Staj ya da İş Ararken En Çok Yapılan 5 Hata

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İş ya da staj aramaya başladınız fakat hiçbir şekilde arama sonuçlarınız başarıya ulaşmıyor. Peki bunun sebebi iş ya da staj ararken yaptığınız hatalar olabilir mi? Bu hataların başında ise ne aradığımızdan emin olamama durumu söz konusudur. İşinizi, stajınızı ya yanlış kriterlerle ya da yanlış yerlerde arıyor olabilirsiniz.

1) Ne arıyorsunuz?

ara1

Kendinizi gerçekten tanıyor musunuz? Özelliklerinize aykırı yüksek hedefler sizi sonuca ulaştırmaz. Ne olduğunuzun ve nereye ait olmanız gerektiğinin farkında olun. Unutmayın ki ne istediğini bilmeyen birinin gidecek hiçbir yolu yoktur.


2) Nerede arıyorsunuz?

ara2

İş ya da staj bulabilmeniz için fazlasıyla web sitesi ve kariyer danışmanlık şirketi bulunmakta. Sizin için en uygun olan mecrada bir başlangıç yapın. Ama buradaki alışkanlıkları sorgulayın. Yani belki de aradığınız staj dijital platformlarda değildir. Belki de bu hafta sonu gideceğiniz bir kariyer etkinliğinde kendiniz için en doğru işi ya da stajı elde edeceksiniz.


3) Dürüst olun.

ara3

Gerek CV’nizde, gerek ön yazınızda, gerekse bulunduğunuz söylemlerde doğru bilgilere yer verin. Kariyeri boyunca sayısız CV’ye göz gezdirmiş, sayısız mülakatta bulunmuş bir insan kaynakları yetkilisi doğru olmayan bu abartılı bilgilere ve söylemlere karşı oldukça gelişmiş durumdadır.


4) Para mı? Tutku mu?

ara4

‘Tabii ki de para’ desek yalan söylemiş oluruz.

Para odaklı yaptığınız hiçbir işte mutlu olamazsınız. Para kazanma arzusuyla başladığınız işler, kısa bir süre sonra sizi psikolojik olarak çökertecektir. Ve zamanında alternatifleri olan bir gençken, tutkularının değil de paranın peşinden giderek yaptığı seçimin pişmanlığını yaşayan biri olmak istemezsiniz.


5) Ciddiye alın.

yir5

Bu süreç ciddi bir iştir, gerçekten zaman ve emek harcamak gerekir. Geçen her saniyenin aleyhinize işlediğini ve geciktirmeleriniz uzadıkça özgüveninizi kaybedebileceğinizi unutmayın. Kendinize bir zaman aralığı belirleyin. Ertelemeden, üşenmeden, motivasyonunuzu kaybetmeden bu süreci en iyi şekilde yönetmeye çalışın. Mutlaka severek çalışabileceğiniz bir iş bulacaksınız, eğer doğru adımları takip ederseniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/