5 Maddede Başarılı İnsanları Kıskanma Psikolojisinden Nasıl Kurtuluruz?

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Kendi alanımızda ya da herhangi bir alanda bizden daha iyi noktada olan insanlarla karşılaşabiliriz. Bu gayet olağan bir durumdur. Her zaman sizden daha başarılı insanlar olacaktır. Böyle durumlar karşısında insanlar genellikle kendilerini iyi hissetmezler. Yetersizlik duygusu ve bununla birlikte kıskançlık durumu ortaya çıkabilir.
Bazen de denemediğimiz şeyleri yapan ve başarılı olan insanları gördüğümüzde, ben olsam daha iyi yaparım deriz. Oysa biz o konuda uygulama anlamında sıfırızdır ve bir anlamda saygısızlık yapmış oluruz.
Bir araştırmaya göre kıskanç hissetme durumu sosyal medyada çok zaman geçiren insanlarda daha fazladır. Her ne kadar bir insanlık durumu da olsa başarılı insanları kıskanmanın sağlıksız ve faydasız olduğunu unutmamak gerekir.

1) Kabul edin.

Önce kabullenmeyi öğrenmeliyiz. Kıskanma duygusu doğaldır, her zaman ortaya çıkabilir. Yapmamız gereken, duygularımıza karşı dürüst olup yapmak istediğimiz şeyleri yapan insanların bunu nasıl başardıklarına odaklanmaktır.

2) Karşılaştırma yapmayın.

Kendimizle karşılaştırma yapmaktan vazgeçmeliyiz. Unutmayın ki her insanın hayat deneyimi farklıdır, izledikleri yollar farklıdır. Herkesin güçlü olduğu alanlar olduğu gibi güçsüz olduğu alanlar da var. Önce kendimize odaklanıp, her açıdan kendimizi geliştirmeye bakmalıyız.

3) Kıskançlığı motivasyona çevirin.

İnsanların başarılarını gördüğümüzde, onların iyi yönlerine ve felsefelerine odaklanmalıyız. Bu, bizim kıskanırken ilham alarak motive olmamızı sağlar. Unutmayın ki başarılı insanların da ilham aldığı, en azından bir süre yolundan yürüdükleri insanlar var.

4) İnsanların başarılarını kutlayın.

Hoşunuza gitmese de başarıya ulaşmış insanları kutlamak oldukça rahatlatıcıdır. Onların mutluluklarıyla mutlu olmak kinci ve kıskanç olmaktan daha sağlıklı ve stressizdir.

5) Kıskanç olduğunuz anlara dikkat edin.

En çok kıskanç olduğunuz durumlar hayatınız için çok değerli işaretler olabilirler. Eğer onların farkına varıp üzerine giderseniz kim bilir belki de ileride herkesin kıskandığı, hiç kimseyi kıskanmayan birisi olursunuz.
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/