Depresif Anlarınızda Kendinizi Nasıl Daha İyi Hissedebilirsiniz?

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Herkes hayatında zor dönemler yaşar, zaman zaman kendini bir çıkmaza saplanmış gibi hisseder. Sorunlarını fark edebilse dahi, çözüm bulamaz ya da bulduğu çözümleri gerçekleştirecek gücü kendisinde görmez. Her şeyden önemlisi unutmamanız gereken bir şey var, “bunlar da geçecek”.

Yoğun bir sınav döneminde olabilirsiniz, muhtemelen hiçbir şey planladığınız gibi gitmiyordur ve kendinizi çıldıracak gibi hissedersiniz. Arkadaşlarınızla, ailenizle veya çok başka bir sorun yaşıyor da olabilirsiniz. Çözüm bulamıyor ve kendinizi çaresiz hissedip depresif günler yaşıyor olabilirsiniz. En kötüsü de bunların birçoğu eş zamanlı olarak başınıza geliyor da olabilir.

Durun ve derin bir nefes alın! Kriz anlarınızı atlatmak için her şeyden önce sakin olmayı bilmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu durumu yaşayan sadece siz değilsiniz ve emin olun ki her şeyin bir çözümü var. Fakat “Zamanla çözülmesini bekleyecek kadar kendimi sabırlı hissetmiyorum.”, “Anlık krizlerimi atlatmak için rahatlayacak bir şeyler yapmam lazım.” diyorsanız çok doğru bir yazıdasınız! Sizler için depresif anlarınızda kendinizi nasıl rahatlatıp içsel huzura kavuşabileceğinizi bu yazımızda anlatacağız.

1) Bir başkasına iltifat edin, güzel şeyler söyleyin.

Bu tekniğin işe yaramasının altında yatan asıl sebep kendinizi odak noktası halinden çıkartıp bir başkasını düşünmenizi sağlamasıdır. Kendi sorunlarınızla kafanız yeterince yorulmuştur ve rahatlamaya ihtiyaç duyar. Şunu unutmayın ki yaşadığınız sorunları zaman zaman herkes yaşar, hatta bir başkasının çok daha büyük halledilemeyen bir problemi olabilir.

Kendinizi odak noktanız halinden çıkartıp çevrenizdekilere güzel sözler söyler, onların gününün güzel geçmesine yardımcı olur ya da onları motive ederseniz hem kendinizi daha iyi hissedersiniz hem de kendi sorunlarınızdan uzaklaşıp bir nebze de olsun rahatlamış olursunuz.


2) Öğrendiğiniz şeyler adına minnettar olun.

Ne kadar kötü olursa olsun, ne kadar acıtırsa acıtsın ya da ne kadar çok para kaybetmiş olursanız olun yaşadığınız bu olaydan çıkardığınız dersler her şeyden daha değerlidir. Evet, muhtemelen şu anda bunun değerinin farkına varamıyorsunuz. Fakat ilerde üzerinden zaman geçtiğinde ve geri dönüp baktığınızda hiçbir şeyin tesadüfi yaşanmadığını anlayacaksınız. Önemli olan yaşadığımız olayları iyi bir şekilde analiz edebilip hatalarımızın farkına varmaktır. Hata yapmaktan asla korkmayın; önemli olan hata yaptığınızı kabul edip bunlardan ders çıkartmaktır. O anda canınızı yakan bir olay sizin bir şeyleri fark etmeniz ve düzeltmeniz için yaşanmıştır; hayatın size sunduğu ve farkındalığınızı arttırmaya çalıştığı bir olaydır sadece.

Yaşanan olaylar karşısında kendinizi suçlayıp boş yere yıpratmayın. Bu sizi kriz anlarınızda daha da dibe çekmekten başka hiçbir işe yaramaz. Yanlış yapmış olabilirsiniz, ama bunu şimdi görmüş olmanız ilerde sizi çok daha büyük bir felaketten korumuş olabilir. Bir de böyle düşünün!


3) Başarılı insanların sözlerinden ilham alın.

Kendinizi kötü hissetiğiniz anlarda, modunuz düştüğünde size en iyi gelecek ve o anki ruh halinizi değiştirmeye en çok yarayacak şeylerden biri de güçlü insanların bu konuda söylemiş olduğu sözlerdir. Birilerinin de bunları yaşamış olması ve sonunda başarıya ulaşmış olmaları size güç verir. Yalnız olmadığınızı hissedersiniz. Başkaları yaptıysa siz neden yapamayasınız ki? Kendinize olan inancınız yerine gelir.

İşte sizler için derlediğimiz başarılı insanlardan bazı alıntılar!

“Başarı, bir yanlıştan diğerine hevesle gidebilmektir!” Winston Churchhill

“Istatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır.” – Bemard Segel

“Batan güneş için ağlamayın; yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin.” -Dale Camegie

“Başarı azim gerektirir. Azim ise irade. Bazı hedefler başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenebilmektir.” -Paul Sweeney

“Başarısızlık, ecel değil öğretmen; yenilgi değil gecikme; çıkmaz sokak değil virajdır.” -William Word


Her sorunun bir çözümü olduğunu ve elbet bir gün geçeceğini asla unutmayın. Önemli olan bunları en hafif manevi hasarlarla atlatabilmektir. Yaşadığınız kötü olayların hayatınızı tümüyle etkisi altına almasına ve mutlu olmanıza mani olmasına asla izin vermemelisiniz. Olumlu düşüncelerle kendinizi çıkmazdan kurtarabilecek olan yine sadece sizsiniz! Kendi değerinizin farkında olun ve kendinizi olumsuzluklarla yıpratmayın.

Ve gülümsemeyi asla ihmal etmeyin ☺

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/