Eğitim ve Çalışma Hayatımızın Vazgeçilmezi Olan Kahvenin 6 Bilimsel Faydası

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Evde, ofiste, okulda, kütüphanede, kafede birçoğumuzun vazgeçilmezi olan kahvenin yararları ve zararları zaman zaman tartışma konusu olmakta. Zararlarının genel olarak aşırı tüketimden kaynaklandığı söylenen kahvenin yararları ise saymakla bitmiyor. Fakat bunlardan bazıları var ki çok ciddi bilimsel açıklamalara dayanıyor. İşte onlardan bazıları:

1) İfade gücünü arttırıyor

Araştırmalar sonucunda PDSS2 genine sahip insanların kendini ifade etme gücü daha gelişmiştir, bu geni ortaya çıkartan etkenlerden birisi de “Kahve”.

2) Sağlıklı yaşam için önemli

Günlük hayatımızda vücudumuzu daha dinç ve dinamik tutabilmek için spor yapmamız önemlidir. Toksinlerimizden arındıktan sonra bir fincan kahve hem yağ yakımını hızlandırır hem de enerjimizi depolamamıza yardımcı olur.
Bilinen bir diğer etkisi ise Diyabetin azalmasına yardımcı olması. Doktorların açıklamalarına göre kahve 2. Tip diyabet riskini azaltıyor.

3) Hafıza güçlendirici etkisi

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kahve Prefrontal Korteksi etken kılıyor. Yani olaylara karşı reaksiyon hızını arttırıyor böylece verdiğimiz tepkiler veya yaşanılan olaylar hafızada daha uzun süre kalıyor.

4) Mutluluk fincanlarda

Bizleri dinç tutmasının yanı sıra ruh sağlığına da olan etkisi göz ardı edilemeyecek cinsten. Çikolatadan bile uzun bir süre mutluluk hormonu salgılatıyor. Bilimsel araştırmalar doğrultusunda düzenli kahve tüketenlerin intihar eğilimi %50 daha az olduğunu gözlemlenmiş.

5) Odaklanmaya etkisi yüksek

Derse başlamadan ya da uzun soluklu bir ödevi tamamlamadan önce kahvenin bazılarımız için vazgeçilmez olduğu bir gerçek. Gerçeğin arkasında ise yine bilimsel gerçekler yatıyor.

6) MS hastalığına yakalanma riskini düşürür

Bir fincan daha fazla kahve içenlerde, kahve tüketimi az olanlara göre MS hastalığına yakalanma riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/