Sabah Saat 5’de Uyanmak için Uyumadan Önce Yapman Gereken 5 Ritüel

 

 

Sabah uyandığınızdan itibaren günün verimli geçmesini arzuluyorsanız, bunu uyumadan önce yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz birkaç ritüelle sağlayabilirsiniz. Küçük fedakarlıklar yaparak hem verimli bir kişilik olma yolunda ilerleyebilir hem de gününüzün daha verimli olabilmesi için güzel bir adım atabilirsiniz.

 

1. TV’nizi yatak odasından çıkartın

Benim için, yatak odam uyku için bir yerdi, televizyon izlemekten öte. Siz de televizyonunuzu odanızdan çıkararak ve yatmadan önce telefon kullanımınızı en aza indirerek bunu sağlayabilirsiniz. Telefonunuzu yatağınızdan uzakta tutuğunuzda uyumadan önce 30 dakika boyunca anlamsızca göz atamazsınız.

2. Yatmadan önce uyandığınızda giyeceğiniz kıyafetlerinizi başucunuza koyun.

Aslında bu ritüel size sabahları enerji tasarrufu sağlayacak iki dakikalık bir egzersizdir. Mesela bazı başarılı insanlar gün içinde daha önemli kararlar almak için karar verme gücünden tasarruf etmek için her gün aynı şeyi giyerler. (Bknz. Mark Zuckerberg, Steve Jobs…)

Bu sayede ertesi gün için çok güzel bir enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Eğer sabahları uyandığınızda egzersiz yapma gibi bir ritüeliniz de varsa spor kıyafetlerinizi de geceden hazırlamanız sizin için çok faydalı olacaktır.

3. Uyumanızı hatırlatacak bir alarm da kurun.

Uyanmak için bir alarmın varsa neden yatmanı söyleyecek bir alarm olmasın ki? Verimli bir uyku almak üretken bir gün geçirmenin önemli bir parçasıdır.

Uyuduğunuz saatten 30 dakika öncesine bir alarm ayarlayın. Bu, sizi yatağa hazır hale getirmek için bir işaret olacaktır.

4. Çözülmemiş tüm sorunları halledin

Sabaha stressiz ve sorunların çözülmüş olarak başlaman karşılaşacağın yeni stresleri çok rahat bir şekilde göğüslemeni sağlar. Önceki akşamdan bekleyen sorunlarınız varsa, sadece uykunuzdan önce zihninizi meşgul edecekler değil aynı zamanda stresli olarak da uyanacaksınız.

Yatmadan önce sorunlarınızı çözmek için ne kadar zaman harcarsanız harcayın sonucu varolan sonucu sabaha bırakmaktan daha iyi olacaktır. Bu kısa aktivite, sabah rutinine girerken odaklamanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/