Video Mülakatlarda Sizi Başarıya Götürecek 10 İpucu

Binlerin arasından sıyrılıp hayalini kurduğunuz firmadan dönüş aldınız ve bir hafta sonra video mülakata davet edildiniz. Şimdi gelelim video mülakatın dikkat edilmesi gereken noktalarına. İK ekibine adayları eleyebilmek için kolaylık sağlayan video mülakatlar karşı taraf için de büyük rahatlık olarak görülüyor. Fakat yeni mülakat tekniği olan videonun işe alım sürecinde çok değerli olduğunu da es geçmemek gerekiyor. Video hazırlığına girişmeden önce bilinmesi gereken basit ama etkili 10 altın ipucu karşınızda!


1) CV’nizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Video mülakatlarda da yüz yüze mülakatlarda olduğu kadar CV’nize ihtiyacınız olacağını göreceksiniz. Heyecanınızı bastırıp video çekmeye başlasanız dahi liseden hangi senede mezun olduğunuzu unuttuğunuz anlar olacaktır. Aman diyelim!


2) Post-it’lerin gücünden faydalanın.

Video mülakatların adaylar için en büyük rahatlığı soruların öncesinden ellerine ulaşmış olmasıdır. Bu rahatlığı güzel bir fırsata çevirmek de sizin elinizde. Cevaplarınızı mülakat öncesinde anahtar kelimelerle post-it’lere yazıp bilgisayar ekranına yapıştırarak kendinize küçük kopyalar verebilirsiniz.


3) Doğru duruş için giyinmeyi ihmal etmeyin.

Kamera karşısındaki özgüveniniz için üstünüzdeki kıyafetlerin önemini küçümsemeyin. Giyiminiz hem soruları yanıtlarken kendinize inanmanızı hem de İK ekibinin üzerinde iyi etki bırakmanıza yardımcı olacaktır. Video mülakatlarda da kıyafetinizin birebir mülakatlardan farklı olmaması gerekir. Hazırlığınızı şık bir gömlekle tamamladığınızı düşünmeyin, mutlaka etek ve pantolonla kombinleyin. Böylece sorulara cevap verirken kıyafetinizi kontrol etmek zorunda kalmazsınız.


4) Check time!

Best-friend‘iniz bu günler için tuttuğunuz süper kahramanınızdır, ondan olabildiğince faydalanın. Video çekmeden önce kendisiyle küçük bir mülakat simülasyonu gerçekleştirin. Nasıl göründüğünüzü, sesin ulaşıp ulaşmadığını ve göz kontağı kurmak konusunda ne kadar başarılı olduğunuzu sormayı unutmayın.


5) Biraz hassasiyet rica edin.

Video mülakatlarda kendinizi rahat hissettiğiniz ortamda olmak hem avantaj hem dezavantaj olabilir. Dezavantajı kaldırmak için, biraz hassasiyet lütfen diyoruz! Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz ortamda yalnız değilseniz beklenmedik anda telefonun çalması ve odanıza birinin girmesi tüm konsantrasyonunuzu alt üst edebilir, süreci başa almak zorunda kalabilirsiniz. Mülakatınızın olacağını çevrenizdeki kişilere hatırlatmayı atlamayın.


6) Dikkati dekorasyona değil kendinize toplayın.

Çalışma odasında görüşmeye girmek sizin ciddiyete bürünmeniz için büyük fayda sağlayabilir ancak İK ekibi odanızın güzel dekorasyonuyla ilgilenmek yerine sizinle ilgilenmeli. Arka fonunuzun sade olması çok önemli bir etken iken düz beyaz fon olmaması tercih sebebidir.


7) Göz kontağı her şeyin başıdır.

Video mülakatların başarılması en zor kısmı kameraya doğru bakmaktır. Kameraya bakmak karşınızdaki ile göz kontağı kurabildiğiniz anlamına gelir. Ekrana bakmak ise odanızda bulunan aynaya bakmaktan farksızdır. Ekrana baktığınız süre boyunca nasıl göründüğünüzü kontrol ettiğinizi hissettirirsiniz.


8) Size uygun açıyı bulun.

Vücut dilinde çenenizin duruşu karakterinizin gücünü ve özgüveninizi temsil eder. Bu sebeple video mülakatlardan önce kameranızın açısını ayarlamak çok önemlidir. Başınızın tepe noktasını kameranın duruşunu ayarlarken referans noktanız olmalıdır.


9) Dakikliğinizi konuşturun, süreyi verimli kullanın.

Size ayrılan sürenin sonuna geldiğimizde hissettiğiniz koca bir hüzün olmasın. Algı süresinin kısaldığı yeni jenerasyondan beklenenin sahip olduğu dakikaları efektif kullanabilme yeteneği olduğunu unutmayın. Sorulara yanıt verirken süre aşımı yapmamak çok önemli ancak hızlı konuşayım derken tane tane anlatmayı da ihmal etmeyin!


10) Pozitifliğinizi kameranın ötesine taşıyın.

Soruları yanıtlarken aslında insan kaynakları uzmanının yanında olduğunuzu kendinize sürekli hatırlatın. Ortamın rahatlığından faydalanıp kambur duruşunuzu, uykulu halinizi ve sıkılgan yüzünüzü cevaplarınızla beraber videoya taşımayın. Yerinde ve sempatik bir gülümseme kişiliğinizin canlılığını karşıdakine aktarabilmek için en güzel yol olacaktır.

 

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/