Başarı Asla Bir Tesadüf Değildir, Bu Bir Seçimdir

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

İnanın mükemmel hayatları olduğunu düşündüğünüz insanlar bile bir zamanlar bir düzine aptalca kararlar verdiler. Ama zamanla değiştiler ve uzun zamandır iyi hayatlar yaşıyorlar. Ve en önemlisi artık iyi kararlar veriyorlar.
Hayat rastgele şekilde arka arka gelişen rastlantılarla ilerler veya yön değiştirir. Fakat her şeyden öte, başarı ve mutluluk akıllı seçimler yapmakla ilgilidir. Yani bu insanlar uzun vadede kendi şanslarını yaratmak için bir zamanlar birçok iyi karar vermek zorunda kaldılar.
Bu başarılı isimler karşılarına çıkan her değerli kariyer ve iş fırsatının tamamen yıllar içinde özenle yarattıkları itibar ve kurdukları profesyonel ilişkilere dayandığını söylerler. Yaptıkları en iyi şey, fırsatları yaratıp fırsatlardan yararlanmaktır.
Toplum, başarılı insanların servetini tanımlamak için her türlü etiketi kullanmayı sever. Bu etiketlerden bazıları “kendi şansını yaratmak” ve “yetenekli olmak” gibi olumluyken, diğerleri “doğru zamanda doğru yerde olmak” gibidir. Ancak gerçek şu ki, nadir istisnalarla birlikte, başarı her zaman iyi seçimlerin sonucunda oluşur.
Bunun sizin için anlamı nedir? Bunun anlamı şudur; çoğumuzun yapmadığı şeyleri yapmak.
Yani bu, zamanınızı önemli şeylere harcamak anlamına gelir. Anlık zevklere düşmek yerine büyük resme ve uzun vadeye odaklanmak demek. Sorumluluklarınla yüzleşmek ve kendini sorumlu tutmak demek. Direncin en az olduğu yolu takip etmek yerine doğru şeyi yapmak anlamına gelir. Ve bu sizin imkânlarınız dahilinde “yaşamak” demektir.
Bu, konfor alanınızın dışına çıkmaya ve en karanlık korkularınızla yüzleşmeye istekli olmak anlamına gelir. Bu büyük riskler almak demektir. Çoğunlukla statükoya ya da popüler düşüncelere teslim olmamak ve kendi yolunuzu çizme cesaretine sahip olmak demektir.

Gerçek şu ki, tüm bunları yapmak cesaret ister. Disiplin, azim ve çok sıkı çalışma gerekir. Elbette sizin de şansınız var. Ama akıllı seçimler yapmazsanız, hiçbir zaman istediğiniz yerde olamazsınız.
Her gün hayatınızın sonucunu etkileyen kararlar alıyorsunuz. Yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı düşünün. Bunları düşünürken, hayatınızda geri dönüşü olmayan şeyleri değiştirmek adına yaptığınız seçimlere rastladınız mı?
Kendinize sormanız gereken soru şudur: Bugün yaptığım seçimler sonucu daha iyi mi yoksa daha mı kötü kılıyor? Gerekirse aynaya bak ve cevap verirken kendine karşı dürüst ol.

Doğru kararlar asla kolay değildir. Onlar her zaman zor olanlardır. Ancak en zor kısım, bu ilk doğru seçimleri yapmaktır. İnanın bir süre sonra bu tür kararlar vermek karakterinizin bir parçası haline gelecek. Ve işte o zaman, yani zor seçimler yapmak kolaylaştığında doğru yolda olduğunuzu bilirsiniz.
Başarı asla bir tesadüf değildir. Bu bir seçimdir.
İllüstrasyon: Denys El

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/