20’li Yaşlarında Olanların Yolunu Aydınlatacak 11 Kariyer Tavsiyesi

20’li yaşlar, kariyer planlamanızı yapmak için en ideal dönemdir. Bu dönemi eşsiz kılan belirli bir olgunluğa ulaşmış olmanız ve hedeflerinizin de yavaş yavaş şekillenmeye başlamış olmasıdır. Dolayısıyla henüz 20’li yaşlarınızdayken farkında olmanızın size büyük fayda sağlayacağı bazı kariyer tavsiyelerimiz var. Gelin bu tavsiyelere birlikte göz atalım.

1) Zamanı yönetmeyi öğrenin.

Gençsiniz, bol zamanınızın olduğunu düşünebilirsiniz fakat üniversiteye ilk adım attığınız anı hatırlayın. Dün gibi taze bir hatıra değil mi? Zamanının ne kadar hızlı geçtiğinin en büyük kanıtı kendimiziz aslında. Zamanın süratine yetişmek için ona hakim olmalısınız ve yönetmeyi bilmelisiniz.

2) Kendinize bol bol yatırım yapın.

Kendinizi her an geliştirmeye devam etmelisiniz fakat 20’li yaşlar bunu yapmanız için en ideal yıllarınızdır. Zihniniz yeni bilgileri almaya hazır, gözlem yeteneğiniz tetikte ve ne istediğinizin farkına varıyorsunuz artık. Bu dönem, okuyacağınız, izleyeceğiniz ve dinleyeceğiniz şeyler size sürekli bir şeyler öğretecek ve sizi geliştirecek.

3) Kendinizi tanımaya çalışın.

Bu yıllarda yaşadığınız her deneyim, yeni bir yönünüzü keşfetmenizi sağlayacak. Olaylara, kişilere, durumlara gösterdiğiniz tepkilerle kendinizi daha iyi tanıyacaksınız. Kendiniz hakkında öğrendiğiniz her bilgi, kariyerinizle ilgili kararları alırken işinize yarayacaktır.

4) Hedeflerinizi belirleyin.

20’li yaşlarınız özellikle uzun dönemli hedeflerini belirlemek için çok uygun bir dönem. Belirleyeceğiniz hedeflere uygun adımlar atarak onlara daha hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün olur. Uzun dönemli hedeflerinizin ilk dönemlerini daha verimli geçirmek adına kararlı hareket etmeniz, ilerleyen yıllarda işinizi kolaylaştıracaktır.

5) Sürekli araştırın.

Dünya her an değişiyor. Her an yeni bilgiler ortaya çıkarken eski bilgilerin doğrulukları sorgulanmaya başlıyor. Bu süreçte sizin de bildiklerinizi sürekli güncel tutmanız ve yeni bilgiler elde etmeniz artık dönemin bir zorunluluğu denilebilir. Teknolojiyi ve imkanlarınızı en verimli şekilde kullanarak araştırmalısınız ve bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

6) Cesur olun.

20’li yaşlar, yapılan hataların telafi edilmesinin en kolay olduğu dönemlerdir. Aldığınız kararların sonucu, beklediğiniz gibi olmayabilir. Hayal kırıklığına uğrayabilir, üzülebilirsiniz ama tüm bunları yaşamadan o kararın yanlış karar olduğunu anlayamazsınız. Cesur olun ve içinizden geldiği gibi kararlar alın.

7) Hayal kurun.

Hayaller, bizi ayakta tutan umutlarımızdır. Onları gerçek kılmak için çalışırız. Siz de kariyerinizi planlarken kendinizi nerede görmek istediğinizi hayal edin. Bunun motivasyonunuzu artıracağını ve kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacağını göreceksiniz.

8) Öğrenmeyi bırakmayın.

Bu yaşlarda öğreneceğiniz her bilgi sizi geliştirecektir. Bu bilgi, hayatınızın bir noktasında çözüm bulmanızı sağlayacak ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmanıza yardımcı olacak. O yüzden öğrenmeyi asla ihmal etmeyin.

9) Sabredin.

İşinin uzmanı ve önemli ismi sayılan kişilerin birçoğu, adını ilerleyen yaşlarında duyurmayı başardı. Başarı, kısa sürede gelen bir şey değildir. İstikrarlı çalışma ve azim başarıyı mümkün kılar. Bu süreçte yorulacaksınız ama sabrederek istediklerinize ulaşmayı başaracaksınız.

10) Rol modellerinizi takip edin.

Kariyerinizde ulaşmak istediğiniz yerlerde olan veya başka bir sektörden ama hareketleri ve kişiliğiyle sizi etkileyen kişileri takip etmelisiniz. Rol modelinizi takip etmeniz, onu taklit etmenizi gerektirmez. Onların tavsiyelerini ve daha önemlisi deneyimlerini dinlemek geleceğinizi planlarken çok işinize yaracak.

11) Eğlenmeyi unutmayın.

Evet kariyer, ciddi ve emek gerektiren bir şeydir. Fakat bu durum, bu süreçte eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çalıştığınız işte eğlendiğinizde hem işinize olan sevginiz hem de performansınız artar. İşinizi sahiplenerek yapar ve onu geliştirmek için daha çok çaba harcarsınız.

Yapı Kredi’nin yeni nesil genç yetenek programı Digitalent, tüm bu tavsiyeleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek harika bir fırsat!

Digitalent, Türkiye’nin en iyi genç yeteneklerine, profesyonel iş hayatına başlamadan önce kendilerini keşfetmelerini ve iş dünyasını yakından tanımalarını sağlamak için tasarlanmış yıl boyunca sürecek bir yolculuk. Yapı Kredi’nin yeni nesil genç yetenek programı Digitalent, yeni deneyimler edinmek isteyenler için harika bir fırsat!

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız⇗.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/