İster Ek Gelir Yarat, İster Freelancer Ol: İnternetten Para Kazanmanın 22 Yolu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Freelance çalışıp bilgisayarı yanında olduğu sürece işini her hafta dünyanın başka şehirlerinden veya yaşadığı şehrin farklı yerlerinden yapan insanlardan haberiniz vardır. Ya da çevrenize baktığınızda internetten iyi ek gelirler elde eden arkadaşlarınız olduğunu göreceksiniz.
Ekonomik çalkalanmalarla birlikte belirli kesimlerin de ilgisiyle internetten ek gelir yaratma durumu tekrar gündeme geldi. Peki 2019 yılında internetten nasıl para kazanabiliriz?

1) Online Kurs

İnsanların ilgi göstereceğini düşündüğünüz ve birikim sahibi olduğunuz bir alan varsa bu alanda basit online eğitimler oluşturup Udemy vb. mecralarda rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Son dönemde de oldukça popüler olan bu yöntem ile neredeyse hiçbir alan sınırlaması olmaksızın sağlık, fitness, kişisel gelişim, beslenme, yazılım, eğitmenlik, eğitim, seyahat, finans, pazarlama gibi daha birçok alanda online eğitimler oluşturup satmak mümkün.

2) Instagram’da Micro-Influencer Olmak

Instagram’daki küçük takipçili (3k-25k) profillerin özellikle hikayelerinde paylaştıkları reklamları birçoğumuz görüyoruz. Belirli bir süre hatrı sayılır bir emek verdikten sonra Instagram’daki bu profillerden birine de siz sahip olabilirsiniz. Dar bir hedef kitlesi olan böyle küçük profillere micro-influencer deniyor. Micro influencer platformlarında influencer olarak yerinizi alıp para kazanabilirsiniz.

3) Sanal Asistanlık

Hayatı fazlasıyla yoğun olan yöneticiler ya da iş yoğunluğu yüksek olan işletmeler bir asistana ihtiyaç duyarlar. Bu kişilerden ve kurumlardan birçoğu da sanal asistan kullanmayı tercih ederler. Son birkaç yılda özellikle popülaritesi artan bu işi icra edebilmek için internete bağlı olmanız yeterlidir. Sanal asistanlar, yöneticilerin toplantılarını ve günlük işlerini organize ederler. Kurum tarafında ise şirkete gelen e-postaları ve telefonları yanıtlarlar.

4) Podcast

Podcast de yayıncılık tarafında son dönemlerin popüler içerik türlerinden biri. İnsanlardan bazıları okumak yerine dinleyerek bilgi edinmeyi tercih ediyor. Siz de Podcast yayını yaparak kendinize sadık bir kitle oluşturabilirsiniz. Türkiye’de halihazırda Podcast yayını yapan birçok insan var. Yayınlarınızı ücretli bir şekilde satışa sunarak, yayınlarınıza sponsor bularak ya da yayınlarınızı bağışa açarak para kazanabilirsiniz.

5) Airbnb

Özellikle gezginler için uygun fiyatlı günlük kiralık ev ya da oda bulmayı kolaylaştıran Airbnb, dünya genelindeki birçok kişi için değerli bir kazanç kapısı. Evinizi, hiç kullanmadığınız odanızı, yazlığınızı Airbnb’de kiralamaya açabilirsiniz. Birkaç güzel deneyimden sonra Airbnb, kiraladığınız evi ya da odayı kullanıcılara daha fazla önermeye başlıyor.

6) Fikirlerinizle Para Kazanın

Pazar araştırmalarında markaların imaj, algı ve reklam stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunarak hem fikirlerinle bir şeyleri değiştirebilir hem de para kazanabilirsin. Yine kurucusunun Türk olduğu fikir platformlarından biri olan Adgager kendi kitlesi ile bunu başarılı bir şekilde uyguluyor.

7) Affiliate Marketing

Satış ortaklığı olarak da adlandırılan Affiliate Marketing, uzun süredir kullanılan bir yöntem. Bu yöntemin en eski temsilcilerinden biri olan Amazon’da aracılık ettiğiniz satışlardan komisyon kazanırsınız. Burada da kayda değer bir gelir elde edebilmek için bilgi birikimi anlamında kendinize biraz yatırım yapmanız gerekiyor.

8) Twitch

Birçok kişi Twitch’de oyun oynayarak yayın yapıyor ve bağışlarla ciddi gelirler elde ediyor. Üstelik yayınlarınızın sürekli olduğuna dair Twitch’in algoristmasını ikna ettiğinizde sizi daha fazla pazarlayarak yayınlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor.

9) Steam Topluluk Pazarı

Steam Topluluk Pazarında CS:GO, Dota, PUBG gibi birçok oyunda kazandığınız öğeleri Steam Cüzdanı parası karşılığında topluluk üyelerine satabilirsiniz.

10) Mobil Oyun ve Uygulamalar

Hemen imkansız gibi bakmayın. Biraz yazılım bilen bir arkadaşınız varsa çok basit bir oyun tasarlayıp ya da hesap makinesi gibi çok basit bir uygulama yazıp mağazalara ekleyebilirsiniz. Küçük bir sermaye ile oyununuzun ya da uygulamanızın dijitalde reklamını yapın. Aynı şekilde siz de uygulamanızın içine reklam alanları açın. Eğer uygulamanız kullanıcılar tarafından uzun sürekli kullanılıyorsa bir süre sonra kazandığınız para harcadığınızın önüne geçmeye başlayacak.

