Matematiksel Hesaplarla Amerika’ya Gidip iPhone Almak Mantıklı mı?

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Artan vergiler, TRT katkı payı derken ülkemizde fahiş fiyatlara ulaşan yeni iPhone’ların güncellenen fiyatları, son birkaç haftadır herkesin konuştuğu eski bir tartışmayı da alevlendirdi.
“O kadar para o telefona verilir mi?”
“Türkiye’den bu fiyata iPhone alınmaz.”
“Bu paraya temiz bir Şahin alırız.” gibi sözleri mutlaka duymuşsunuzdur. Ama en can alıcı konuya gelelim. Amerika’ya gidip iPhone alıp dönmek ne kadar mantıklı ve uygun mu?
Maddi açıdan düşünecek olursak ufak bir hesaplama yapalım. Fakat bu hesaplamaya vize ücreti dahil değil, bu plan halihazırda vizesi bulunanlar için.
iPhone 8/8 Plus ve özellikle iPhone X’in Türkiye’de 1-2 ay sonra satışa çıkacağını düşünürsek, aynı tarihlerde Amerika’ya gidiş dönüş uçak bileti fiyatlarına bakalım. Yaklaşık 1400-1500 TL. Hiçbir ekstra harcamanız olmadı, uçaktan iner inmez Apple Store’a gidip telefonu alıp havaalanına geri döndüğünüzü varsayarak hesaplamamıza devam edelim.
Telefonu Türkiye’deki Apple Store’dan ya da herhangi bir operatörden nakit aldığımızı varsayarsak:

iPhone X 64 GB ABD fiyatı: 999$ → 3612 TL
TRT Payı: 345 TL
ÖTV: 903 TL
Ara Toplam: 4860 TL
Ara Toplam’ın KDV’si: 874 TL
Genel Toplam: 5734 TL

Türkiye fiyatı yaklaşık yukarıdaki gibi olması gerekirken, Türkiye’deki bir teknoloji satış sitesine baktığımızda ön siparişli iPhone X 64 GB’ın fiyatı 5999 TL olarak karşımıza çıkıyor.
Yazımızın başında da dediğim gibi bir çılgınlık yapıp Amerika’dan alıp gelmeye kalktığımızda ise hesabımız şu şekilde oluyor;

iPhone X 64 GB ABD fiyatı: 999$ → 3612 TL
ABD’ye Gidiş Dönüş Ekonomi Bilet: 1472 TL
IMEI Kayıt Ücreti: 149,2 TL
Genel Toplam: 5233 TL

iPhone X 64 GB göz önüne alındığında yaklaşık olarak 500 TL gibi bir fark oluyor. Bu farkı da otel masrafı, yemek masrafı olarak düşündüğünüzde, 100-200 hatta 300 TL fazla bile harcayabilirsiniz, orası tamamen size kalmış.
Şunu söyleyebiliriz ki iPhone X alacak paranız varsa elinizde iki seçeneğiniz var. Ya Türkiye’den gidip bir mağazadan almak, ya da belki de hayatınızın en çılgın kararını alıp Amerika’dan alıp dönmek. İkisi de hemen hemen aynı fiyata denk geleceğinden karar tamamen sizin.
Bence bu çılgınlığı bir düşünün. Sonuçta kaç kere böyle bir heyecan yaşayabilirsiniz? 🙂
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/