Üniversite Hayatının Sonuna Geldiğinizi Hissettiren 5 Soru

Yeni nesil üniversite sona yaklaşmış öğrenci gruplarının hemen hemen hepsinin kafasında büyük bir merak bulutu kendine yer edinmiş halde. Bu merak bulutu  ise kişinin arkadaşlarının hayatı ile kendisininkini karşılaştırmaya başladığı an giderek büyümeye başlıyor. “Cevabını bulmazsa yaşayamaz” hastalığına kapılmış gençlerin soru işaretleri ise neredeyse aynı… Bunlar neler mi?


1) Yaz stajını buldun mu?

Evet! 20’li yaş gruplarında yapılmış olan araştırmaya göre gençlerin birbirlerine sordukları sorular arasında en çok geçen kelime “staj”. Çevre baskısı ile oluşturulmuş staj kovalama döngüsü en çok bu dönemde başlıyor. Fakat unutmamak gerekir ki, çok sayıda staj yapmak kadar nitelikli staj yapmak da önemlidir. Nitel ve nicel kavramları birbirine katmamak gerekir.


2) Bu sene mezun oluyor musun?

Number two! Üniversite hayatının sonuna gelmeye başladıkça gençler, gözlerini kısıp derslerini vermiş arkadaşlarını saptıyor ve bile bile bu soruyu yöneltiyor. Bunu yapmalarının en büyük sebebi ise kendilerine motivasyon sağlamak. Yapılan bir diğer araştırma ise üniversite son sınıf öğrencilerinde hırs kontrolünün oldukça düşük olduğunu söylüyor. Bu da 2 numaralı sorumuzun sebebini açıkça gösteriyor olsa gerek. Hayat kaçmıyor, üniversite hayatı ise bir daha gelmiyor. Dengede tutmak gerek!


3) Tezini verdin mi? Kaç sayfa yazdın?

Biri tez mi dedi? İş hayatına mı atılacağız, üniversiteden mezun mu olacağız, tez savunması mı yapacağız? Ajandaların üst üste karalanarak okunmayacak hale geldiği dönemdir 20’li yaşlar. To Do List‘in sonu gelmez, tikler atıldıkça yenileri eklenir. Ancak o tez tesliminin verdiği haz yok mudur… İşte hayat boyu unutulmazlar arasına girecektir.


4) Onlar hala beraber mi?

Üniversite son sınıf grupları sadece kariyere hedeflenmiş insan topluluğu demek değildir. Birçoğu içinde gizlese de geleceğe yönelik atılmış adımlar dikkat çekmeye başlamıştır. Sanılır ki üniversitenin bitmesi demek, aile kurmak demektir. Ne yazık ki To Do List‘iniz birbirine bağlı maddeler halinde süregelmektedir. Önce iş, sonra gelir, sonra düzen derken kendinizi kısır döngüde hissedersiniz ancak 20’li yaşların en güzel yanı aşık olmaktır, acele etmeden…


5) Yüksek lisans yapacak mısın?

Kimine göre kesinlikle elenmiş bir seçenek olan yüksek lisans kimi genç içinse büyük kararsızlık düğümüdür ve çözülemez. Çözülemediği durumda ise arkadaş çevresinde bir anket sorusu misali ağızlardan düşmez. Yüksek lisans; alanında branşlaşmak isteyen öğrenciler için çok değerli bir fırsat olarak görülürken piyasa araştırması yapmak isteyenler içinse onları bu istekten uzaklaştıran bir etmen olarak görülmektedir. Bu nedenle 20’li yaşlarınızdayken bu soruyla enerjinizi tüketmekten olabildiğince uzaklaşmanız gereklidir. Göreceli cevaplara sahip olan soruların en net sonuçları sizde gizlidir.


Her şeye, herkese ve her duruma rağmen 20’li yaşlar bir daha gelmeyecek bir dönemdir. Kepler atılır, diploma alınır, iş hayatına ilk ciddi adımla giriş yapılır… Geleceğinizi kendi adımlarınıza göre şekillendirdiğinizi hissedersiniz ve bu, en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır. Unutmamak gerekir ki her yaş döneminin bitmeyen 5 sorusu, sonu gelmeyen To Do List’i olacaktır. 20’nin değerini bilmelidir insan.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/