Danimarka’nın Gücünün % 47’si Rüzgardan Geldi 

   
 Ulusal elektrik sistemini işleten Energinet’e göre, 2019’da Danimarka’da kullanılan gücün % 47’si rüzgardan geldi. Bu oran 2018’de % 41 ve 2017’de ise rekor seviye olan % 43′ dü.

  Danimarka, 2030 yılına kadar sera gazlarını % 70 oranında azaltmayı ve 2050 yılına kadar sıfırlamayı hedefliyor. “Umuyoruz Danimarka, diğer ülkelere de ilham verebilir,” diyor İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jørgensen.
   2019 Avrupa Komisyonu araştırmasına göre; insanların %92’si, AB’nin 2050 yılına kadar sera gazını sıfırlamayı hedeflemesi gerektiğini düşünüyor. 

   WindEurope’a göre, 2018’de Avrupa Birliği’ndeki (AB) elektriğin %14’ü rüzgardan geldi. Rüzgar, doğal gazdan sonra AB’deki ikinci en büyük elektrik kaynağı ve WindEurope, rüzgarın 2019’da AB’nin en büyük elektrik kaynağı olmasını bekliyordu.

   Danimarka, AB’deki en yüksek rüzgar enerjisi yüzdesini kullanıyor ancak Almanya rüzgardan en fazla toplam elektriği üretebiliyor – 59 gigawatt, neredeyse 150 milyon Alman evine güç sağlayacak kadar. Bu, Danimarka’nın yaklaşık 10 katı ve AB’deki tüm rüzgar gücünün neredeyse üçte biri.

   Ancak Almanya ve İrlanda gibi yerlerde, bazı insanlar, hükumetlerinin rüzgar enerjisine çok fazla odaklandığını düşünüyor ve yerel halk ormanlarının rüzgar santralleri için kesildiğini görmek istemiyor. Sadece Almanya’da, yaklaşık 1000 rüzgar enerjisi karşıtı grup var ve 2018’de, AB’de yeni rüzgar santralleri inşaatı bir önceki yıla göre neredeyse üçte bir oranında azaldı.
   Bazı insanlar rüzgar enerjisinin kuşlar ve yarasalar için tehlikeli olduğunu düşünüyor. Kötü planlama, 1980′ lerde ABD ve İspanya’da tehlikeli rüzgar santrallerini oluşturdu. Eğer rüzgar santralleri kuşlar tarafından sık kullanılan göç yollarından uzakta inşa edilirlerse çok daha güvenli olacağını ve yapılan çalışmalar çok fazla kuşun yapılara, araçlara ve güç hatlarına çarparak ölebileceğini gösterdi.
Kaynak : https://engoo.com/app/daily-news/article/47-of-denmarks-power-came-from-wind-in-2019/8NoZojNyEeqPjOe-huIS5g
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/