Lucid Rüya Nedir? Rüyalar Nasıl Kontrol Edilebilir?

lucid ruya nedir

Hiç rüya görmeye başlayıp aniden rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz oldu mu? Ya da rüya hikayenizin kontrolünü ele geçirmeyi başardınız mı? Bu sorulardan herhangi birine verdiğiniz cevap “evet” ise, berrak rüya yani lucid rüya olarak adlandırılan durumu deneyimlemiş olabilirsiniz. Bu rüya deneyimine Lucid rüya olarak adlandırılır ve rüya gördüğünüzün farkında olduğunuzda gerçekleşir.

Rüya gerçekleşirken düşüncelerinizi ve duygularınızı tanıyabilir bazen de berrak rüyayı kontrol edebilirsiniz . İnsanları, çevreyi veya hikayeyi değiştirebilirsiniz. Kulağa ürkütücü ama bir o kadar da güzel bir deneyimmiş gibi gelmiyor mu ? Berrak rüya yani Lucid rüya nedir sorusunun cevabını ve detaylarını araştırdık. İyi okumalar!


Lucid rüya nedir?

Birçok insan berrak rüya denilen durumu deneyimleyebilir ve hatta bazıları gece rüyalarının belirli unsurlarını kontrol edebilir. Genel olarak, gördüğümüz rüyanın gerçek olup olmadığını elbette bilemeyebiliriz.  Bazı araştırmalara göre,  tüm insanların yaklaşık yarısı hayatlarının bir döneminde bilinçli rüya görmüş ve yaklaşık %11’i ayda bir veya iki berrak rüya görüyor.

Uzmanlar, “Lüsid rüya, kişilerin rüya sırasındayken rüya gördüklerini ve o an bir rüyanın içinde olduğunu fark ettikleri bir rüya olarak tanımlanır” diye açıklıyor . Bazı çalışmalar ise yaygınlığı hakkında bilgi toplamaya çalışsa da, kaç kişinin gerçekte berrak rüya gördüğü belirsizdir – ve bu fenomenin oldukça yaygın olabileceği görülüyor.

Edgar Allan Poe , çokça alıntılanan A Dream Within A Dream adlı şiirinde , “Gördüğümüz veya göründüğümüz her şey/Rüya içinde bir rüyadır” diye yazmıştır. Onun haklı olup olmadığı belki de filozofların tartışması gereken bir konu olabilir ancak rüyalar ve gerçeklik arasındaki sınır, berrak rüyaların keşfetmeye çalıştığı bir şeydir.

Inception gibi filmlerin berrak rüya yani lucid rüyayı popüler hale getirdiğini de söyleyebiliriz. İzleyenlerin bildiği gibi film, başkalarının rüyalarının yanı sıra rüyalarının şeklini ve içeriğini kontrol edebilen etkileyici rüya zanaatkarlarını içeriyordu. Filmdeki bir karakterin oldukça yerinde bir şekilde ifade ettiği gibi, “Eh, rüyalar, biz onların içindeyken gerçek gibiler, değil mi? Ancak uyandığımızda bir şeylerin gerçekten garip olduğunu anlıyoruz.” Bununla birlikte, bazı insanlar bir rüyaya girebilir ve gerçekte rüya gördükleri gerçeğinin tamamen farkında olabilirler.


Lucid Rüya Nasıl Gerçekleşiyor?

Uyuduğunuzda beyniniz hızlı göz hareketi (REM) uykusu ve REM olmayan uyku arasında geçiş yapar. REM dışı uyku üç ayrı aşama içerir. REM dışı dönemde beyin dalgalarınız, kalp atışlarınız ve göz hareketleriniz yavaş yavaş yavaşlar. REM uykusu , beynin son derece aktiftir. Lucid rüya görme işlemi, genel rüyalar gibi, genellikle REM uykusu esnasında gerçekleşir. Berrak bir rüyada, rüya gördüğünüzü bilirsiniz. Rüya hali sırasında farkındalığınızın farkındasınız.
İnsanların yaklaşık yüzde 55’inin  hayatları boyunca en az bir defa veya birden fazla lüsid rüya gördüğünü söyleyebiliriz. Bununla birlikte, sık berrak rüya görme nadirdir. İnsanların yalnızca %23’ü ayda en az bir kez berrak rüya görür.
Lucid Rüyalar Nasıl Deneyimlenir?

