Canlılar ve İçinde Bulunduğumuz Evrenle İlgili 17 Enteresan Bilgi

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Yaşadığımız evren gizemlerle dolu. Bilim insanlarının keşifleri gizemi azaltsa da halen bilmediğimiz binlerce şey var.

1) Eyfel Kulesi, tamamen metalden yapıldığı için yaz ve kış mevsimlerinde genleşme ve büzülmeden dolayı uzar ve kısalır. Değişim payı ise yaklaşık 13 cm olarak ölçülmüştür.


2) Pireler, milisaniyede 8 cm atlayabilir. Bu da demek oluyor ki bir uzay aracından tam 50 kat daha hızlı uçabilir.


3) İnsan akciğer dokusunun alanı, bir tenis kortunun alanına eşittir.


4) Pascal Cotte, Mona Lisa tablosu üzerinde yaptığı çalışmalarla, kadının kaşlarının aslında daha belirgin olduğunu tespit etti. Ayrıca Mona Lisa’nın yüzü daha geniş ve tablo daha maviydi ancak zamanla tablo aşındıkça bazı özelliklerini yitirdi.


5) Güneş Sistemi’nin, Samanyolu’nun etrafında bir tur atması tam 275 milyon yıl sürüyor. Yani, Dünya en son şu anki konumundayken, dinozorlar yeni yeni oluşuyorlardı.


6) Bir mürekkep balığının beyni halka şeklindedir. Yediği besinler, sindirim sistemine dahil olan beyninin içinden geçer.


7) Ahududuya tat veren kimyasal bileşen, evrenin tümünde bulunuyor. Yani bu demek oluyor ki, evrenin tadına bakabiliyor olsaydık ağzımıza ahududu tadı gelirdi.


8) Sık aralıklarla kahve tüketimi göğüs küçülmesine sebep olabilir. Sebebi ise kahve yağ yaktırıcı özelliğe sahiptir ve göğüslerimizin büyük bir kısmı yağdan oluşur!


9) Evrendeki her şey gibi insanlar da atomlardan oluşmaktadır. Bu sebeple, atomları inceleyen bir bilim insanı, kendi kendini inceleyen bir atom topluluğudur diyebiliriz.


10) Tayland’da yaşayan Cryptotora thamicola balığı kayalıklara tırmanabilir. Yürüyebilen tek balıktır ve yüzgeçlerini sürüngenlerin uzuvlarını kullandığı şekilde kullanabilir.


11) Eğer gezegenimizdeki atomlardaki boşlukların tamamını doldurma şansımız olsaydı, tüm insanlık bir elmanın içine sığabilirdi.


12) Bazı hayvanlar, kış mevsiminde tamamen donup havalar ısındığı zaman eski sağlıklı yaşamlarına geri dönebilirler.


13) Bulunduğumuz evrendeki en soğuk nokta Dünya’da bulunuyor! Finlandiyalı bilim insanları, lazer ile atomları dondurmayı başardı. Yani mutlak sıfır noktasına çok yakın bir dereceye ulaştılar.


14) Beynimiz, hem uyurken hem uyanıkken 10 Watt’lık bir ampül kadar enerjiye ihtiyaç duyar.


15) Dünya’dan 33 ışık yılı uzakta, tamamı yanan buz ile kaplı bir gezegen bulunmakta!


16) Gezegenimizdeki en kaygan maddelerden biri, insanda bulunuyor. O da dizimizde bulunan sinoviyal sıvı!


17) Balıklar aslında düşündüğümüz kadar salak olmayabilirler! Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, okçu balıkların insan yüzünü tanıdıkları ortaya çıktı.


Kaynak: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/