30 Yaşına Gelmeden Öğrenmeniz Gereken 21 Temel Hayat Dersi

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Hayatın ve yaşanılanların en değerli öğretmen olduğunu söylerler. İnsanların çoğu en önemli dersleri yaşayarak, zor yoldan öğrenirler.
Ideapod CEO’su Justin Brown da yaşadığı en zor anlardan çıkardığı en önemli dersleri bir araya getirmiş. Doğrudan kendi deneyimleriyle elde ettiği bu sonuçların genç insanlara ışık olmasını diliyor ve şöyle diyor:

“30 yaşından küçükseniz, sizinle burada paylaştığım her dersi lütfen düşünün. 30 yaşından büyükseniz ve henüz bu derslerden bazılarını öğrenmediyseniz, şimdi bunları benimseme zamanı.”


21) Kimse sana yardım etmeyecek. Nihayetinde kendi hayatın için sorumluluk almalısın. Her şey sana bağlı. Kendine yardım etmelisin.
20) Her şeyi yapamazsın. İçinde sınırsız bir potansiyel hissediyor olabilirsin. Eminim bu güzel bir his. Ama sınırların var. Her seferinde tek bir şeye odaklan.
19) Başarısızlıkların aslında önemi yok. Başarısızlıklarını elde etmek için bir an önce sıraya gir. Ne kadar çabuk başarısız olursan, o kadar çabuk kazanmaya başlarsın.
18) Düzenli olarak egzersiz yapman gerekiyor. Sağlığınıza ve vücudunuza iyi bakın. Muhtemelen şu an oldukça iyi çalışıyorlar. Ancak yaşlandıkça, düzenli egzersiz yapma alışkanlığın kazanmış olduğunuz için mutlu olacaksınız.
17) Başarı yokuş aşağı değildir. Pes etme. Hayallerin önemli! Verdiğin mücadeleye değecek.
16) ‘Daha sonra’ demek ‘asla’ demektir. Yapman gereken şeyleri ertelemeye başlarsan, onları asla yapamayacaksın.
15) Tecrübe ve duygular paradan daha önemlidir. Banka hesabında para olması elbette güzeldir, ancak geriye dönüp baktığında yaşama dair seni tatmin eden şeylerin deneyimlerden edindiğin duygular ve anılar olduğunu göreceksin. Önemli olan bunlar.
14) Şimdiden para biriktirmeye başla. Yukarıda yazdıklarıma rağmen söylüyorum: para da önemli. Ama süslü şeyler satın almak için değil. Gelirinin belirli bir yüzdesini düzenli olarak biriktirme alışkanlığı edin. İnan bana! Şimdi başla ve gelecek yıllarda bana teşekkür edeceksin.
13) En şanslı insanlar en çok çalışanlardır. Hayatta şanslı olacaksın. Fakat şanslı olma şansın senin dayanıklılığınla bağlantılı olacak. Çok çalış, şans ayağına gelecek.
12) Dünya adaletsizliklerle dolu. En kötüsüne hazırlandığından emin ol. Çünkü olabilir.
11) Yolunun kesiştiği her insan önemlidir. İnsanları hafife alma. Onların hayatlarına ve bulundukları yere saygı göster.
10) Başlamak için doğru zaman diye bir şey yoktur. Bir şey yapmak istiyorsan, şimdi başla. İleriye doğru küçük bir adım at. Tüm yapman gereken bu. Fakat bekleme!
CEOtudent olarak Instagram’da⇗ yaşama, verimliliğe ve başarıya dair önemli ipuçları paylaşıyoruz. Buradan⇗ takip edebilirsin!
9) Bozuk ilişkileri arkanda bırak. İlişkin düzeltilemiyorsa, yola devam et. Ama bunu elbette saygı ve iletişim çerçevesinde gerçekleştir.

8) Zayıf yönlerine takılma. Hepimizin zayıf yönleri var. Senin olanları kucakla. Kendine bunu itiraf et. Onları yönetmenin bir yolunu bul. Güçlü yanların ne olursa olsun onlar seni istediğin yere taşımaya yetecektir.
7) Büyümek için tüm fırsatlar konfor alanınızın dışında. Hayatın rahat olabilir. Fakat o noktada rutinlere takılıp kalıyorsun. Kendine meydan okumaya devam etmelisin. Konfor alanının dışında yalnızlık vardır fakat fırsatların olduğu yer burasıdır.
6) Eğitimin liseden veya üniversiteden sonra bitmez. Hayat, son nefesine kadar tamamen öğrenme ile ilgilidir. Bilgi ve tecrübe edinimini benimse.
5) Yapmaya değer her şey zaman alır. Hedeflerine ulaşmak kulağa hoş geliyor ama inan beklenenden daha uzun sürüyor. Yaptığın yolculuğu ve kaydettiğin ilerlemeyi benimse. İlk hayal ettiğinden daha uzun sürecek.

4) Aile üyelerin hayatındaki en önemli insanlardır. Ailenden izin alman kolaydır. Ancak yaşlandıkça, sana şu an sahip olduğun hayatı vermek için neler yaşadıklarını hayal ettiğinde onları bir kez daha takdir edeceksin. Onlara iyi davran, onları olduğu gibi kabullen ve onlara her fırsatta onları ne kadar çok sevdiğini söyle
3) Online arkadaşların gerçek arkadaşların değildir. Acı ama gerçek bu. Gerçek arkadaşların, gerçekten ihtiyaç duyduğunda şahsen orada bulunanlardır.
2) Aşık olmak, duyguların en tatlısı ve aynı zamanda en acı verici olanıdır. Bu konuda yapabileceğin pek bir şey yok. Acıya sarılmalısın. Yaralıyor. Fakat acı içinde yolculuk etmek seni bu tatlı yaşam deneyimlerine daha da yaklaştıracak.

1) Hayatın çoktan başladı. Yaşam için prova şansın yok. Hayat budur. Sen zaten onu yaşıyorsun. Bunun sorumluluğunu al. Her anın içinde anlamlar ve fırsatlar vardır.
Bu hayat dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda siz de kendi derslerinizde bahsedebilir ve başkalarına daha anlamlı bir yaşam sürmeleri konusunda ilham verebilirsiniz!
İllüstrasyon: Roger Witt
Kaynak.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/