Steve Jobs’ın Kansere Yenik Düşme Sebebi: Alternatif Tıp

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Çağımızın en sık rastlanan ve en zor tedavi edilen hastalıklarından biri kanser. Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren radyasyonun etkileri, sanayileşme ile gelen hava kirliliği gibi birçok sebeple birlikte kanser hastalığının görülme riski de her geçen gün hepimiz için artıyor.
Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi, ameliyat, radyoterapi gibi modern yöntemlerin fiziksel ve psikolojik eşikleri zorlaması dünyada alternatif tıp ile kanser tedavisi akımını ortaya çıkardı. Modern yöntemler yerine biorezonans (kuantum fiziği mantığıyla çalışan Almanya merkezli tedavi metodu) veya ısırgan otu, ökse otu, zakkum gibi bitkiler ile tedavi edilebileceğine inanan hastaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Araştırmalar, alternatif tıbbın iyileştirici etkileri üzerine yapılan reklamların hastaları ve ailelerini asıl tedaviden uzaklaştırarak iyileşme şanslarının azaldığını ortaya koyuyor. Yine yapılan araştırmalar sonucu bitkilerin kanser tedavisi konusundaki mucizevi etkilerinin hayal kırıklığından ibaret olduğu ortaya çıktı.

Steve Jobs’ın Kanser Süreci

Steve Jobs dünyada en çok tanınan ve ilham alınan insanlardan biri. Yaptığı işler ve sahip olduğu bilgi birikimiyle hepimizi kendine hayran bıraksa da ölüm sebebinin modern tıp yerine alternatif tıp yöntemlerini kullanması olduğunu gördüğümüzde, bu işin ne kadar tehlikeli olduğunu daha da iyi anlıyoruz.
Jobs’ın kanser süreci Ekim 2003’te pankreas kanseri tanısı ile başladı. Erken tanı ve ameliyat şansı kanseri yenmesi için önündeki fırsatlardı. Steve Jobs ise ameliyatı reddederek alternatif yollar denemeyi tercih etti. Amerika’dan Hindistan’a birçok yerde homeopati, akupunktur, çeşitli enerji tedavileri ile mistik ve bilimden son derece uzak bir süreç geçirdi ve bu süreç yaklaşık 9 ay sürdü.
En yakın arkadaşlarından olan ve aynı zamanda uzun bir süre Apple’ın teknoloji liderliğini sürdüren Avie Tevanian, kendisinin ve Steve Jobs’ın eşinin Jobs’ı bu karardan döndürmek için çok uğraştıklarını ama başaramadıklarını belirtmiş.
Kanser tedavisi için oldukça önemli ve uzun olan 9 ay, ona çok şey kaybettirdi. Modern tedaviye geç bir evrede dönmüş olmasına rağmen 8 yıl boyunca hayatta kaldı ve vizyonu ile dünyaya yenilikler katmaya devam etti. 2011’in Ekim ayında ise daha fazla savaşamadı ve hayata gözlerini yumdu.
Steve Jobs’ın tedavi sürecinden de anladığımız üzere modern yöntemler yerine alternatif tıbbın tercih edilmesi hastaların yaşam süresini kısaltmakta. ABD’nin verilerine göre son 10 yılda tamamen tedavi edilebilir olmasına rağmen modern tıp tedavisini bırakıp alternatif tıbba geçen insanların sayısı 2 buçuk kat arttı.
Journal of the National Cancer dergisi tarafından yapılan bir diğer araştırma ise modern tıbbın iyileştirme oranlarının alternatif tıbba göre bir hayli fazla olduğunu gözler önüne seriyor.
Bilim ve teknolojinin globalleşmesi ile modern yöntemlerin çok daha kesin sonuçlar vereceğine olan inanç daha da artmalı ve böyle ölümcül bir hastalıkta hastaların tedavilerini olumsuz yönde etkileyecek her türlü reklam ve propagandanın önüne geçilmelidir.
Kategoriler: Sağlık, Tarih, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/