11) E-kitap Yazmak

Mobil cihazların kullanım oranlarının artması ile birlikte e-kitap pazarı da hızla büyüdü. Bu büyüme beraberinde birçok fırsat yarattı. Bunların en önemlisi de hiç şüphesiz e-kitap yazarak para kazanmak oldu. E-kitapların da bugünkü fiyatı türüne bağlı olarak 90 TL’ye kadar çıkmaktadır. İyi kitaplar yazarlarına hala iyi bir şekilde kazandırıyor. Bu işe nasıl girişeceğinizle ilgili birçok detaylı bilgiye internetten ulaşabilirsiniz.

12) Ücretli E-posta Bülteni

Uzman olduğunuz bir alanda haftalık olarak yaratıcı, kaliteli ve değeri yüksek içerikler, bültenler hazırlayıp e-posta ile size ödeme yapan insanlara gönderebilirsiniz. Bunun için popüler bir platform yok fakat basit bağış sistemleri üzerinden bu ödemeleri bağış olarak alabilir, düzenli e-posta gönderimine başlayabilirsiniz.

13) İçerik Üretmek

Fiverr, Bionluk gibi Freelancer platformlarında ya da İçerik Bulutu, İçerik.net gibi sitelerde özgün metinler yazarak gelir elde edebilirsiniz.

14) Çeviri Yapmak

Yine bir önceki maddede belirttiğimiz Freelancer platformlarında bildiğiniz yabancı dilleri kullanarak kelime başına ödeme alıp çeviriler yapabilir, gelir elde edebilirsiniz. Bunlara ek olarak Onehourtranslation.com ve Gengo.com gibi siteleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

15) Dikey Bir Alanda Blog Açmak

Blog açmak ve bununla para kazanmak uzun yıllardır birçok insanın emek vererek büyük hayal kırıklıklarına uğradığı bir konu. Fakat dikey alandaki yayıncılık tarafında artık ciddi fırsatlar söz konusu. Mesela yeme-içme üzerine bir blog açmak yerine yalnızca kahve üzerine bir blog açın. Ya da giyim üzerine bir blog açmak yerine yalnızca aksesuar kullanımı üzerine bir blog açın. Bu şekilde çok daha iyi reklam gelirleri elde edebileceksiniz.

16) Soru Cevaplamak

Justanswer.com gibi sitelerden ya da doktorsanız DoktorDerki gibi uygulamalar üzerinden uzmanlık alanınıza dair sorulan soruları cevaplayarak da para kazanabiliyorsunuz.

17) Stock Fotoğraf ve Video Satmak

Stok fotoğraf ya da stok video olarak adlandırılan bu iş zamanında onu ilk keşfedenlere fazlasıyla para kazandırmış. Birçok stok medya sitesi bulunuyor ve buralarda çektiğiniz kısmen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ve videoları yükleyerek para kazanabilirsiniz. İnsanlar kullanmak üzere video ve fotoğraf satın alıyor. Siz de her satın almada kazanmış oluyorsunuz.

18) Stock Müzik ve Vokal Satmak

Aynı şekilde insanlar yaptıkları videolar için ya da özellikle elektronik bestelerine eklemek için internetten müzik ve vokal satın alıyorlar. Müzik üretebiliyorsanız müzik satarak ya da sesiniz güzelse vokal kayıtlar satarak yine buralardan ciddi paralar kazanabilirsiniz.

19) Video

Benzer konular altındaki benzer videoları kurgulayarak ve birleştirerek YouTube’dan gelir elde edebilirsiniz. YouTube’da hepimizin izlediği 20 dakikalık o hayvan videolarını ya da fail videolarını yapanlar sandığımızdan daha fazla para kazanıyor.

20) E-ticaret

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan e-ticaret platformlarındaki ürünlerin birçoğu yurt dışından çok düşük maliyetle toptan olarak satın alınmış ürünler. Bunu birçoğumuz fark etmişizdir. Örneğin Alibaba’da tanesi 0.5 $’a Türkiye’de çok sevileceğini düşündüğünüz bir anahtarlık aldınız. Ve bundan 30 adet satın aldınız. Ürünün aynısını yerel e-ticaret sitelerinde tanesi 10 TL’den satmayı başarırsanız iyi gelirler elde edebilirsiniz.

21) Al, İyileştir, Sat

Özellikle antika ürünlerinde popüler olan bu yöntem uğraşanlarına iyi paralar kazandırıyor. Bakımsız bir antika ürünü satın alıp onararak, parlatarak, bakımını yaparak daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Aslında aynısı teknolojik ürünler için de geçerli olabilir. Sadece antika üzerine yoğunlaşmamak da lazım.

22) Herkesin Yapabileceği İşler

Yine Freelancer platformlarında basit sosyal medya yönetimi, birtakım verileri Excel’e aktarmak, gelir-gider tablosu tutmak, internet sitelerinde canlı destek hizmeti vermek, belirli saatler arası çağrı destek hizmeti vermek, anket hazırlamak gibi basit işleri azımsanmayacak ücretlere yapabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/