Starbucks Bardaklarının Üzerindeki Kutucuklu Alanlar Ne Anlama Geliyor?

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

‘Take Away’ kültürüyle popülerleşen karton kahve bardağı objesini sahiplenen ve onu anlamlı kılmayan çalışan en önemli markalardan biri şüphesiz ki Starbucks. Kendisi dönem dönem bardak tasarımını yenileyerek sipariş ettiğimiz kahveye de farklı bir hava katıyor.
Bardağı incelediğimiz zaman ön logonun 180 derece arkasında kutucuklar ve bu kutucukların üst kısımlarında yazılar bulunuyor. Çoğumuz bunları fark etmişizdir. Peki bu kutucuklar neden var? Ne anlama geliyorlar?
Decaf: Kahve içmek istiyorsunuz ancak uykusuz bir gece de geçirmek istemiyorsanız kahvenizin kafeinli mi kafeinsiz mi olacağı yazılan kutucuk. Genel de kafeinsiz istediğiniz zaman tik işareti ile bunu belirtiyorlar.
Shots: Yoğun bir gün olacak ve sizin dimdik ayakta durmanız gerekiyor. Genelde tek shot’lı hazırlanan kahvenizin sertlik ayarıyla oynamak istiyorsanız, ek shotlarınızı bu kutucuğa yazıyorlar.
Syrup: Türkçe kelime karşılığı şurup diyebileceğimiz, kahveye aroma katan tatlandırıcı olarak tanımlayabiliriz.
Custom: Kahvenizi isteklerinize göre nitelendirmeye devam ediyorsunuz bu kutucukta. Eğer kahvenizi yumuşak içimli istiyorsanız ya da Latte olsun, köpüksüz olsun diyorsanız isteğiniz bu kutucuğa yazılıyor. Yumuşak içimli için genelde “Y” veya çalışanların kendi aralarında belirledikleri semboller kullanılabiliniyor.
Drink: İlk başta söylediğiniz içeceğin ismini en son kalan kutucuğa yazıyorlar. Kutucuk dediğimiz için, kahve isimlerini de kısaltarak ya da baş harflerini kutucuğa yazıyorlar.
İsmimi hangi kutucuğa yazıyorlar diye soruyorsanız ismimiz bardağın sağ üst kısmına yazılıyor. Aslında en çok aşikar olduğumuz kısım da burası. Starbucks bardaklarını aslında seviyoruz ancak bardak olmanın verdiği nitelikle isim yazılırken sağa sola doğru kayabiliyor ve ismimizin yanlış okunmasına sebep olabiliyor.

 Eğer bütün kutucukları doldurmak istiyorsanız örnek olarak:

“Kafeinsiz, Double Shot, Vanilya Şuruplu, Laktoksuz Sütlü, Ekstra Sıcak bir Latte”

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/