Apple ve NASA’nın Jüpiter İşbirliği

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

NASA, yılın en büyük uzay olayı olduğunu söylediği Juno Uzay Aracı‘nın Jüpiter Gezegeni‘nin yörüngesine yerleşmesi, 5 Temmuz 2016 sabahı gerçekleşti. NASA‘nın Jüpiter Görevi içinde Jüpiter’e dair daha önce sahip olunmayan bilgileri, insanlığa aktarma amacı taşıyacak. Jüpiter’e ait görüntüleri daha önceki süreçteki görüntülere kıyasla daha yakın ve net olarak aktaracak olan NASA’nın Jüpiter Görevi’nde kullanacağı Juno Uzay Aracı, tarihin en hızlı uzay aracı unvanına sahip.

NASA ile Apple arasında gerçekleşecek işbirliği ile Apple  Trent Reznor’a  ait olan “Visions Of Harmony” adındaki müziği NASA’nın Jüpiter görevinin müziği olarak kullanılacak. NASA’nın, ilk süreçte gerçekleşen Ay Görevleri dahil olmak üzere, daha önce de uzay merkezli görevlerine özel olarak müzik seçimlerinde bulunduğu biliniyordu. Apple, bununla birlikte Brad Paisley, Corrine Bailey, Trent Reznor gibi müzisyenlerin şarkılarından oluşan “Jupiter” adlı müzik bölümünü de iTunes üzerinden başlattı. Apple iTunes üzerinden her bir şarkıyı 1.29 dolardan başlayan fiyatlarla kullanıcılara sunacak.

Bunun dışında NASA’nın uydularından ve teleskoplarından gelen yayınları canlı takip edebileceğimiz mobil uygulama, hali hazırda iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. NASA uygulamasında, uzayda çekilmiş yaklaşık 15.000 görsele kolayca ulaşıp uzay istasyonlarını teleskop ile takip edebiliyorsunuz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Bilim, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/