lucid ruya nedir

Lucid yani berrak rüya görmeyi denemek veya berrak rüya deneyimlerini mükemmelleştirmek isteyen kişilerin kullandığı birçok teknik vardır. Lucid rüya kesinlikle çekici ve büyüleyici bir olasılıktır; bir rüyada olduğumuzun tam farkındalığıyla kendi iç dünyalarımızı keşfedebilmek merak uyandırıcı ve neredeyse büyülü bir tadı var denebilir.
Lucid rüyayı keşfetmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Daha Fazla REM Uykusu Alın

Berrak rüya genel olarak REM uykusu esnasında gerçekleştiğinden, bu aşamada daha fazla zaman harcamak, berrak rüya görme şansınızı artıracaktır. Ne kadar yeterli ve kaliteli uyku alabilirseniz REM uykunuzu da o ölçüde uzatabilirsiniz. Sağlıklı uyku alışkanlıklarınız olduğunda, vücudunuz uykunun dört aşamasının tamamında düzgün bir şekilde geçiş yapabilir.

İyi bir uyku hijyeni uygulamak için :
• Bir uyku programı izleyin.
• Günlük egzersizlerinizi aksatmayın.
• Yatmadan önce elektronik cihazlardan uzaklaşın.
• Rahatlatıcı bir uyku ortamı yaratın.
• Yatmadan önce kafein ve alkolden kaçının.

Bilinçli rüya görmeseniz bile, bu alışkanlıklar onarıcı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.


Bir Rüya Günlüğü Tutun

Birçok insan Lucid rüyaları hatırlamak, kontrol altında tutmak ya da daha net rüyalar görmesine yardımcı olabilmek için bir rüya günlüğü veya düş defteri kullanır. Rüyalarınızı yazmak sizi onları hatırlamaya zorlar. Bunun beyninizin rüya görme konusunda daha bilinçli olmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Düzenli olarak düş defteri tutma alışkanlığı kazanmak ve uyandığınızda rüyanızı yazmanız gerektiğiniz hatırlamak için yatağınızın hemen yanında veya yakınında defter ve kalemi hazır olarak bulundurabilirsiniz. Uyanır uyanmaz rüyanızı yazın ve beyninizde kurduğunuz hayallerinizle rüyalarınız arasında bağlantı kurabilmeniz için günlüğünüze yazdığınız rüyaları düzenli olarak okuyun.


Gerçeklik Testi Uygulayın

Uyanıkken ve rüyadayken bilinç seviyeniz benzerdir. Böylece uyanık haldeyken farkındalığınızı artırarak, rüya halindeyken farkındalığınızı artırabilirsiniz. Gerçeklik testi bunu yapmanın popüler bir yoludur. Uyanıkken kendi farkındalığınızı tanımak için zihninizi eğitir. Yöntem, gün boyunca gerçeklik kontrolleri yapmayı içerir. Gerçekliği test etmek bir alışkanlık haline geldikçe, rüya görürken farkındalık yaratabileceksiniz.

Popüler gerçeklik kontrolleri şunları içerir:

• Parmaklarınızı karşı avucunuza doğru itin. Eğer geçerlerse, rüya görüyorsunuz demektir.
• Aynalara dikkat edin. Bir rüya durumunda, yansımanız normal görünmeyecektir.
• Burun tutma metodunu kullanın. Burnunuzu sıkıştırdığınızda eğer rüyada iseniz nefes alabileceksiniz.
• Okumaya çalışın. Gördüğünüz metinden uzağa bakın ve sonra tekrar geriye bakın. Rüya görüyorsanız, metin değişecektir.
• Dövmelerinize bir göz atın. Dövmeleriniz varsa, onlara bakın. Bir rüyada farklı görünecekler.

