Dünyayı Gezerek Para Kazanmanın 5 Yolu

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Sermayenizin olmayışının sizi dünyayı gezmekten alıkoymasına izin vermeyin. Eğer yol sırasında biraz iş yapmaya gönüllüyseniz seyahat etmek için para harcamak yerine para kazanabilirsiniz. Bazı küçük işler ulaşım masraflarınızı ya da konaklamanızı, bazıları bütün gezinizi karşılayabilir, hatta bazıları da evinize daha fazla parayla dönmenizi sağlayabilir. Aklınıza yattı mı? O zaman seyahat ederken para kazanabileceğiniz yollara bir göz atalım.

1) Paylaşım Ekonomisine İnanmak

Auto Driveaway gibi internet sitelerinde, ülkenin diğer bir ucuna teslim edilmesi gereken araçların listesi bulunur. Aracı ilk aldığınızda deposu doludur ve gidilecek yere teslim etmeniz için de belirlenmiş bir gün sayısı vardır. Bu küçük iş size nakit kazandırmasa da araç kirasından ve ilk dolum parasından tasarruf etmenize yardım eder.
Taşıyıcılık yaparak nakit mi kazanmak istiyorsunuz? O zaman UShip.com adresine bakabilirsiniz. Bu internet sitesi sizin küçük ya da büyük taşıyıcılık işlerine teklif vermenizi sağlar. Taşıyıcı olarak kayıt olmanın hiç masrafı ve özel koşulları yok. İsteyen herkes taşıyıcı olarak kayıt olabilir ve seyahatini fonlamak için bu hizmetleri kullanabilir.

2) Gizli Müşterilik Yapmak

Gizli müşterilik işini büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Bir şirket sizi sıradan bir müşteri gibi davranmanız için işe alır ve siz de size verilen hizmeti değerlendirip rapor olarak şirkete sunarsınız. Çoğu gizli müşterilik görevi restoran ve mağazaları kapsar ama tatil mekanlarında da gizli müşterilik görevleri olabiliyor. Çoğunlukla, bu görevlerde devre mülk almayı düşünüyormuş gibi davranılır. Bir devre mülk tanıtımına katılırsınız. Sonrasında şirketi çalışanların yapılan işe uyup uymadığı konusunda bilgilendirmek için bir anket doldurursunuz. Ödeme çeşitleri şirketten şirkete farklılık gösterir ama genellikle ücretsiz konaklama, ulaşım masraflarının karşılanması veya ufak bir miktar ödeme sağlanır. Bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

3) Dönemlik İşlerde Çalışmak

Yoğun sezonlarda popüler turistik yerler geçici işlerde çalışacak insanlara ihtiyaç duyarlar. Eğer geniş bir süre boyunca kalmak istediğiniz bir yer varsa (bir kayak merkezi veya sahil kasabası gibi) orada sezonluk iş edinebilirsiniz. Çalışmadığınız vakitlerde etrafı gezme fırsatınız olur ve maaşınızın bir parçası olarak da bedava oda veya pansiyon sahibi olabilirsiniz. Yoğun sezon konaklama fiyatlarını göz önünde bulundurduğunuz da bu iş iyi bir anlaşma olabilir.

4) Yolcu Gemisinde Çalışmak

Bir kuruş bile harcamadan bir yolcu gemisinde yelken açın. Dünyanın her yerinde yolcu gemileri sürekli olarak elemana ihtiyaç duyarlar; garson ve temizlik görevlilerinden eğlence ve gezi rehberlerine kadar her eleman buna dahil. Size uyan bir iş bulun ve maaş, bedava oda ve pansiyon elde edin. Şunu unutmayın ki bu zor bir iştir. Sizden uzun saatler çalışmanız beklenir ve birkaç boş gününüz olur. Ama bu iş mükemmel bir manzara ve bir çok avantajı da beraberinde getirir; özel, sadece çalışanlar için spor salonu, eşsiz bir seyahat ve aktiviteler gibi. Ve para harcayabileceğiniz çok az fırsatınız olduğundan dolayı eve cebinizde daha fazla parayla dönmeniz de olasıdır.

Bir yolcu gemisinde çalışabilmek için şu siteleri deneyebilirsiniz:

– Allcruisejobs.com

– CruseShipJob.com

5) İngilizce Öğretmeyi Deneyebilirsiniz

Yurt dışında İngilizce öğreterek para kazanabilirsiniz. Ana dili İngilizce olan kişiler Asya, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da çok talep görüyor. Öğretme sertifikanızın ya da tecrübenizin olmasına gerek yok ama herhangi bir bölümden lisans diplomanızın ve bir ayda elde edebileceğiniz bir TESOL, TEFL ya da CELTA sertifikanızın olması gerekiyor. Bu sayede İngilizce öğreterek seyahatinizi fonlayabilirsiniz.

Bonus: Ücretsiz Aktivitelere Odaklanın

Yol boyunca yapabileceğiniz ücretsiz şeyler bularak kazandığınız parayı tutmaya çalışın. Kim bilir belki de eve döndüğünüzde gitmeden öncekinden daha çok paranız olmuş olur. Ayrıca böylece bir turist olarak değil de gezgin olarak seyahat etmiş olursunuz ve farklı deneyimler edinirsiniz.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/