Teknoloji Tarihine Damga Vurmuş 12 Hatalı Tahmin

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Dünya üzerinde sayısız öngörü bulunuyordur. Hepimiz, her gün bir şeyler hakkında yorumda bulunup bazı konularda tahminlerde bulunuyoruz. Ama bazı öngörüler o kadar hatalılar ki, tahmini yapan kişi adına utanma duygusunu yaşayabiliyoruz.

1) Steve Jobs – 2003

Listemize, hepimizin tanıdığı, birçok alanda ilklere imza atan yenilikçi bir isimle başlayalım. Herkesin hayalperest olarak nitelendirdiği, kimilerine göre imkansızı gerçekleştirmek için uğraşan Jobs da hatalı öngörülerde bulunabiliyor. 2003 yılında yaptığı bir röportajda, müzik dinlemek için üye olmaya dayalı sistemin çökmek üzere olduğunu, bu şirketlerin iflas edeceklerini söyledi. Bu röportajın üzerinden yaklaşık on sene geçtikten sonra kendi kurduğu Apple, Apple Music’i piyasaya sürdü ve üyelik sistemiyle müzik dinletmeye başladı.

2) Steve Ballmer – 2007

Apple ile başlamışken Apple ile devam edelim. Microsoft’un en bilinen isimlerinden Ballmer, CEO olduğu dönemde tanıtılan ilk iPhone ile ilgili o kadar hatalı bir öngörüde bulundu ki şu an bu konuda nasıl hissediyor merak ediyorum. iPhone’un tanıtımından sonra bu telefonun tutmayacağını, klavyesi olmadığı için e-mail atmanın çok zor olacağını ve iş dünyasına hitap etmediğini belirtti. Microsoft’un daha ucuz telefonlarla her yıl milyonlarca telefon sattığını, Apple’ın ise çok pahalı olduğunu ve hiç satmadığını da ekledi.

3) Bill Gates – Tarih Bilinmiyor

Bill Gates, bu utanç listesine maalesef iki hatasıyla girmeye hak kazandı. İlkini inkar etse de birçok kaynak bu açıklamasını doğruluyor. Bilgisayar dünyasının öncü isimlerinden Gates, hiç kimsenin kişisel bilgisayarında 637 kilobyte’tan daha fazlasına ihtiyaç duymayacağını söylemişti. 640 kb’lık bilgisayarların herkes için yeterli olacağını da eklemişti. Şu an bu boyutların, telefonumuzla çektiğimiz bir fotoğraftan kat kat küçük olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz.

4) Bill Gates – 2004

Gates’in ikinci gafı ise, 2004 yılında, spam maillerinin iki sene içerisinde çözüleceğini ve ortadan kaldıralacağını söylemiş olması. Günümüzde hepimizin gelen kutularında yer alan spam maillerinin, 14 sene geçmiş olmasına rağmen çözülemediğini kendisine kim söyleyecek acaba?

5) Steve Ballmer – 2008

iPhone hakkındaki yanlış tahminiyle tarihe geçmekle yetinmeyen Ballmer, 2008 senesinde, yani bir sene sonra telefonlardaki uygulamaların hiçbir zaman yükselişe geçmeyeceğini ve kimsenin onları kullanmadığını iddia etti.

6) Sir William Preece – 1890’lar

İngiliz Posta Ofisi’nin baş mühendisi olan Sir William Preece, telefonlar hakkında büyük bir yanılgıya sahipmiş. Amerikalıların telefona ihtiyaç duyabileceğini fakat kendi ülkesinde telefona ihtiyaç duyulmayacağını, yeteri kadar mesaj taşıyan elemanlarının olduğunu söyleyerek telefona farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış.

7) Darryl Zanuck – 1946

Sinema yapım şirketi olan Twentieth Century-Fox’un başında olduğu dönemde televizyon hakkında, “Altı aydan sonra piyasada tutunamayacak. İnsanlar, her akşam bir kontrplağa bakmaktan yakında yorulacaklar.” yorumunda bulundu.

8) Western Union – 1976

Telefonun geleceği hakkında yanılanların sayısı oldukça yüksek. Western Union’un çalışanlarına göndermiş olduğu bir şirket için notta, telefonun eksik yönlerinin oldukça yüksek olduğunu ve hiçbir zaman bir iletişim aracı olarak tanımlanamayacağı belirtiliyor.

9) Thomas Watson – 1943

Dünya teknolojisine yön veren şirketlerden biri olarak geçen IBM’in başında yaklaşık 40 sene görev yapan Thomas Watson, belki de listenin en bilinen gafına imza atmış isim. Dünyada yaklaşık 5 bilgisayarın ve ve 5.000 fotokopi makinesi olacağını söyleyen Watson, tahmininde bir hayli yanılmış. Günümüzdeki bilgisayar sayısı, 5’i bir hayli geçmiş durumda.

10) Michigan Saving Bank Başkanı – 1903

Henry Ford’a, Ford Motor Company’ye yatırım yapmaması tavsiyesini veren Michigan Saving Bank’in başkanı, “Otomobiller bir hevesten ibaret, atlar ise asıl kalıcı olanlardır.” yorumuyla adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı.

11) T. Craven – 1961

FCC’de (Federal İletişim Kurulu) komisyon üyesi olarak yer alan Craven, uyduların telefonun, telgrafın, televizyonun ve radyonun gelişmesine hiçbir şekilde yardımcı olamayacağını belirmişti. Uydular, şu an hayatımızın her alanında ve her an bize yardım ediyor.

12) Robert Metcalfe – 1995

3Com isimli birçok internet ekipmanı üreten şirketin kurucusu ve internet kablosu fikrini ortaya ilk çıkaran isim olan Robert Metcalfe, “İnternetin 1996 yılında felaketle yıkılacağını tahmin ediyorum.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Bununla yetinmeye Metcalfe, eğer hatalıysa “sözlerini yiyeceğinin” sözünü verdi. 1997 yılında, bir konferansta, öngörüsünün yazılı olduğu makaleyi, bir makine yardımıyla sıvılaştıran Metcalfe, herkesin önünde bunu içti.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/