20 Yıl Sonra Hangi Meslekler Hayatta Kalacak?

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Otomasyonun gelişmesi,IoT ve Endüstri 4.0 gibi kavramların iş dünyasına girmesi ile birlikte endüstride yapay zekanın ve robotların kullanımı günden güne artmakta. Bu da ileride kimi mesleklerin insanlar için tarihe gömüleceği anlamına geliyor.
Tabiiki de bu konuda teknoloji devleri arasında da büyük tartışmalar dönüyor. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’a göre robotlar insanoğlu için çok büyük bir risk taşıyor. İleride tüm iş dallarında robotların insanoğlunun yerini alacağını düşünen Elon Musk,bu sorunun çözümü için Universal Income(Evrensel Gelir) adında bir fonlama oluşturup,insanoğlunu bu şekilde hayatta tutmayı planlıyor. 

Tabiiki de Elon Musk’a zıt olarak Ray Kurzweil(Singularity Universitesi’nin kurucusu) gibi isimler de otomasyondan ve robotlardan bu kadar korkulmaması gerektiğini,yok olan mesleklerin yanı sıra yeni mesleklerin türeyeceğini belirtiyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu tabiiki de. 
Peki,önümüzdeki yirmi yıl içinde hangi meslekler tarihe gömülecek? Hangi mesleklerin hayatta kalması bekleniyor?

1-Tele-Pazarlamacılar

Araştırmalar sonucu yapılan tahminlere göre teknolojiden en çok etkilenmesi beklenen meslek dalı tele-pazarlamacılar. %99’luk ihtimalle ileride insanlar yerine robotların çalışması beklenen meslek dalının böyle olmasının en büyük nedeni insanlarla sıcak temasta bulunmamaları ve yaptıkları işin yakın ilişkiler gerektirmiyor olması. 

2- Kredi Memurları

Kredi memurları da %98 ile büyük bir risk altındalar. Yaptıkları iş hesaplamalar gerektirdiği için robotlar tarafından yapılması kuvvetle muhtemel. Şuanda dünyada halihazırda robotların kullanıldığı vergilendirme ve kredilendirme şirketi bulunmakta. H&R Block ismindeki şirket,IBM’in Watson ismindeki yapay zekasını kullanıyor. 

3-Kasiyerler

İlk olarak yukarıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Amazon’un Amazon Go ismini verdiği ve yukarıdaki video ile tanıttığı uygulama sayesinde bundan sonra süpermarketlerde kasiyer ile etkileşime geçmeden alışverişimizi yapabileceğiz. Yalnızca bu değil,aynı zamanda insan kasiyerlerin yerini robot kasiyerler de alabilir. Bu da bir ihtimal. Bu uygulamaların şuanda hayata geçirilmeye başlanması ile birlikte kasiyerlerin işlerinin robotların tarafına geçmesinin ihtimali %97 olarak belirtiliyor. 

4- Taksi Şöförlüğü

Taksi şöförlüğü ve hatta belki de şöförlük tarihe gömülmesi çok yüksek bir meslek dalı. %94 ihtimal verilen meslek dalının insanlık için yok olacak olmasının en büyük etkeni Google,Uber gibi teknoloji devlerinin üzerinde çalıştığı insansız ve şöföre ihtiyaç duymayan araçlar.

5-Fast-Food Aşçısı

Evet,bundan sonra hamburgerlerinizi robot aşçılarının elinden yiyeceksiniz. En azından hijyen açısından içiniz biraz olsun rahatlar,ne dersiniz? 
Flippy adındaki yapay zeka tabanlı mutfak robotu,şimdiden CaliBurger restoranlarında fast-food pişirmeye başlamış bile. 

Yok Olma Yüzdesi En Düşük Meslekler Hangileri?

Yukarıda saydığımız mesleklerin yanı sıra,otomasyondan ve teknolojik gelişmelerden etkilenme şansı çok düşük olan mesleklerde bulunmakta. Genel olarak bu mesleklerin daha çok insan ilişkisi gerektiren,müşterilerle yakın temas içinde olunmasını gerektiren meslekler olduğu düşünülüyor. 

1-Sosyal Hizmet Uzmanları(Zararlı Madde Bıraktırma vb.)

%0.3 gibi bir yüzdeyle en az etkilenmesi beklenen meslek dalı sosyal hizmet uzmanlığı. Kötü ve zararlı maddeleri bıraktırmada yardımcı olan ve kimi zihinsel sağlık,psikolojik durumlarda görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının bu riskten en az etkilenmelerinin nedeni insanlarla yakın ve samimi bir ilişki kurmalarının gerekmesi. 

2-İş ve Uğraşı Terapisti

Ülkemizde bu meslek dalı çok yaygın olmasa da dünyada çoğu ülkede bulunmakta. Genel tanımı ile kişinin herhangi bir hastalık, kaza, veya yaşlanma sonucunda mental, sosyal veya fiziki yeteneklerde oluşan bozukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek ve günlük hayatta kullanabilmesini sağlamak amacıyla çalışan iş ve uğraşı terapistleri,yine yakın temas gerektiren bir meslek olduğu için bu riskten %0.35 ile en az zarar görecek işlerden birisi.

3-Diyetisyenler

Diyet yapmak zaten hepimiz için zorken,bir de bu diyet listesini kebabın,baklavanın,o lahmacunların tadını bilmeyen bir robotun vermesi eminim ki hepimizi çıldırtacaktır. Ama merak etmeyin,diyetisyenlerin işlerinin robotlar tarafından ele geçirilme şansı yalnızca %0.39. 

4-Doktor

Evet,doktorların robotlarla yer değiştirme olasılığı %0.42 olarak gösteriliyor. Fakat bu konuda açıkcası ben farklı düşünüyorum. Doktorlardan daha iyi bir yüzdeyle hastalıkları tahmin eden robotların bulunması ve ameliyatlarda insan hatası faktörünü sıfıra indirecek robotların kullanılması belki bu meslek dalının yok olma yüzdesini birazcık daha arttırabilir. Yine de,insanlar ile yakın ilişki gerektirmesi ve kimi durumlarda insani duygularla hareket etmelerinin gerekmesi bu riskten kurtulmalarına yardımcı oluyor.

5- Din Adamları

Zaten kimse bunun değişmesini beklemiyordur,değil mi? İleride camilerde bir robotun size namaz kıldıracak olması veya robotların Pazar ayinlerinde konuşma yapması,eminim ki imkansız bir şeydir. Böyle bir şey ancak Singularity sonrası mümkün olabilir. Yine de din adamlarının robotlar tarafından işlerinden edilmesinin %0.81’lik bir şansı var. 
Görüldüğü üzere,genellikle insanlarla yakın etkileşime geçilen ve müşterilerle samimi ilişkilerin kurulmasını gerektiren meslekler bu riskten en az etkilenecek meslekler olacak. 
Kategoriler: İş, Kariyer, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/