Love Bombing: İsmiyle Masum Cismiyle Korkunç Bir Boyut!

Herkes partnerinden ilgi ve sevgi görmeyi bekler. Bu noktada love bombing yani aşk/sevgi bombardımanı terimi oldukça masum görünebilir. Fakat işin iç yüzünü öğrendiğinizde aslında bunun bir duygusal şiddet metodu olduğunu anlayacaksınız. Bulunduğunuz durumun bahsedilen bu kavramla ilgisi olup olmadığını anlamanız için de kimi davranışlara dikkat etmeniz şart. Peki love bombing nedir ve hangi durumlarda bu olguya maruz kaldığınızı anlarsınız?

Öncelikle aşk/sevgi bombardımanı, bir kişinin başkasına karşı çok fazla sevgi ve/veya ilgi göstermesi anlamında kullanılan bir deyimdir. Bu ifade genellikle abartılı bir şekilde yapılan veya rahatsız edici olarak algılanan davranışları ifade etmek için de kullanılır. Örneğin, sürekli olarak arama yapmak, dakika başı mesajlar yazmak veya durmadan onun hakkında konuşmak gibi davranışlar, aşk bombardımanın saf ve kimileri için keyifli kısmı olarak adlandırılabilir. Fakat bahsedilen psikolojik ya da duygusal şiddet bu ilginin olduğu kısım değildir. İlişkinin başında gösterilen yoğun ilgi bir anda azalır ya da aniden kesilir. İşte bu, love bombing nedir sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkar.


Love Bombing Nedir? Ne Anlamda Kullanılır?

love bombing

Türkçe karşılığı aşk/sevgi bombardımanı olan love bombing, romantik ilişki içerisindeyken kişinin partnerine karşı güç ve kontrol amaçlı aşırı ilgi göstermesi olarak tanımlanır. Bu durum aşırı ilgiyi içerdiği için kişinin en başta fark edemeyeceği masumlukta olabilir. Fakat manipülasyon şeklinde yapılan ilgi gösterisi, iletişim hâlinde olunan kişinin çıkarlar doğrultusunda yönlendirilmesi sonucuna ulaşır. Bu noktada duygusal ve psikolojik şiddetin varlığından söz edilebilir.

İkili tüm ilişkilerde yaşanabilen bu durum, genellikle romantik birlikteliklerde kendisini gösterir. Partnerini kendi istekleri doğrultusunda yönetmek isteyen kişi, karşısındakine bunu fark ettirmeden zaman içinde yapabilir. Burada bahsedilen durum, ilişkinin başında ya da erken döneminde gösterilen yoğun ilginin bir anda kesilmesi hâlidir. Bir süredir yoğun ilgi ve sevgiye maruz kalan taraf bir anda değişen tavır karşısında kendisinde bir hata olduğunu düşünerek yeniden o romantik zamana dönmek için çabalar.

Aşk/sevgi bombardımanına maruz kalan ve ilişkinin başında el üstünde tutulan taraf, bir anda kesilen bu ilgi neticesinde sorunu kendinde aramaya başlar. Bu sayede love bombing yapan taraf, karşısındaki kişiyi kendi istekleri doğrultusunda manipüle edebilir. Bir anda ilgiye muhtaç bırakılan taraf, zaman içinde bunun bir psikolojik şiddet türü olduğunu anlayamazsa özgüven eksikliği, şüphecilik, bir başkasına güven sorunu gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalabilir.


Love Bombing’e Maruz Kaldığınızı Nasıl Anlarsınız?

psikolojik şiddet

Aslında love bombing nedir sorusunun cevabını pek çok kişi kendi ilişkisinden örneklerle açıklayabilir. Burada önemli olan bahsedilen durumun bir tür psikolojik şiddete dönüşüp dönüşmediğinde gizlidir. İkili ilişkinize başladığınızda karşı taraf size beklediğinizden çok daha büyük jestlerle sürprizler yapıyor ve ilgisini bir an dahi olsun esirgemiyorsa dikkat etmekte fayda vardır. Bu noktada kişinin karar vermesi aslında son derece zordur. Özellikle yeni başlayan bir ilişkinin heyecanından görülen bu denli yoğun ilgi, oldukça keyifli gibi görünse de bir süre sonra büyük bir probleme dönüşebilir.

Gördüğünüz yoğun ilgi direkt olarak love bombing olmak zorunda da değil. Bahsedilen durum kimi zaman rahatsız edici derecede sevgi gösterimi, özel zaman ayırmaya müsaade etmeyen ilgi nöbetleri ve buna benzer pek çok detay içerir. Her ilişkinin dinamiği farklı olduğu için net bir formül verilemeyecek olsa da love bombing olgusuna maruz kaldığınızı anladığınızda geç kalmak istemezsiniz. Çünkü ilginin aniden kesilmesi, size bahsedilen bu bombardımana bir süredir maruz kaldığınızı anlatır.

Özellikle ilişkinin başında erken dönemde gelecek planlarından bahsedilmesi, sizi tam tanımadan hayatınıza müdahale etmesi, çevrenize karışması gibi sinyalleri vakit kaybetmeden yakalamanız tavsiye edilir. Bu noktada kendiniz süreci fark edemiyorsanız, çevrenizde sizi yakından tanıyanların önerilerini de dinlemeniz gerekebilir.


Love Bombing’e Maruz Kaldığınızı Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

love bombing

Love Bombing nedir şeklinde yöneltilen sorunun hemen akabinde bundan nasıl kurtulacağınızı da öğrenmek istemeniz gayet doğal. Bu durum, ilginin yoğun şekilde hissedilmesini ve aniden kesilmesini içerdiği için kişide uzun vadede güvensizlik problemleri meydana getirebilir. Bu sebeple love bombing’e maruz kaldığınızı fark ettiğinizde partnerinizle bu durumu konuşmaktan çekinmemeniz gerekiyor.

İlişkinin daha en başındayken gösterilen bu yoğun ilgi sizi rahatsız etmeye başlamışsa durumu mutlaka kısa süre içinde çözüme kavuşturmalısınız. Bunun için yapılacak en güzel ve ölçülü adım tam olarak nelerden rahatsız olduğunuzu karşı tarafla konuşmanız olacaktır. Fakat burada ince bir çizgi bulunur. Romantizm ve love bombing birbirine karıştırılmaması gereken durumlardır. Özellikle romantizmden hoşlanmayanlar, gördükleri her ilginin bu durumun sinyali olduğunu da düşünmemelidirler.

İlişkilerin her biri, farklı dinamiklere sahip olduğu için kişiler özelinde değerlendirme yapmak son derece sağlıklı bir karardır. Özellikle işin içinden çıkamayacağınızı hissettiğinizde psikolojik destek almaktan çekinmemelisiniz. Çünkü içinde bulunduğunuz durum love bombing olmaktan ziyade yalnızca yoğun romantizm anlamına da gelebilir. Rahatsız olduğunuz durumlarda gerekiyorsa çift terapisi desteğiyle durumun ne olduğunu anlayabilir ve bu noktada gerekli tedbiri henüz ilişkinin başındayken alabilirsiniz.

 

Gibi dizisini sevenler için 🙂

love bombing

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/