Bir Efsanenin Geri Dönüşü: Yeni Nokia 3310

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Hanımlar, beyler ve sevgili çocuklar.. Yerlerinizi alın ve bir efsanenin geri dönüşüne tanıklık edin. Karşınızda yenilenmiş Nokia 3310!

Peki neydi bu 3310?Bu telefonu efsane yapan şey hepimizin bildiği üzere, günümüz telefonlarındaki “eyvah telefonum yere düştü umarım camı kırılmamıştır” klişesine sahip olmayışı, aksine hemen hemen yok edilemez oluşuydu. Günlerce, haftalarca (!) dayanan bataryayı hatırlatmaya gerek bile duymuyorum. Peki efsane Snake oyununu oynayabilmek için anne babamızı ikna etme çabalarını unutan?

Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) kendisi dışında Android işletim sistemine sahip 3 abisiyle birlikte tanıtımı gerçekleştirilen yeni Nokia 3310 bakalım istenilen ilgiyi görecek mi bunu zaman gösterecek.

Peki bu ‘yeni’ telefonda neler var?


Tasarım

Uzaktan bakıldığında bile yeni cihazın eski modelin hatlarını taşıdığını görüyoruz. Ekranı ayıran beyaz çerçeve ve tuş takımının telefona retro bir hava kattığını söyleyebiliriz. İncelen ve daha modern görüntüsüyle yeni 3310 tam bir cep dostu. Gri, Sarı, sıcak kırmızı renk ve tabii ki unutulmaz koyu mavi rengi ile 4 farklı renk seçeneği sunuluyor.


Ekran

Eski modele kıyasla inanılmaz gibi gözükse de ekran aslında 2,4 inç 240×320 çözünürlüğünde. Bu kadar düşük bütçeli bir telefondan da daha fazlasını beklememek gerek. Menü ikonlarına dokunmaya çalışmayın çünkü ekran dokunmatik değil..

Ekran yeteri kadar parlak ama görüntü keskinliği hakkında aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak bu, mesajları okumada herhangi bir soruna ya da yeni Snake’i oynarken bir probleme neden olmuyor.


Kullanıcı Ara Yüzü

Peki işletim sistemi olarak bizleri ne bekliyor? Android? Hayır. Windows Phone? Tabii ki hayır. Cihaz, Nokia’nın yeni Series+ 30 işletim sistemine sahip. Yeni ara yüz bir dönemler popüler olan 6300’ı andırıyor (Series 40 v3).

Menüde Arama Kaydı, Takvim, Mesajlar, Kişiler ekranı bizleri karşılıyor. Varsayılan tarayıcı olarak Opera Web Browser kullanan 3310’da alışık olmadığımız kamera uygulaması da mevcut.

Snake’in geri döndüğünden bahsetmiş miydik? Yenilenen versiyonda kendi kendine ilerleyen, sadece ‘4’ ve ‘6’ tuşlarıyla yön verilen oyunda amaç gene aynı. Biraz üzücü doğrusu.


Performans

Dört taraflı tuş takımı ile menüde rahat bir kullanım sunulurken performansı da genel olarak başarılı. Uygulamaların açılması yarım saniyeden az süren telefonun performansı hakkında fazla şikayet etmemize gerek yok sanırım. Hayal kırıklığı yaşadığımız tek nokta ise yeni Nokia 3310’un sadece 2.5G desteği olması. Bu da maalesef çok basit bir internet deneyimi sunacak demek. Nasıl olsa ben evde ve ofiste internete bağlanıyorum diyenlere de bir diğer kötü haber, Wi-Fi modülü de bulunmuyor. Yanı sıra Bluetooth özelliğinin olması da şaşırtmadı değil. (Kızılötesi yok mu?) Kendinizi avutabileceğiniz tek şey ise en azından 3.5mm kulaklık girişine sahip olması ve microSD kartınızdan müzik dinleyebilecek olmanız (ve radyo).


Batarya

Efsane 3310’un en beğenilen özelliklerinden biri de uzun süre kullanım sunan bataryasıydı. Yeni 3310 da babasının izinden ilerlediğinin işaretlerini veriyor.

Değiştirilebilir 1,200 mAh bataryası, 22 saat konuşma süresi ve 31 gün bekleme süresi sunuyor. Eski modeldeki 2,5 saat konuşma ve yaklaşık 11 gün bekleme süresine kıyasla inanılmaz bir iyileştirme yapıldığını söyleyebiliriz. Peki merak edilen asıl soru.. Şarj aleti ince uçlu mu kalın uçlu mu? microUSB ile bu soruya kökten çözüm getiren Nokia’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Kamera

Kamera demişken flaş, HDR, panoramik çekim gibi özellikler gelmesin aklınıza. Günümüz telefonlarından dışlanmasın diye konulmuş 2MP kamerayı 3310’da görmek müthiş bir duygu! Tabi çektiğiniz fotoğrafları nasıl paylaşacaksınız merak konusu.


Fiyat

2017 2. çeyreğinde satışa sunulması beklenilen telefonun yurt dışı fiyatı €49 ($52). Türkiye’deki satış fiyatı hakkında ise maalesef bir bilgimiz yok.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/