Herkese Açık Olan Bağlantı Noktalarında Telefonunuzu Şarj Etmeyin

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Dışarıdasınız, telefonunuzun şarjı oldukça azaldı ve telefonunuz kapanmadan bir an önce şarj etmek istiyorsunuz. Birden halka açık bir alanda bir USB girişi ya da priz gördünüz ve kapanmadan telefonunuzu şarj edebileceksiniz!

Telefonunuzu şarj edip tweet atmaya devam edebilmek ya da instagram’a koyduğunuz son fotoğrafa gelen beğenileri görebilmek her ne kadar sizi mutlu etse de aslında farkında olmadan çok büyük bir risk aldınız. Eğer kullandığınız priz, şarj aleti veya uzatma kablosu önceden hacklenmiş ise şarj etmeye başladığınız anda tüm bilgileriniz, telefonunuz güç cihazına bağlıyken başkaları tarafından ele geçirilebilir.

Bilinmeyen ve güvenlik ihlaline sahip bir bağlantı noktasından telefonunuzu güç kaynağına bağladığınızda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok bilginiz bir hacker tarafından öğrenilebilir. Bu bilgilere sizin e-mailleriniz, telefonunuzdaki kişiler, fotoğraflarınız ve hatta özel mesajlarınız bile dahil. İnsanların yaklaşık %80’i ise kullanacağı güç aletinin güvenliğini sorgulamadan telefonunu orda şarj ediyor ve hiç kimse bu oldukça önemli güvenlik zafiyetini dikkate almıyor.

Uzmanlar herhangi bir yerde denk geldiğiniz, güvenliğinden emin olmadığınız USB girişlerini veya şarj aletlerini kullanmamanızı, bunun yerine taşınabilir şarj aletlerini tercih etmenizi öneriyor.  Mümkün olduğunca kendi aletlerinizi kullanmaya özen göstermelisiniz, aksi takdirde bilgileriniz başkalarının erişimine ve kullanımına açık hale gelecektir.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/