Tutkunuz Geleceğiniz Olacak: Kariyerinizi Tasarlarken Sahip Olmanız Gereken 5 Bakış Açısı

Özellikle üniversitenin son dönemlerine gelmiş mezun adaylarında görülen kariyer telaşını, kabus haline getirmek de getirmemek de sizin elinizde. Kariyer basamaklarını çıkarken kendinizi ne kadar doğru hazırlarsanız hedeflerinize ulaşma olasılığınız da o ölçüde artacaktır.
Hayata bakış açımız hayat kalitemizi ne kadar etkiliyorsa, kariyerimizi tasarlarken sahip olduğumuz vizyon ve düşünceler de kariyerimizi bir o kadar etkiliyor. Dolayısıyla tutkularını işine dönüştürmek isteyenlerin kariyerlerini tasarlarken sahip olmaları gereken bazı bakış açıları var. Gelin bunlara birlikte bakalım.

1) Geleceğe dair hedeflerinizi hemen netleştirmek zorunda olmadığınızı bilin.

Hemen hemen hepimiz lisede veya üniversitede üzerinde çok da düşünmeden kariyerimize dair kesin kararlar vermek zorundaymışız gibi hissediyoruz. Oysa ki bu süreci kendimizi tanımaya ayırarak ve farklı meslek gruplarına dair bilgiler toplayarak geçirmek sonrası için çok daha sağlıklı olacaktır.

2) Bilgi birikimini arttırmak zaman zaman sıkılmayı gerektirebilir. Bunu kabullenin.

Girdiğiniz dersler ve konferanslar ne kadar sıkıcı gelse de, bunlar benim ne işime yarayacak deseniz de teorik bilgiler, kariyer yolculuğunuzun olmazsa olmazı olacak. Teorik bilgilerle birlikte sosyal ve kişisel becerileriniz geliştirmeyi de asla ihmal etmeyin.

3) Tutkularınız bir ömür peşinden gitmeye değerdir. Bunu asla unutmayın.

Tutkularını bulmalısın. Seni heyecanlandıran şeyleri… Tutkuların işin olmaya başladığında ise asla çalışıyor gibi hissetmeyeceksin. Sen heyecanlarını yaşarken bunun için bir de para kazanıyor olacaksın. Tutkularını aramaya devam et. Tutkular bir ömür peşinden gitmeye değerdir. İş hayatında mutlak mutluluğun sırrı bu!

4) Yaşanan olumsuz gelişmelerin tamamen kötü sonuçlar meydana getirmediğini unutmayın.

Hayatta her konuda olduğu gibi kariyerinizi tasarlarken de birçok olumsuzluk yaşayıp bunlarla mücadele edeceksiniz. Yaşanan bu aksiliklere vereceğiniz tepkiler kariyer yolundaki gidişatınızı büyük oranda etkiler. Bu sebeple yaşadığınız olumsuzlukların sadece boş tarafına odaklanmayın. İyi tecrübelerin olduğu kadar kötü tecrübelerin de değerini bilin.

5) İş hayatında sizi iyi noktalar taşıyacak olan en önemli şey deneyimdir. Deneyimin kariyer yolculuğundaki ilk adımı ise stajlardır.

Stajlar kariyerinizi tasarlamanın en önemli parçasıdır. Yapacağınız çeşitli stajlarla farklı sektörlere dair tecrübeler edinerek kariyer hedefinizi değiştirebileceğiniz gibi seçtiğiniz tek bir alanda yapacağınız stajlarla deneyiminize deneyim katmanız da mümkün.

Tüpraş, başarıya koşarken extreme bir deneyim yaşamak isteyen uzun dönem stajyerlerini arıyor!

“O benim!” diyorsan “Tüpraş Nextremers” başvurunu tamamla ve kariyer hayallerine Tüpraş’ta boyut atlat!

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/