Bizi Hayallerimizden Alıkoyan Başarı Korkusunun Arkasındaki 6 Ana Neden

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Başarıdan korktuğumuzda farkında olmadan kendi kendimizin en büyük düşmanı haline gelebiliyoruz. Başarımızı baltalar ve bunun suçunu strese ya da üzerimizdeki baskıya atarız. Konuşmacı, yazar ve başarı uzmanı Brian Tracy, başarı korkusunun semptomlarının görmezden gelinmeye çok uygun olduğunu söylüyor. Örneğin, önemli bir toplantıya geç kalmanız, iş toplantısında uygunsuz şeyler söylemeniz, bir şeyleri sürekli ertelemeye çalışmanız korktuğunuzu gösteren semptomlardan birkaçıdır.
Peki, sizin gibi motivasyonu tam, hırslı, çalışkan ve mantıklı bir insan başarıdan neden korkar? Çoğumuz için cevap son derece basit.

1) Başarısızlıktan daha zorlayıcı olduğu için korkuyor olabiliriz.

Kendimizi hayatın akışına bırakmak başarıyı yakalamaktan çok daha kolay gözükür. Örneğin, en sevdiğiniz dizinin birkaç bölümünü izlemek, sunumunuz ile uğraşmaktan çok daha eğlenceli gelir. Ya da bir toplantıyı ertelemek bu toplantı için hazırlanmaktan daha kolay olabilir. Başarısız olduğumuzda hayat eskisi gibi devam eder ve konfor alanımızdan çıkmamız gerekmez. Ancak başarılı olmak bizi bir şeyler için harekete geçirir ve mücadele etmeye zorlar.

2) Mücadelenin bitmesinden korkuyoruz.

Mücadele bitmez. Hayatta bir başarıyı elde ettiğimizde yenileri için yelken açarız ve sürekli daha iyisini hedefleriz. Başarı ise artık daha fazlasını yapamayacağınızı düşündüğünüz anda ufak bir çaba ile gelir.

3) Değişimden korkuyoruz.

Başarı korkusunun arkasında hayatımızda, hatta kendimizde, yaratacağı değişimlerin korkusu olabilir. Sanki bir şekilde hayatımızın kontrolünü kaybedecekmişiz gibi. Ancak şunu unutmayın ki, hayatınız kesinlikle mükemmel olmadığı sürece değişimden korkmanız için hiçbir sebep yoktur.

4) Kendimizi kaybetmekten korkuyoruz.

Bazı sebeplerden dolayı çoğumuz başarıyı acımasızlık ya da ahlak değerlerimizden ödün verme ile ilişkilendiriyoruz. Ancak olay bu değil. Aslında, uzun süre kalıcı ve en ödüllendirici başarılar doğruluktan gelir.

5) “Daha fazla”sından korkuyoruz.

Bazı insanlar hayatı basitleştirmeye çok odaklanmıştır. Bu da başarının daha fazla insan, daha fazla sorumluluk, daha fazla mücadele getireceği korkusu oluşturur. Yani kimilerine göre başarı, sadece hayatta daha fazlasını isteyenler içindir.

6) Arkadaşlarımızı kaybetmekten korkuyoruz.

Bu sık görülen bir durum olsa da mantıksızdır. Başarı esasında, arkadaşlık ilişkilerinizi yüceltir ve yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar . Eğer başarınızı kıskanacakları için arkadaşlarınızı kaybedeceğinizi düşünüyorsanız arkadaş seçimlerinizi gözden geçirmelisiniz.

Şimdi kendinize karşı dürüstçe sorun : Ben neden korkuyorum?

Korkunuzun arka planını fark ettiğinizde başarının getirdiği faydalara odaklanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Başarı, özgüveninizi ve özsaygınızı arttırarak size yeni fırsatlar sağlar ve bir noktada finansal bağımsızlığınızı elde etmenize yardımcı olur.
Neyi yapabiliyor ya da hayal edebiliyorsanız, şimdi başlayın. Unutmayın, eğer geleceğinizi değiştirmek istiyorsanız hareket geçmeli ve bunu şimdi yapmalısınız.
Peki, sizin en büyük korkunuz ne?
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/