İş Görüşmesinde Bunları Sakın Yapmayın

1) Geç Kalmayın
Ortalama iş görüşmesi süresi 10 dk zaten, bu değerli zamanı geç kalarak boşa harcamayın.Ayrıca ilk izlenim olarak hakkınızda olumsuz düşünceler oluşacak. Sizinle görüşecek kişinin iletişim iletişim bilgilerini almanız veya kolay ulaşacağınız bir yerler de olması ve geç kalma durumun da profesyonel bir çağrı yapmak ise, durumu sizin lehinize çevirebilir.

2. Görüşeceğiniz Kişinin Adını Unutmak

Sizi kim davet ettiyse ismini bilmeniz gerekir veya sizinle iş görüşmesi yapacak kişi sizinle doğrudan iletişime geçmediyse bile konuştuğunuz kişiden onun ismini öğreniniz. Karşısına çıktığınızda ismiyle hitap ederseniz daha samimi bir iletişimin kapıları açılmış olur.
3. Hazırlıksız Gitmek
Şirket ve başvurduğun pozisyon hakkında detaylı araştırma yapmalısın böylece kendini daha rahat hissedersin, pozisyon için kendinizi daha rahat konumlandırırsınız. Aksi durumda işe alım müdürünün gözündeki olumlu etkiniz azalır.
4. Yanlış Giyinmek
Şirket kültürüne göre kıyafet tercihi yapın. Çok rahat ve sade giyinmek ya da çok aşırı giyinmekte olumsuz etki yaratır.
5. Telefonu Sessize Almamak
Saygı göstergesidir, zaten 10 dk görüşme yapacaksınız, bir zahmet sessize alın telefonunuzu.

6. Önceki İşveren Hakkında Kötü Konuşmak
Zaten mevcut işveren veya müdürden kaynaklı olarak insanlar yeni bir iş bakıyor. Bunu karşı tarafta biliyor, önceki işvereniniz hakkında bir şey sorarsa politik davranmaya çalışın, hatta bu cevap için önceden çalışmanız çok daha faydalı olacaktır.
7. Kibirli Olmak
Çok yetenekli olabilirsin, öz geçmişin çok etkileyici olabilir bunlar güzel şeyler. Ancak kimse kibirli bir insanlar çalışmak istemez, net. Kendine güvenmek ile kibirli olmak arasında ince bir çizgi var.
8. İsteksizlik
İşe girmen lazım, para kazanmanız lazım. Arkadaşlar isteksiz görünmeyin çünkü bu durumda işveren sizin sadece maaş için geldiğinizi düşünür. Şirket kültürü, misyon, vizyon gibi değerler ile motive olduğunuzu da hissettirmelisiniz. 
9. Paradan Konuşmak
Size maaş beklentinizi sormadıkları sürece, para dan konuşmayınız. İkramiye, ek ödeme vs parasal hiçbir şeyin muhabbetini siz başlatmayın.
Sonuç:

Rahat olun, saygılı olun, gülümsemeyi unutmayın, umarım hepiniz gönlünüzden geçen işlere sahip olursunuz:)
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/