Ölmek Üzereyken Bulduğu Kedisiyle Dünya’yı Gezen Dean’ın Macerası Türkiye’de Devam Ediyor

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

İskoçya vatandaşı Dean Nicholson, bir yıldan fazla bir süredir bisikletiyle Dünya’yı dolaşıyor. Turuna tek başına İskoçya’dan başlayan Dean’ı Bosna’da küçük sevimli ve yardıma muhtaç bir kedi bekliyordu.

Kaynakçı olarak çalıştığı 9-5 işinden bunalmıştı.

İskoçya’nın Dunbar şehrinde yaşayan 31 yaşındaki Dean Nicholson, kaynakçı olarak çalıştığı dokuzdan beşe işinden yoruldu. Yaşam tarzını değiştirip dünyayı bir bisiklet koltuğundan görmek istedi ve Eylül 2018’de macerasına başladı.

Bisikletle gezdiği 9. ülke Bosna Hersek’te yol arkadaşı ve en yakın dostu olacak Nala’yla karşılaştı.

Nicholson, 8 farklı ülkeyi bisikletle gezdikten sonra rotada sıradaki ülke Bosna Hersek’e geçti. Burada aklının ucuna bile gelmeyecek bir olay yaşadı.
Bisikletiyle yüksek sarp bir tepeye tırmanırken umutsuz bir miyav sesi duydu. Açlıktan ölmek üzere olan yavru kediyi besledikten sonra onu bırakmaya kıyamadı. Kedi güçlenene kadar onu bisikletinin ön sepetinde taşımaya karar verdi.
Nicholson, yalnız başlayan yolculuğuna dahil olan kediye “Nala” adını verdi. Aradan 1 ay geçti ve bisikletli gezgin Nala’ya çok alıştığını fark ederek onu sahiplenmeye karar verdi.

Kedisine pasaport çıkarttı ve bisikletine ek bir ekipman yaptı.

Dünyayı bir kediyle dolaşmaya karar veren Nicholson, bisikletine ek bir ekipman ekleyerek Nala’ya özel bir yer yaptı. Hatta birlikte gezebilmeleri için sevimli kediye pasaport dahi çıkarttı.

Gezgin, kedisi Nala’yla olan eşsiz ilişkisini şöyle anlatıyor:

“Nala’ya aşık oldum ve zaman geçtikçe onun konforunu kendimden daha çok düşünmeye başladım. Birlikte çadırda, aynı uyku tulumunda uyuyoruz. Diğer hayvanlar ona zarar vermesin engellemek için çadırın çevresine korkuluklar bile yapıyorum.”


Nicholson, Nala’nın göğüs enfeksiyonu olmasından sonra turuna 3 hafta ara verdi.

“Bir gün bisiklet sürerken çok şiddetli bir fırtınaya yakalandım, Nala’yla sırılsıklam olduk. Bu olaydan birkaç gün sonra da Nala göğüs enfeksiyonuna yakalandı. O tam iyileşmeden yola çıkamazdım, bu nedenle yolculuğa ara verip sadece Nala için 3 hafta bir hostelde kaldık. Ama tüm zorluklara rağmen bir kediyle yol arkadaşı olmak harika.”


Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/