Seçenekler arasından en hatırlanabilir olduğunu düşündüğünüz kontrolden birini seçebilir ve bunu günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Hangi gerçeklik kontrolünün sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilmek için diğer farklı gerçeklik kontrollerini de deneyimleyebilirsiniz.
İndüksiyon Tekniklerini Deneyin

Lucid rüya genel olarak gelişigüzel meydana gelirken, tümevarım teknikleri ile berrak rüya görmek mümkündür. Bunu gerçekleştirmek için ise bazı yöntemler şöyle sıralanabilir:
• Yatağa geri dönün (WBTB). Yatmadan beş saat sonra uyanın. Tekrar uykuya daldığınızda, bilinciniz yerindeyken REM uykusuna girme olasılığınız daha yüksek olacaktır.
• Berrak rüyaların anımsatıcı indüksiyonu (MILD). Kendine bu gece berrak rüya göreceğini söyle. Yatmadan önce veya WBTB sırasında uyanıkken yapabilirsiniz.
• Uyanma ile başlatılan berrak rüya (WILD). WILD’de, bilincinizi korurken uyanıklıktan REM uykusuna girersiniz. Hipnogojik halüsinasyon yani canlı rüyalar görene kadar uzanmayı ifade ediyor.

Berrak rüya görme şansınızı artırmak için bu teknikleri gerçeklik testi ve rüya günlüğü ile birlikte kullanmanız faydalı olacaktır.


Lucid Rüya Görmenin Bir Kaç Olası Faydası

lucid ruya nedir

Lucid rüyalar görmenin bazı faydaları olduğu söyleniyor. Örneğin, uçma ya da yükseklik veya örümcek fobisi gibi korkuları olan kişilerde bu korkuları yenmelerine yardım etme potansiyeline sahip olduğu söyleniyor. Aynı zamanda, berrak rüya, sanal gerçekliğin sürükleyici deneyimi gibi, alışılmadık bir eğlence aracı olarak da çekicidir.

Kabusları Azaltır

Ara sıra görülen kabuslar normal olsa da, tekrarlayan kabuslar yorucu olabilir. Tutarlı kaliteli uykuya müdahale edebilirler. Sık görülen kabuslar genellikle aşağıdakileri sorunlara sahip insanları etkiler:

• Stres
• Endişe
• Depresyon
• Uyku eksikliği
• Narkolepsi gibi uyku bozuklukları
• Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
• İlaç tedavisi
• Madde bağımlılığı

Lucid rüya, tekrarlayan kabusları azaltarak rahatlama sağlayabilir. Bilinçli bir rüya sırasında kabusun gerçek olmadığını anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, gördüğünüz kabusu sırasında korkudan uzaklaşarak sizden bağımsız bir hale getirebilmeniz veya daha güzel bir hale dönüştürmeniz için kontrolün sizin elinizde olmasını sağlar.


Kaygıyı Gidermeye Yardımcı Olur

Kabusları azaltarak, berrak rüyalar kabusla ilgili kaygıyı hafifletebilir. Ayrıca TSSB yani travma sonrası stres bozukluğu’ndan kaynaklanan kaygıyı gidermek için de kullanılır. Ayrıca genel kaygıya yardımcı olan berrak rüya görmenin anekdotsal kanıtı olduğu söyleniyor, ancak bunu kesin olarak doğrulayabilmek için elbette daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var. Bununla birlikte bazı insanlar, endişelerinin kaynağının üstesinden gelmelerine izin verdiğini söylüyor.


Motor Becerileri Artırır

Fiziksel hareketleri görselleştirmek, onları yapma gerçek yeteneğini artırabilir. Rüya görürken motor becerileri uyguladığınızda beyninizin sensorimotor korteksi aktive olur. Bu, beynin hareketi kontrol eden kısmıdır. Berrak rüya görme, fiziksel engeli bulunan kişiler için fiziksel rehabilitasyona yardımcı olabilir. Ayrıca spor performansını ve diğer motor becerilerini geliştirerek fiziksel engeli olmayan kişilere de fayda sağlayabilir.


