Yaz Aylarını Nasıl Verimli Geçirirsin: 6 Maddede Bu Yaz Senin Yazın Olsun

Kaplan International

Kaplan International

Kaplan International, 6 ülkeye yayılmış 37 akredite dil okuluna sahiptir.

Mevsimlerin insan yaşantısı üzerinde tartışılmaz etkileri vardır. Sıcaklığa bağlı olarak değişen metabolizma, giyim tarzı, günlük aktiviteler, yaşanan psikolojik değişimler bunlardan yalnızca bazıları. Yaz mevsiminin de yaklaştığı şu günlerde yaşantılarımız da hızla değişmeye başlıyor. Bununla beraber yaz aylarının bir sonraki eğitim ve iş hayatımız için de kendimize muhteşem yatırımlar yapabileceğimiz bir dönem olduğunu biliyoruz. Peki yaz aylarında değişen yaşantımızı daha verimli kılabilmek ve kendimizi geliştirebilmek için neler yapabiliriz? Gelin birlikte bakalım.

1) Güne erken başlayın ve sağlıklı beslenin.

Yaz geceleri güzeldir fakat öğlene kadar uyumak da çok sağlıklı değil. Bedenin uykuda olması gereken ve olmaması gereken belli saat aralıkları vardır. Elinizden geldiğince güne erken başlamaya çalışın.
Yaz, sağlıklı besinler tüketmek için harika bir mevsimdir. Başta karpuz olmak üzere yaz meyvelerinde bulunan su oranı oldukça yüksektir. Bu da mevsimin getirdiği yüksek hava sıcaklıklarında yaşadığımız su kaybına birebirdir. Bu yüzden yaz aylarında bolca meyve tüketilmelidir. Ayrıca sindirimi zor ve metabolizmamızı zorlayan, ekstra su kaybına sebep olabilecek ağır yemeklerin yerine yaz sebzeleri tüketmek de doğru bir seçim olacaktır.

2) Çokça okuyun. Kitap olur, dergi olur, blog olur…

Günlerini hızlı yaşadığımız, günlük fazla enerji kaybettiğimiz ve duygusal olarak da değişimler yaşadığımız yaz mevsiminde bünyemiz gün içinde dinlendirici duraklamalar yaşamak ister. Okumak da bedeni ve zihni dinlendiren etkili bir aktivitedir. Böyle hissedilen zamanlarda okuduğumuz ve edindiğimiz bilgiler hafızamızda daha kalıcı yer tutar ve daha çok haz verir.
Fakat bu da ara ara yaptığınız bir etkinlik olmaktan çıkmalı ve günlük rutininiz haline gelmeli. Yaz aylarında yapacağınız okumaların dönem içinde yaptığınız okumalardan daha etkin ve uzun olmasına dikkat edin.

3) Dinlenin ama kaliteli dinlenin.

Dinlenmek derken tüm gün uyumaktan ya da yaz boyunca dizi ve film izlemekten bahsetmiyoruz. Mesela ruhunuzu, bedeninizi dinlendirebileceğiniz ve ilhamlanabileceğiniz bir doğal ortamda tek başınıza zaman geçirin. Dinlendiğinizi hissettiğiniz anları özel kılın.

4) Yazın rehavetine kapılmayın, aktif olun.

Yaz ayları kendimize iyi yatırımlar yapabilmek adına iyi bir fırsat olduğu gibi birçoğumuz için de dev bir örümcek ağı olabiliyor. Sıcaklık artışlarıyla birlikte rehavete kapılıp 3 ayınızı boşa geçirmeyin. Bunun için de yapabileceğiniz birkaç şey var. Örneğin kısa süreli molalar hariç gündemden tamamen kopmayın. Ya da dinlenmeye zaman ayırmadan ‘aşırı kendimi geliştirmeliyim’ modunda takılıp kendinizi yormayın. Yaz boyunca aktif kalmaya özen gösterin.

5) Günleri planlayın. Ertelediğiniz deneyimlere zaman ayırın.

Fırsat varken zaman ayırmadığımız şeyler için dönem içinde pişmanlıklar yaşayabiliriz. Örneğin okumayı ertelediğiniz kitaplar, gitmeyi planladığınız etkinlikler, görmeyi istediğiniz müzeler, uzun zaman sonra tekrar zaman geçirmek istediğiniz arkadaşlarınız… Hepimizin aklında bu tür aktivitelerle dolu bir To Do List var değil mi? Bu listeyi önemseyin, ertelediğiniz bu harika deneyimlere zaman ayırın. Kendiniz için yapacağınız en iyi yatırımlardan biri budur.

6) Yurt dışında dil öğrenin.

Muhtemelen yıllardır yeni bir dil öğrenmek istiyorsunuz. Fakat yaşadığınız şehirdeki bir dil kursuna giderek o dili gerçek anlamda öğrenmeyi ve özümsemeyi beklemeyin. Yeni bir dil öğrenmek bir seferlik ve birkaç ay süren kurs günlerinden çok daha fazlasıdır. O dile ilham veren kültürleri deneyimlemek, o dili konuşan insanlarla fikir alışverişinde bulunmak, ufkunuzu genişletmek ve dahası… Yaşayacağınız muhteşem deneyimleri ve tanışacağınız tüm o harika insanları hayal edin. Ve en iyi kısım: her şeyi İngilizce yapıyor olacaksın!

Her yıl 150’den fazla ülkeden 50.000’in üzerinde öğrenci Kaplan International ile yurt dışında İngilizce öğreniyor.

Sen de İngilizce’yi yurt dışında öğren, Kaplan International ile bu yaz senin yazın olsun!

Detaylı bilgi için: kaplaninternational.com/tr
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/