Yaz İçin Vize İstemeyen Ülkelerde 9 Ekonomik Tatil Önerisi

Urbansurf.me

Urbansurf.me

Aktivite arkadaşın.

Dolar almış başını giderken, ülkeden dışarı çıkmak çoğumuz için lüks haline geldi.

Vize alıp almayacağımız bile belli olmadan masraf yapmak da haliyle büyük bir risk. Çünkü Schengen ülkeleri için vize çıkmasa bile vize ücreti ödemek gerekiyor. Neyse ki Türkiye pasaportuna sahip kişilerden vize istemeyen birbirinden güzel ülkeler var! Bu yaz için uzak bir hayale dönüşen yurtdışı tatilini tekrar gündeme getirecek ekonomik tatil önerilerimize bir göz atın.

1) Bosna-Hersek

Yakın tarihin izlerini taşıyan Bosna-Hersek, vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Başkent Saraybosna’da savaşın etkileri silinmemiş, hatta duvarlarda mermi izleri hala duruyor. Saraybosna’da çok sayıda müzeyi ziyaret ederek bu tarihe dair detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak hayat devam ediyor ve şehirdeki lokal barlar ve restoranlar samimi bir ortama davet ediyor. Saraybosna’nın yanı sıra Hersek bölgesinin en büyük şehri olan Mostar’ı mutlaka görmelisiniz. Burada Mostar köprüsü civarındaki çok sayıda mekanda Balkan müziklerinin tadını çıkarabilir, doğayla iç içe ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Bizim önerimiz, Mostar planını hafta sonuna getirmeniz olacak. Çünkü burası hafta sonları çok daha hareketli.

2) Karadağ

Karadağ, özellikle keyifli sahil kasabalarıyla ekonomik yurtdışı tatili arayanlar için mükemmel bir destinasyon. Devasa şehirlerden kaçmak ama gece hayatından da kopmamak istiyorsanız Adriyatik kıyılarındaki Karadağ’a bir uğrayın. Özellikle Kotor ve Budva şehirleriyle turistlerden ilgi gören ülke, yemyeşil doğası ve muhteşem plajlarıyla dikkat çekiyor. Karadağ’da plaj keyfine zaman zaman ara verip farklı kültürlerin izlerini taşıyan tarihi yapıları da mutlaka görmelisiniz.

3) Ukrayna

Ukrayna, vize kalktığından beri, Türkiyeli gezginler için çok daha ilgi çekici bir destinasyon hale geldi. Pasaporta bile gerek olmadan kimlik kartıyla girilebilen Ukrayna’nın görülmeye değer şehirlerinin başında Kiev, Lviv ve Odessa sayılabilir. Ukrayna, özellikle gece hayatından vazgeçemeyenlerin kesinlikle gitmesi gereken bir ülke. Ancak burada yapacaklarınız gece hayatıyla sınırlı değil. Ukrayna’nın mimarisi Türkiye’den oldukça farklı olduğu için hemen ilginizi çekecek. Özellikle Kiev ve Lviv’e gitmeyi düşünüyorsanız gezi planınıza mutlaka görkemli katedralleri eklemenizi öneririz.

4) Lübnan

Vize istemeyen ülkelerden Lübnan’ın başkenti Beyrut, tam bir kültürler harmonisi olarak karşımıza çıkıyor. Beyrut’a gittiğiniz zaman cami ve kiliselerin birbirine ne kadar yakın olduğu dikkatinizi çekebilir. Bunlardan Mohammed Al-Amin Camisi ve Saint George Maronite Katedrali’ni görmenizi öneririz. Beyrut’un gece hayatını yaşamadan dönmeyin ama burada mutlaka kültür turu da yapın. Çünkü vizesiz ülkeler arasında farklı kültürlerin izlerini sürebileceğiniz önemli bir destinasyon Beyrut.

5) Makedonya

Türkiye’de Osmanlı’nın izlerini taşıyan pek çok yapı varlığını sürdürüyor. Farklı bir ülkede Osmanlı’nın nasıl yaşadığını görmek için tatil planlarınıza Makedonya’yı da mutlaka ekleyin. Başkent Üsküp; tarihi bugüne taşımasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de keyifli bir tatil vadediyor. Vardar Nehri kenarına kurulu şehirden sonra 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Ohrid de Makedonya’da görülmesi gereken yerlerden. Özellikle yaz mevsiminde devasa büyüklüğüyle denizi andıran Ohrid Gölü’nde serinleyebilirsiniz. Burada tekne turlarına katılarak Ohrid civarını görmeyi ihmal etmeyin.

6) Peru

Rotamızı biraz daha uzaklara çeviriyoruz ve bu kez Peru’ya gidiyoruz. Vize istemese de uzak olduğu için biletleri bütçenizi biraz zorlayabilecek bir ülke Peru. Yine de imkanınız varsa mutlaka Peru’yu görmelisiniz. Burada gizemini koruyan devasa Nazca şekillerini tepeden izledikten ve mistik bir yolculuğa çıktıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Peru’nun başkentinde başlayacak yolcuğunuzda bir sonraki durağınız Cusco olabilir. İki şehir birbirine çok yakın olmasa da buraya kadar gelip Machu Picchu’yu görmemek olmaz.

7) Sırbistan

Düşük bütçeyle Avrupai bir tatil yapmak için Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı tercih edebilirsiniz. Diğer Balkan ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok daha büyük bir şehir olan Belgrad, gece hayatı ve tarihi binalarıyla hem eğlenmek hem kültür gezisi yapmak isteyenlere hitap ediyor. Çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir olan Belgrad’da görmeye değer çok sayıda tarihi yapı ve müze var. Bu şehre gelecekseniz hafta sonuna denk getirmeye çalışın. Çünkü Belgrad, Balkan şehirleri arasında gece hayatını da doruklarda yaşayabileceğiniz bir yer olarak öne çıkıyor.

8) Tayland

Coğrafi olarak yakın ülkelerle kıyasladığımızda, Tayland uçak bileti için biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekecek. Ancak bir süre birikim yapıp, bu bileti almaya değer. Çünkü vize istemeyen ülkeler arasında Tayland, size en unutulmaz deneyimleri yaşatacak yerlerden biri! Tayland’a gitmek için aslında yazı beklemeniz gerekmiyor. Çünkü ülkede hava hemen her zaman ılık. Ancak Tayland uçak biletinin pahalılığı ve ülkenin büyüklüğünü düşündüğümüzde bu tatile biraz uzun zaman ayırmanızda fayda var. Tayland özellikle muhteşem sahilleri, özgün mutfağı, gece hayatı ve Thai masajı ile biliniyor.

9) Gürcistan

Pasaport bile istemeyen bir başka ülke olan Gürcistan, doğası ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Çok yakın olması ve çok ucuz olması sayesinde Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’i görmek için öyle çok büyük planlar yapmanıza gerek yok. Gürcistan Karadeniz illerimize paralel şekilde yemyeşil doğasıyla sizi etkisi altına alacak. Ülkenin dört bir yanına yayılmış şelale ve kanyonlara mutlaka uğramanızı öneririz. Başkent Tiflis’in yanı sıra Batum da ülkenin en çok ziyaret alan şehirleri arasında.

İyi tatiller!

Urbansurf sizlerle aynı ilgi alanlarını, aynı hobileri, aynı tutkuları paylaşan insanları bir araya getirerek çeşitli aktivitelerde sosyalleşmenizi sağlayan mobil bir sosyal ağ. Uygulamayı Apple Store veya Google Play üzerinden indirebilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/