Özgüveninizi Artıracak 5 Yaşamsal Öneri

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Özgüven, bir gecede ne kazanabileceğiniz ne de kaybedebileceğiniz bir şeydir. Özgüven, sürekli kazanımını tekrarlamasını istediğimiz bir içsel döngüdür. Bu içsel döngüyü bir sürekliliğe dahil etmek adına -yani özgüveni artırmak ve yüksek tutmak için- bazı yaşamsal alışkanlıklar edinilmelidir.

1) Bir şeyde iyi olun.
Bir hobi edinmek ya da ilginizin olduğu bir alanda düzenli çalışmalar yapmak özgüveninizi yeniden yapılandırabilir. Herkes mutlaka bir yeteneğe sahiptir. Önemli olan bu yeteneği keşfedebilmektir. Bu yeteneğinizi keşfedebilmenin yolu da kendinizi yeterince tanımaktan geçiyor. Yeteneğinizi keşfettiğinizi düşünüyorsanız ve cesaretiniz de varsa ortaya iyi şeyler çıkarıp bunu diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Ortaya çıkaracağınız bu şeylerden gurur duymayı da ihmal etmeyin ve başarıya ulaşabilmek için kendinize bir şans verin.
öz1

2) Kendinizle barışık olun.
Mükemmel biri olmak için fit görünmenize ya da fiziksel olarak çok çekici olmanıza gerek yok. Hiçbir zaman da gerek olmayacak. Fakat iç dünyanızda yarattığınız o mükemmel kişi olmak için özgüvene ihtiyacınız var. Kendisiyle barışık olmayan birinin diğer insanların kendisi hakkında kötü şeyler düşündüğünü düşünmesi gayet normaldir. Siz önce kendinizle barışık olun. Bu olumlu tavrınız çevrenizdeki insanlara büyük özgüven dalgaları yayacaktır.
öz2

3) Biraz yalnız başınıza takılın.
İnsan, belli zamanlarda hayatın akışına yön verebilmek adına, kendisiyle  zaman geçirmelidir. Kendisini kişisel olarak değerlendirip yaşadıklarını kendi mantık süzgecinden geçirebilmek için kendine zaman ayırmalıdır. Bu sayede hayatınızı kendi akışından biraz saptırıp kendiniz kontrol edebilirsiniz. Yaşamınızı kontrol edebiliyor olma duygusunun da özgüveninize olumlu etki ettiğini göreceksiniz.
öz3

4) Hatalarınızı değil, başarılarınızı düşünün.
Elbette hiç kimse mükemmel değil. En özgüven dolu yaşamlarda bile zaman zaman kişisel güvensizlik sorunları yaşanır. Bu kadar mükkemmeliyetçi olmayın. Kendinizde bazı eksiklikler görmeniz, elinizde olmadan bazı hatalarınızı beyninizde tekrar tekrar yaşamanız çok normaldir ve hayatın da bir gerçeğidir. Fakat normal olmayan şey; hatalarınızı düşünüp mutsuz olabilirken başarılarınızı düşünüp mutlu olmayı bilememenizdir.
öz4

5) Gülümseyin.
Gülümsemek mutluluk vericidir, bulaşıcıdır ve en özgürlükçü ifade biçimidir. Gülümsemek, özgüven kazanımı sağlayan bir eylemdir. Gülümseyin, aklınıza geldiği her an.
öz5

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/