bir adım daha önde olacağını gösteriyor.
İspanyolca ile kariyer yapabileceğiniz biliyor musunuz? 
Eğer İspanyolca biliyorsanız; Mütercimlik, bankacılık, gazetecilik, ticari danışmanlık, tıp araştırmaları, diplomasi, yayıncılık, mühendislik, güvenlik donanımları, moda, spor yayıncılığı, finansal servisler, kamu sektörü, telekomünikasyon, insan kaynakları, seyahat ve turizm endüstrisi gibi alanlarda kariyer yapma olanağına sahip olabilirsiniz.
Ayrıca Forbes dergisinin Global 2000 The World’s Largest Public Companies 2019 listesinde ilk 200’de 4’ü İspanya, 1’i Meksika tabanlı olmak üzere 5 şirket bulunuyor.
İspanyolca söz konusu olunca sinema, müzik, edebiyat ve resim gibi alanlar da ilgimizi daha çok çekiyor. Latin kültürünün geniş yelpazesi bize İspanya, Meksika ve Arjantin sinemasını; Gabriel Garcia Marquez, Jorge Luis Borges, Pablo Neruda gibi yazarların dünya klasiği kitaplarını; Enrique Iglesias, Shakira, J Balvin gibi latin havası taşıyan şarkılarını; flamenko, tango, salsa gibi birbirinden renkli danslarıyla yalnızca İspanyolca bilerek dahil olacağınız Latin kültürünü keşfetme olanağına sahip olacaksınız!
Son zamanlarda İspanyolca içeren dizilerin giderek popülerleştiğini de fark ettik. La Casa de Papel, Vis a Vis, Elite, Narcos gibi birçok dizi dünyada büyük bir keyifle izleniyor. 
Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere ileriye dönük kariyer ve kendimizi geliştirme planlarımız arasına İspanyolca öğrenmeyi eklememiz bizim için en iyisi gibi duruyor 🙂 
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/