Başarıya Giden Yolun En Önemli Parçası: İrade (Özdenetim)

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

İrade gücü düşüncelerimizi, duygularımızı, tepkilerimizi kontrol etmemizi ve yönlendirmemizi sağlayan zorlu durumlarda ayakta kalmamızı sağlayan güçtür. Belli dönemlerde bizleri sınayacak olaylarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Motivasyonumuz düşüyor, odak noktalarımız dağılabiliyor.

Sosyolog Walter Mischel, 1960 yıllarda çocukların anlık tatminlere karşı koyabilmesi üzerinde bir araştırma gerçekleşti. Deneye katılanlara iki seçenek sundu: verdiği şekerlemeyi şimdi yiyebileceklerdi ya da 15 dakika bekleyip iki tane şekerleme yiyebileceklerdi. Bazıları bekleyip iki şekerleme yese de bazıları beklemede zorlanıp tek şekerleme yedi. Yıllar sonra yanı çocukların, birey olup yetişkin hayatlarında ki tavırları gözlendiğinde ise iradesi güçlü, karşı koyabilen ve direnen bireylere dönüştüklerini gözlenmiştir. Araştırmanın videosu aşağıda:

2010 yılında yapılan bir başka çalışmada ise doğumdan itibaren 1000 farklı insanı 32 yıl boyunca gözlemlediler. Araştırmacılar gözlemledikleri insanları belli kategorilere ayırdılar. Bu kategoriler ise irade güçlerini nasıl kullandıkları ve hayatlarını nasıl etkilediklerine yönelik idi. Daha güçlü öz kontrol sahibi olanlar diğer etkilerden bağımsız olarak daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürdürdüklerini gözlemlediler.

“Araştırmacılar, öğrencilerin notlarını neredeyse 24 farklı kişilik özelliği ile karşılaştırdığında, kendi kendine kontrol (irade gücü), öğrencinin not ortalamasını belirleyen tek özellik olarak ortaya çıktı.”
– Roy Baumeister

İrade Gücünüzü Keşfedin

Florida Devlet Üniversitesi araştırmacılarından sosyal psikoloji profesörü Roy Baumeister, irade gücünü başarılı ve mutlu bir hayatın sırrı olarak tanımladı ve bunun üzerine bir kitap yazdı. Willpower: Rediscovering Our Greatest Strength (İrade gücü: En Büyük Gücümüzü Yeniden Keşfetmek) adlı kitabında istek dürtülerimizi dizginlemenin doğru kararı vermede ve başarıya ulaşma da büyük bir etki olduğunu vurguluyor.
Baumeister, irade gücünün istenmeyen davranışların önüne geçme becerisi ve tembelliğin panzehiri olarak tanımlar. İradeli olmanın yanı zamanda yüksek bir öz disiplin gerektirdiğine inanır. Disiplinli olmak ve ufak rutinlere sahip olmak iradeyi güçlendirir ve bunların en başında ise spor yapmak gelir.
İrade gücünüzü hayatınızın her anında yer vermeye gayret edin. En ufak kararlarınızdan başlayın. Ders çalışırken, bir yere giderken, kıyafet seçerken veya yemek tercihi yaparken. İradeli insanların hayatlarında yakaladıkları başarı onların çok şanslı veya sizlerden üstün oldukları için değil, irade güçlerinin sonuna kadar kullandıkları ve alışkanlık haline getirdikleri için başarıyı yakalayabilmişlerdir. Unutmayın ki, bu güç sizin de elinizdedir…
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/