Yaz Aylarını Verimli Geçirmek Adına 5 Önemli İpucu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

16 Haziran 2015

Mevsimlerin insan yaşantısı üzerinde tartışılmaz etkileri vardır. Sıcaklığa bağlı olarak değişen metabolizmamız, giyim tarzımız, günlük yaşamsal aktivitelerimiz, yaşadığımız psikolojik değişimler bunlardan yalnızca bazıları. Yaz mevsiminin de tam anlamıyla geldiğini kabullendiğimiz şu günlerde yaşantılarımız da hızla değişmeye başlıyor. Değişen yaşamlarımızı kontrol altında tutabilmek ve yaz mevsimini daha verimli hale getirebilmek adına bazı ipuçlarını sizler için derledik.

1) Güne erken başlayın.
Yaz geceleri güzeldir fakat öğlene kadar uyumak da çok sağlıklı değil. Bedenin uykuda olması gereken ve olmaması gereken belli saat aralıkları vardır. Elinizden geldiğince güne erken başlamaya çalışın.
2

2) Sağlıklı besinler tüketmek için harika bir mevsim!
Başta karpuz olmak üzere yaz meyvelerinde bulunan su oranı oldukça yüksektir. Bu da mevsimin getirdiği yüksek hava sıcaklıklarında yaşadığımız su kaybına birebirdir. Bu yüzden yaz aylarında bolca meyve tüketilmelidir. Meyveyi katı olarak tüketmek en doğrusudur. Fakat serinlemek adına meşrubat ihtiyacı duyulduğunda hazır gıda tüketmek yerine evde yapabileceğiniz birçok fresh içecekle de gereken ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Ayrıca sindirimi zor ve metabolizmamızı zorlayan, ekstra su kaybına sebep olabilecek ağır yemeklerin yerine yaz sebzeleri tüketmek de doğru bir seçim olacaktır.
1

3) Okuyun. Kitap olur, dergi olur, blog olur…
Günlerini hızlı yaşadığımız, günlük aktivitel anlamda fazla enerji kaybettiğimiz ve duygusal olarak ciddi inişler çıkışlar yaşadığımız yaz mevsiminde bünyemiz gün içerisinde dinlendirici duraklamalar yaşamak ister. Okumak da bedeni ve zihni dinlendiren etkili bir aktivitedir. Böyle hissedilen zamanlarda okuduğumuz ve edindiğimiz bilgiler hafızamızda daha kalıcı yer tutar.
3

4) Eğlenmeyi bilin, bilmiyorsanız öğrenin.
‘Eğlenmeyi bilmek’ kavramı eğlenebildiğin kadar eğlenmeyi bilmek değil, gerektiği kadar eğlenmeyi bilmektir. Yaz, elbette bir genç için en heyecan verici mevsimdir. Konserler, partiler, piknikler, etkinlikler… Yeteri kadar eğlenilmeli ve deşarj olunmalıdır. Bu ihtiyacınızdır. Fakat nerede durmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Bütün bir sene hayalini kurduğunuz kariyer planlarınızı ve kaliteli yaşama arzularınızı hatırlayıp kişisel gelişiminiz için yapmanızı gerekeni de yapın.4

5) Yaz okulunu, kurs programlarını, yurt dışı imkanlarını ve staj fırsatlarını deneyin.
Yaz okulunun getireceği olumlu sonuçlara gerçekten ihtiyacınız varsa yaz okuluna gidin. Yaz okulunu kendiniz için gerçek bir fırsat olarak görmüyorsanız yaz günlerinizi daha verimli geçirmenin başka yollarını arayın. Örneğin yabancı dil kurslarına gidebilirsiniz ya da ilgi duyduğunuz meslek alanı ile ilgili bir eğitim programına dahil olabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak imkanlarınızın el verdiği ölçüde yurt dışı programlarına göz atabilirsiniz. Ya da mezun olmanın gerekliliği olmadan, sektöre erken dahil olmanın ve genç yaşta iyi bir network oluşturmanın farkını yaşamak için iyi bir staj yapabilirsiniz.
5

Duygusal Zekası Yüksek Biri Olmanın Dezavantajları

Türk Dil Kurumunun tanımına göre zeka; insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüdür. Peki ze...

Duygusal Zekası Yüksek Biri Olmanın Dezavantajları Duygusal Zekası Yüksek Biri Olmanın Dezavantajları
Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (1) Yorum Yap

[…] post Yaz Aylarını Verimli Geçirmek Adına 5 Önemli İpucu appeared first on […]