Özgeçmişinizi Bir Sayfaya İndirecek 6 İpucu

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Bir sayfalık bir özgeçmişe sahip olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Her ne kadar iki sayfalık bir özgeçmiş hazırlamak isteseniz de, hepimiz biliyoruz ki –üst düzey bir yönetici pozisyonuna başvurmadığınız sürece- kimse ikinci sayfaya bakmaz. Ayrıca zor bir karar alıp bütün önemli parçaları bir 8.5×11’’ belge üzerinde alabilirsiniz.
Peki, sekiz nokta beşlik yazı tipini kullanmadan bunu nasıl başaracaksınız? MIT’de Kariyer Gelişim Uzmanı olarak çalışan Lily Zhang bu konudaki ipuçlarını paylaştı:

1) Kenar Boşluklarınızı Düzenleyin

Birisi bir yerde varsayılan sayfa kenar boşluklarının yaklaşık bir inç olmasına karar vermiş. Bu fikrin nereden geldiği konusunda hiçbir fikrim yok, ama ne alan kaybı! Tabii basılabilirliğe zarar vermek istemezsiniz, ancak sağlıklı bir yarım inçlik boşluk size daha fazla kullanılabilir alan verecek ve hala geniş beyaz bir alana sahip olacaksınız.

2) Bölümleri Birleştirin

Yeni bölümler oluşturmak, deneyimlerinizden bazılarını yeniden düzenlemek için mükemmel bir stratejidir, ancak yeni bölümler yeni başlıklar demektir ve başlıklar yer tutar. Yani, eğer yer kazanmak istiyorsanız özgeçmişinizde sadece üç ya da dört bölüm olduğundan emin olun. “Beceriler & İlgi Alanları” gibi bölümleri birleştirmeyi deneyin. Veya başarılarınızın ve ilgi alanlarınızın çok çeşitli olduğunu düşünüyorsanız, deneyiminize veya eğitiminize girmeyen her şeyi “Ek Bilgiler” bölümüne atmayı düşünün.

3) Çoklu Kullanım Satırları Oluşturun

Eğer önceden özgeçmişinizi iki sayfaya sığacak şekilde yazdıysanız, olması gerekenden biraz cömert davranmış olabilirsiniz. Örneğin, üniversite GPA’nızı kendi satırında yazmış olabilirsiniz. GPA’nizin ne kadar alakalı olup olmadığı tartışmasını göz ardı ederek, bu gibi şeyler sadece bir çizgi içine çekilmelidir- belki dereceniz ve mezuniyet yılınızın arasına.
Aynı şey şirketiniz ve iş unvanınız için de geçerlidir. Ayrı satırlarda olmalarına gerek yok. Tıpkı adresinizin, telefon numaranızın ve mail adresinizin olmadığı gibi. Bunların hepsi isminizin altında bir satırda toplanabilir. Aslında açık adresinizi yazmanıza hiç gerek yok, özellikle şu anda kasabada falan yaşamıyorsanız.

4) Satır Aralıklarını Minimize Edin

Microsoft Word’de satırlar ve bölümler arasındaki boşlukları manuel olarak değiştirebilirsiniz. Word bunu varsayılan olarak ayarlar, bu nedenle satırlar arasında ek bir boşluk kalmayacak şekilde değiştirebilirsiniz.
Aynı şeyleri paragraf ayarları için de yapabilirsiniz. Satır aralığına müdahale ederken, devam edin ve özgeçmişinizin tamamını 10 punto yazı karakterine ayarlayın (adınız hariç, o 14 punto ya da daha fazla olmalıdır.).

5) Madde İşaretlerini Kısaltın

Madde işaretleri özgeçmişinizin etidir. Tecrübelerinizden bahsettiğiniz yer burasıdır. İnsanların bunları okuduğundan emin olmak için, kesinlikle onların üçüncü bir çizgiye kadar inmelerine izin vermeyin. Maksimum iki satır ancak tercihen bir.
Bir veya iki satır arasında karar vermek için alanınızı verimli kullanın. Eğer madde bir satırdan çok az fazla ise onu bir satıra çekmenin bir yolunu bulun. Sonuçta, yarım satırsız bir özgeçmişe ulaşmaya çalışıyoruz.

6) Durumun Gerçekliğini Anlayın

Şu ana kadar içerikle ilgili hiçbir kırpmadan bahsetmedim, ancak er geç olacaktı. İçerikten kesmek zorunda kalacaksınız.
Özgeçmişinizdeki her bir öğenin, başvurduğunuz işle alakalı olup olmadığı konusunda iyi düşünün. Objektif olmaya çalışın. Bir deneyim potansiyel olarak bir işe alım müdürüne ilginç olacaksa, onu dikkat çekecek şekilde kısaltın. Biliyorum- satır satır gitmek ve sevdiklerinizi öldürmeniz kolay değil. Ancak en sonunda daha iyi ve temiz bir özgeçmişe sahip olacaksınız.
İtiraf etmeliyim ki bir kişinin profesyonel kimliğini bir sayfaya sıkıştırmaya çalışmaktan gerçekten keyif alıyorum. Benim için bu eğlenceli küçük bir zorluktur. Dolayısıyla, eğer zorlanıyorsanız bu sürece ruhsal bir puzzle ya da oyun gibi yaklaşmayı deneyin. Şimdi gidin ve bunu çözün.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/