Hata Yapmanın Faydaları

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Hiç kimse hata yapmayı sevmez. Hatta çoğu kişinin korkulu rüyasıdır hata yapmak. Hata yaparım diye korkup yabancı bir dili konuşmaktan çekinir mesela birçok insan. Yıkılması gereken koca bir tabudur aslında “hatalardan korkmak”. Hata yapmanın dünyanın sonu olmadığını, aksine bize sağladığı birçok yararı olduğunu bilsek aslında bu kadar da korkmayız hatalarımızdan.
Tabiki aynı hatayı defalarca kez akıllanmadan yapmak değil bahsedeceğimiz fayda sağlayan hatalar. Ders çıkartmayı ve onlardan bir şeyler öğrenmeyi bilmemiz gerekiyor. Karalar bağlayıp dünyaya küsmek ve “yine hata yaparım” diye korkmak yerine deneyimlerimizle oluşan yeni benliğimizi, yeni maceralara sürüklemeliyiz. Eğer siz de hata yapmaktan korkan ve hatta bu yüzden birçok şeyden vazgeçen biriyseniz bu yazımızı okuduktan sonra bu konudaki düşüncelerinizin değişeceğine eminiz.

İşte hata yapmanın faydaları!

Hatalar,

1) Bilmediğimiz şeyleri bize gösterir, eksiklerimizi fark etmemizi sağlar.

2) Kaçırdığımız nüansları görmemizi sağlar.

3) Bilgimizi derinleştirir.

4) Yeteneklerimizin seviyeleri hakkında bize bilgi verir.

5) Değerlerimiz hakkında bizi daha fazla bilgilendirir.

6) Başkaları hakkında bize daha fazla bilgi verir.

7) Değişen durumların farkına varmamızı sağlar.

8) Olmaması gerekeni bize gösterir.

9) Bize insanlığımızı hatırlatır.

10) Bize affetmeye değer vermeyi öğretir.

11) Dikkate almadığımız yeni seçenekleri sunar.

12) Gerçek hislerimizi açığa çıkarır.

13) Gerektiğinde yavaşlamamızı sağlar.

14) Bir ilişkideki sorunları açığa çıkartır.

15) Bize hareket etme zamanının geldiğini hatırlatır.

16) Daha alçakgönüllü olmamızı sağlar.


17) Bize başkaları gibi olduğumuzu hatırlatır.

18) Kendimizi daha iyi tanımamızı ve zayıf yönlerimizi fark etmemizi sağlar.

19) Bizi daha yaratıcı bir yöne götürür.

20) Bir uyarı görevi üstlenir ve bizi olabilecek daha büyük sıkıntılardan korumuş olur.
Hepimiz, insan olduğumuzu ve hata yapmanın da insan olmanın doğasının bir gerekliliği olduğunu unutmamalıyız. Yapılan hatalara saplanıp kalmak yerine onlardan ders çıkartıp kendimizi geliştirmeliyiz. Hata yapmak sanıldığı gibi kötü bir şey değil; aksine bize pek çok faydası olan bir şeydir. Her zaman yaşadıklarımızın bizlere bir şeyler katacağına inanırsak, girdiğimiz tüm çıkmazlardan en az hasarla kurtulabiliriz. Bunun yanı sıra hayat tüm hataları kendimizin yapabileceği kadar uzun da değil, bu nedenle başkalarının hatalarından ders çıkartmayı da bilmemiz gerekiyor. Hata yapmaktan korkarak hayatı ıskalamamalıyız, yaşamaya ve yaşadıkça öğrenmeye devam etmeliyiz. Unutmayalım ki burada körü körüne bir şeyleri yanlış yapmaktan da bahsetmiyoruz, göz göre göre hata yapmak tabiki sağlıklı bir durum değil. 

Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçer, fakat yapmadığınız şeyler için duyulan pişmanlığın çaresi yoktur. (Sydney Haris)

Geriye dönüp baktığımızda hata yapmaktan dolayı korktuğumuz için yapmadığımız şeyler olacağına, yani ardımızda “keşkeler” bırakacağımıza cesur olup aklımızdakileri denemeli, hayata geçirmeliyiz. İzin verin de “keşke”ler yerini “iyi ki”lere bıraksın. 

Hatalar, sizi yukarıya taşıyacak merdivenin basamaklarıdır. (Paul Meyer)

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/