Kariyerinizi İnşa Ederken Faydalanacağınız ve Kimseden Duyamayacağınız 9 İpucu

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

20’li yaşlardasın; kariyer yolculuğunda adım adım ilerlemek için hazırsın, aynı zamanda birçok belirsizlikle de savaşmaya başladın değil mi?
Gençsin, özgürsün, yeteneklisin ve aklına koyduğun her şeyi yapabilirsin ama şu an vereceğin bir karar profesyonel yaşamının geri kalanını belirleyebilir.
Zamanda geriye doğru yolculuk yapamazsın fakat akıllıca yapılan kariyer hamleleriyle geleceğini şekillendirebilirsin. Gerçekten hedeflerin için çaba harcarsan, hangi fırsatların ortaya çıkabileceğini asla bilemezsin.
İleride ‘keşke’ dememek için henüz 20’li yaşlardayken bu ipuçlarına mutlaka kulak ver!
1) Adının önüne çeşitli unvanlar koy ve bunu sesli olarak her gün tekrarla.

Bu asla egoistçe değil, bu aslında bir test. Hangi unvanı duyunca heyecanlanıyorsun, hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsun gibi sorulara cevaplar bulmak adına iyi bir yöntem. Bunu her gün yapmak da bu cevapların senin için hala ne kadar geçerli olup olmadığını ölçümleyebilmenin iyi bir yolu. Ayrıca harika bir motivasyon kaynağı!
2) Sağlam bir kariyer inşa etmek için yalnızca iyi bir not ortalaması yeterli değil.

Eğitim hayatı başladığı an; öğrencileri, okulda çalışarak başarıya ulaşabilecekleri ve ancak bu şekilde daha iyi bir yaşama sahip olabilecekleri konusunda ikna etmeye çalışırlar. Fakat iş hayatında bu asla yeterli değil. Okul sıraları sadece lisans derslerini öğrenebileceğin bir yerden ibaret değil. Farklı vizyonlar yakala; insanlarla konuş, gönüllü bir projede yer al, seyahate çık, tiyatroya git, dünyaya dair keşfedebildiğin kadar çok şey keşfet.
3) Değişen ortamların nasıl yönetileceğini öğren.

Değişim, sürekli karşı karşıya kalacağın bir süreçken değişime direnmek için savaşmamalısın. Aksine doğru değerlendirilirse her değişim kocaman bir fırsat. Daha iyi bir yaşam sürmek için; kendini, dışarıdaki insanlara karşı tutumunu, dünyaya bakış açını değiştirmeye ihtiyacın var. Bu süreci iyi yönetmeye başladığında; zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak gelişmene yardımcı olduğunu görebileceksin.


4) Eğer dünyaya kim olduğunu söylemek istiyorsan, sadece özgeçmişiniz yeterli olmayacak.

1482 yılında özgeçmişini yaratan ilk kişi Leonardo da Vinci’ydi. 2018’de ise durum farklı; giderek artan rekabetle beraber seni farklı kılacak ve bir adım öteye taşıyacak yetilerin sadece özgeçmişinden ibaret değil. Kimse sen değil ve senin en büyük gücün bu.
5) Bir şirketi tanırken bir insanı tanıyor gibi düşün.

Yeni bir şirkette işe başlayacaksın. O şirkete adım atar atmaz o şirketi tanımak ve amaçlarını anlamak için sanki bir insanı tanımaya çalışırcasına özen göster. Bu özenli tanışmadan sonra paralel bir vizyonla harmanlanacak aidiyet duygusu, performansını en üste taşıyacak metriklerden bir tanesi olacak.


6) Asla yalnız öğle yemeği yeme.

Öğle yemeği; gerek okul gerek iş yerinde insanlarla etkileşime girmek ve samimi diyaloglar kurmak için mükemmel bir fırsat. Öğle yemeğinize eşlik eden insanlar farklı şekilde düşünmenize yardımcı olabilirler. Aynı zamanda kilit isimlerin radarına da girebilirsiniz. Unutmayın ki sizi her anlamda besleyecek profesyonel bir ilişki başlatmak için öğle yemekleri mutlaka değerlendirilmelidir.
7) Özgür bir irade çok şey ifade eder.

Bu zamana kadar belirli bir şekilde yaşadığın için bundan sonra da öyle yaşamak zorunda değilsin. Değişebilirsin ve en önemlisi değiştirebilirsin. Dış dünyanın fikirlerine göre hayatını uyarlamayı tercih etmeyebilirsin. Özgür iradene kulak ver.


8) Güvenli alanda kalıyorsan, yeterince yenilik yapmıyorsundur.

Konfor, üretkenliği öldürür. Beklentilere sahip olmanın getirdiği rahatsızlık duygusu olmadan bir şeyler başarmak için minimum efor sarf etme eğilimi baş göstermeye başlar. Riskleri kontrollü bir şekilde ele alıp, normalde yapamayacağın şeylere meydan okuyarak yenilikçi taraflarınla tanışabilirsin.
9) Hayatı heyecanlı kılan; yeni fırsatlara ve deneyimlere her zaman açık olun.

Her deneyim, kendin hakkında daha çok şey keşfetmen için kocaman bir fırsat. Sayısız ders çıkaracaksın ve en güzeli de anlatmak için şahane bir hikayen olacak. Deneyimlerinin ve kendi öykülerinin paradan ya da gösterişten çok daha değerli olduğunu yaşadıkça göreceksin. Yeni bir deneyime atılmak için şu andan daha iyi bir zaman yok!

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/