Yaratıcılığı Geliştirir

Lucid rüya potansiyel olarak yaratıcılığınızı artırabilir. Tipik olarak, daha yaratıcı olan kişilerin berrak rüya görme olasılığı daha yüksektir. Bu durumun, olayları görselleştirme yeteneği ve rüyaları hatırlama saysının artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak anekdot raporlarına göre, bunun tersi de geçerli. İnsanlar berrak rüya görmenin yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini arttırdığını iddia ediyor. Bu bilim tarafından kanıtlanmamış olsa da, birçok kişi yaratıcılığını keskinleştirmek için berrak rüyayı kullandığı biliniyor. Belki de denemeye değer!


Lucid Rüya Nasıl Yorumlanabilir?

berrak görü

Tıpkı normal bir rüyada yaptığınız gibi, berrak bir rüyayı yorumlamak mümkündür. Rüya yorumu, rüyalarınızın alaka düzeyini anlamanıza yardımcı olabilir. Aslında, berrak rüya göründüğü esnada bu rüyayı yorumlamanın çok daha kolay olduğu söyleniyor. Farkındalığınız, rüyayı olduğu gibi gözlemleme yeteneğinizi artırır. Lucid rüyalar da daha canlıdır, bu da olayları ve detayları hatırlamanıza yardımcı olur. Berrak rüyalarınızı yorumlamak için bir rüya günlüğü tutun. Hayallerinizi yazmak, önemli temaları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli bir günlük tutmanız önerilir. Hayallerinizi ve günlük yaşamınızı kaydederek bağlantı bulma olasılığınız artacaktır. Düzenli olarak tuttuğunu düş defterinizden rüyalarınız okuduğunuzda yorumlamak veya olaylarla ilişkilendirmek daha somut ve kolay olabilecektir.
Lucid rüya riskleri nelerdir?

Lucid rüya genellikle güvenli kabul edilir, ancak zihinsel sağlık bozukluğu olan insanlar için bazı riskler olduğunu söylemekte fayda var. Oluşabilecek bazı riskleri aşağıdaki gibi sıralarsak;

• Uyku sorunları: Lüsid rüya teknikleri uykuyu kasıtlı olarak böldüğü için yeterince uyumak zor olabilir. Uyku bozukluğunuz varsa risk daha yüksektir .
• Depresyon ve anksiyete: Uyku sorunları, depresif belirtileri ve kaygıyı yoğunlaştırabilir.
• Derealizasyon: Berrak rüya tümevarımı, gerçekle rüyayı birbirine bağlayarak neyin gerçek olduğunu belirlemeyi zorlaştırır.
• Ayrışma: Gerçeklik ve rüyanın örtüşmesi, çevrenizden veya kendinizden kopukluğa da neden olabilir.

Lucid rüya sırasında, rüyanızın gerçekleştiği anda farkında olursunuz. Bazı durumlarda, rüyanın hikayesini kontrol edebilirsiniz.
Uyku veya zihinsel bozukluğunuz varsa dikkatli olmakta fayda var. Berrak rüya görmeye çalışmak, uyku kesintileri ve derealizasyon dahil olmak üzere çeşitli riskler doğurur. Berrak rüyayı denemeden önce bir terapist veya uyku uzmanıyla konuşmanız her zaman en sağlıklısıdır.

Lucid rüya büyüleyici, yararlı veya hoş bir deneyim olabilir, ancak denemeye çalışmadan önce neden bunu başarmakla ilgilendiğinizi ve ondan ne elde etmeyi umduğunuzu düşünmelisiniz.


Haziran Burcu Nedir? Haziran Burcunun Özellikleri Nelerdir?

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Kitaplar Hafızamızı Geliştirir mi?

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/