Zihinsel Olarak Çok Güçlü Olduğunuzu Gösteren 21 İşaret

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Zihinsel gücü geliştirmek, uzun bir zaman alır.Kendinizi daha güçlü olmaya zorlamak için her gün pratik yapmanız, gerçekçi iyimserliğinizi korumanız ve kendinize sağlıklı sınırlar belirlemeniz gerekir. Zihinsel olarak güçlü insanlar, kendileri için üzülerek vakit kaybetmek ya da güçlerini başkalarına vermek gibi şeyler yapmazlar.

Peki zihinsel güç spektrumunun neresinde olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? “13 Things Mentally Strong People Don’t Do – Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Yapmadığı 13 Şey” isimli kitabın yazarı psikoterapist Amy Morin’e sorduk.

Morin, sizin zihinsel olarak ortalama insanlardan daha güçlü olduğunuzu gösteren 21 işareti paylaştı ve biz de bunları onun kelimeleriyle listeliyoruz:

1) Duygularınızı mantık ile dengeliyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, duygularının düşünme şekillerini nasıl etkileyeceğini anlarlar. Olabilecek en iyi seçimleri yapma amacıyla, duygularını mantıklarıyla dengelerler.

2) Üretken davranışları seçiyorsunuz: Bahane uydurmak, başka insanlar hakkında şikayet etmek ve zorlu durumlardan kaçınmak cazip gelse de, zihinsel olarak güçlü insanlar verimsiz eylemler üzerinde zaman harcamayı reddederler.

3) Değişime adapte olma yeteneğinize güveniyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, değişimin rahatsız edici olsa bile dayanılabilir olduğunu bilirler. Enerjilerini değişme karşı çıkmak yerine, uyum sağlamaya yoğunlaştırırlar.

4) Sizi geride tutan korkularınızla yüzleşiyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü olan insanların, başkalarına kanıtlayacak bir şeyleri olmasından dolayı korkularını zapt etmelerine gerek olmasa da, yine de kendilerini geride tutan korkularıyla yüzleşmeye çalışırlar.

5) Hatalarınızdan ders alıyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar hatalarını gizlemez ya da hataları için bahane üretmezler. Bunun yerine hatalarından ders alırlar.

6) Kendini kabul etme ile kendini geliştirme arasında denge kuruyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, kendilerini oldukları gibi kabul ederken aynı zamanda kişisel gelişimleri için ihtiyaç duydukları şeylerin farkında olurlar. Başkaları başarılı olduğu zaman mutlu olun.

7) İçtenlikle diğer kişilerin başarılarını tebrik ediyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, etrafındakilerle – rekabet etmek yerine – işbirliği yaparlar. Diğer insanların başarılarının bir şekilde kendi başarılarını azalttığını hissetmezler.

8) Değerlerinize göre yaşamak konusunda kendinizi rahat hissediyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar görece olarak kolaylıkla karar verirler çünkü önceliklerini bilirler ve değerlerine göre yaşarlar.

9) Yeteneklerinizle gösteriş yapmak yerine onları geliştirmeye çalışıyorsunuz: Bazı insanlar diğerlerinin onayına ihtiyaç duyarken, zihinsel olarak güçlü insanlar onay almak konusunda daha az endişe duyarlar. Bunun yerine, doğaları gereği daha iyi olmak için kendilerini motive ederler.

10) Gerçek,otantik bir hayatınız var: Zihinsel olarak güçlü insanlar kendilerine karşı dürüsttür. Konuştukları kelimeler, davranışları ile aynıdır.

11) Hayatın zorluklarını, gelişmek ve büyümek için bir fırsat olarak görüyorsunuz: Zorluklar bazı insanların sert ve kötü davranmasına neden olurken, zihinsel olarak güçlü insanlar güçlüklerin kendilerini daha iyi bir hale getirmesine izin verirler.

12) Kendinize verdiğiniz değer ne başardığınıza değil, kim olduğunuza bağlı: Zihinsel olarak güçlü insanlar, kazansalar da kaybetseler de kendilerinden memnun olurlar. Unutmayın, bu sadece bir depar değil, bir maraton.

13) Gecikmiş tatminleri de yaşıyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar hedeflerini bir depar değil, bir maraton olarak görürler. Uzun vadede kazanç getirecek olması durumunda, kısa vadeli acılara müsamaha gösterirler.

14) Başarısızlıkların üzerine kendinizi toparlıyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar başarısızlıkları yolun sonu olarak görmezler. Bunun yerine başarısız olmuş girişimlerini, gelecekte başarılı olma şanslarını artıracak bilgi olarak değerlendirirler.

15) Gerçekçi bir iyimsersiniz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, umut ışığını ve işin iyi yanını görmeyi başaran insanlardır ancak iyimser eğilimlerinin gerçeğe karşı gözlerini kör etmesine izin vermezler.

16) Seçimleriniz için kişisel sorumluluk alıyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, gereksiz yere kendilerini hırpalamazlar ancak eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstlerine alırlar.

17) Minnettarlığınızı gösteriyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, daha fazlasına ihtiyaçları olduğu konusunda feryat etmek yerine, ihtiyaçları olduğundan daha fazlasına sahip olduklarını kabullenirler.

18) Kontrol edebildiğiniz şeylere odaklanıyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, hayatta etkili ve verimlidir çünkü kaynaklarını kontrol edebilecekleri şeylere adarlar.

19) Aktif problem çözümü ile ilgileniyorsunuz: Zihinsel olarak güçlü insanlar, problemin üzerinde durmazlar – bunun yerine çözüm üretirler.

20) Etrafınızdaki herkesten bir şeyler daha öğrenmeye açıksınız: Zihinsel olarak güçlü insanlar devamlı olarak içinde bulundukları durumdan ve karşılaştıkları insanlardan bir şeyler öğrenirler.

21) Güçsüzlüklerinizi gizlemek yerine, onları geliştirmeye çalışıyorsunuz: Pek çok insan hassas noktalarını gizlemeye çalışırken, zihinsel olarak güçlü insanlar enerjilerini bu eksikliklerini geliştirmeye harcar.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/